Apple, Giderek Bir Lüks Markasına mı Dönüşüyor?

  • Geçen yıl 1000 dolar fiyat etiketine sahip ilk telefonunu çıkartan Apple'ın, bu sene de 1000 dolar ve üzeri fiyata sahip iki telefon çıkarması, şirketin bir lüks markasına dönüştüğü konusunda tartışmalara neden oldu.
  • Şirketin bu stratejisi kısa vadede gelirleri artırsa da, uzun vadede müşteri kaybı yaşanmasına ve yeni müşteri kazanma konusunda sıkıntılara neden olabilir.
  • Yeni iPhone modellerinin tahmin edilen başlangıç fiyatları, daha şimdiden Apple'ın Türkiye'deki hedef kitlesinin ve müşteri tabanının bir hayli daralacağının kanıtı gibi görünüyor.
  • İlgili Yazı: Apple, Tarihin İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olmaya Çok Yakın

Apple, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği etkinlikle yeni akıllı telefon serisini tanıttı ve bu akıllı telefonların en çok tartışılan taraflarından biri fiyatları oldu. Teknoloji şirketi, geçtiğimiz yıl 1000 dolar başlangıç fiyatına sahip olan ilk akıllı telefonu olan iPhone X'i piyasaya sürmüştü ve iPhone X, bu fiyat etiketiyle o zamana kadar piyasaya sürülen en yüksek fiyatlı iPhone unvanını elde etmişti. Şirket, bu seneki büyük lansmanında ise 1000 dolar ve üzeri fiyatlı iki telefon birden tanıttı. iPhone XS, 1000 dolar; iPhone XS Max ise 1100 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu. Peki bu durum, Apple'ın geleceğiyle ilgili olarak bizlere neyi işaret ediyor? Business Insider'ın belirttiğine göre, teknolojinin devinin bu stratejisi, kısa vadede büyük kazanç sağlayacak gibi görünüyor. Zira şirketin geçtiğimiz seneki deneyimi, bu konuda bizlere ciddi bir ipucu sağlıyor. Geçtiğimiz yıl içinde, şirketin akıllı telefon satışlarından elde ettiği gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre %13 artmıştı ve bunun en büyük sebeplerinden biri, 1000 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulan iPhone X idi. Bununla birlikte Apple'ın yılın son çeyreğinde sattığı iPhone başına elde ettiği gelir 724 dolardı. 2 yıl önce ise bu rakam, 600 dolardan daha düşüktü. [caption id="attachment_80805" align="alignnone" width="1400"] Apple'ın Son Olarak Tanıttığı Akıllı Telefonları iPhone XS Max ve iPhone XS[/caption] Şirketin yeni stratejisi, uzun vadede, yüksek fiyatlar nedeniyle müşteri kaybı yaşanmasına neden olabilir. Bu durum, tabii ki yıllardır Apple ürünlerini kullanan koyu Apple hayranlarını fazla etkilemeyecektir; ancak Apple'a çok da bağlı olmayan kitlenin uzaklaşması olasılık dahilinde bir durum. Bununla birlikte yüksek fiyatlar, şirketin yeni müşteri elde etme konusunda sıkıntı çekmesi durumunu da beraberinde getirebilir. Aynı zamanda bu durum, mevcut Apple kullanıcılarının telefonlarını daha uzun süre kullanmalarına ve daha az sıklıkla telefon değiştirmelerine de sebep olabilir. Bütün bunlar bir yana, Apple zaten akıllı telefon satış rakamları konusunda uzun bir süredir yerinde sayıyor. Yıllık bazda baktığımızda, şirket son dört yılın her birinde aynı sayıda telefon sattı. Hatta bu durgunluk, şirketin küresel akıllı telefon pazarında, satış rakamı bazında sahip olduğu ikincilik koltuğunu Huawei'ye devretmesine neden oldu. Üstelik akıllı telefon satışlarındaki bu durgunluk, ABD ekonomisinin büyüdüğü bir dönemde gerçekleşti. Yani bir sonraki ekonomik gerileme yaşandığında, insanlar daha uygun fiyatlı akıllı telefonlar satan diğer markalara yönelebilir ve Apple'ın satışları ciddi anlamda düşebilir. http://www.pazarlamasyon.com/pazarlama/huaweiyi-akilli-telefon-pazarinda-ikincilige-tasiyan-pazarlama-stratejisi/

Şirket, Düşük Fiyatlı Ürünler Çıkarmaktan Vazgeçti

Apple her zaman rakiplerine göre daha yüksek fiyatlı ürünler satışa sunmuştur. Genel olarak hem iPhone'lar Android işletim sistemli rakiplerinden hem de Mac bilgisayarlar Windows işletim sistemli rakiplerinden daha pahalı olmuşturlar. Bütün bunlara rağmen Apple, yıllardır daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmek için daha uygun fiyatlı ürünler, piyasaya sürmeyi de ihmal etmiyordu. Örneğin Eylül 2015'te 649 dolar fiyat etiketine sahip iPhone 6S ve 749 dolar fiyat etiketine sahip iPhone 6S Plus'ın piyasaya sürülmesinin ardından, Mart 2016'da 399 dolar başlangıç fiyatına sahip olan iPhone SE piyasaya sürülmüştü. Bununla birlikte Apple, yeni iPhone modellerini piyasaya sürdüğünde, sürekli olarak daha eski modellerin fiyatlarında indirime gidiyordu. Ancak şirket, bu stratejiden yavaş yavaş uzaklaşıyor gibi görünüyor. Zira Business Insider'ın paylaştığı bilgiye göre, şirket geçtiğimiz ay yeni akıllı telefonlarını tanıtırken 350 dolara satışa sunduğu iPhone SE'nin satışını durdurdu. Şu anda teknoloji şirketinin satışa sunduğu en uygun fiyatlı akıllı telefon 450 dolar başlangıç fiyatına sahip olan iPhone 7.

Türkiye'de iPhone Sahibi Olmak

Apple'ın bu yeni fiyatlandırma stratejisiyle ilgili olarak bizi ilgilendiren en önemli kısım, bu fiyatların Türkiye'deki yansıması. Son dönemde Türk lirasının dolar ve euro karşısında hızla değer kaybetmesi, özellikle elektronik ürünlerin fiyatlarının hızla artmasına neden oldu. Doğal olarak yeni çıkacak iPhone'ların Türkiye satış fiyatları da bir hayli yüksek olacak. Resmi satış fiyatları henüz belli olmasa da, özellikle iPhone XS ve iPhone XS Max'in 10.000 TL'nin üzerinde başlangıç fiyatlarına sahip olmaları bekleniyor. Bana sorarsanız, Türkiye'de bundan önce de iPhone satın almak, birçok kişi için bir lükstü. Ancak yeni fiyatlar üstünden düşündüğümüzde, Apple'ın Türkiye için tam anlamıyla bir lüks markasına dönüştüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte Samsung ve Huawei gibi markaların amiral gemisi akıllı telefonlarının bile 6-7 bin TL civarında fiyatlarla satışa sunulduğu bir ortamda, neredeyse iki katı fiyata iPhone satın almak, çoğu kullanıcı için maddi açıdan pek de mümkün olmayacaktır. Sonuç olarak yeni iPhone'ların bu fahiş fiyatları, daha şimdiden Apple'ın Türkiye'deki hedef kitlesinin ve müşteri tabanının bir hayli daralacağının kanıtı gibi görünüyor. Aynı zamanda Türkiye gibi döviz kurunun yüksek olduğu diğer ülkelerde de Apple'ın satışları ciddi oranda azalabilir.
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir