Apple’dan Google’a rakip olacak yeni arama motoru: Pegasus

Apple, arama motoru pazarına "Pegasus" ile girmeye hazırlanıyor.

Google, yılda 8 ila 12 milyar dolar arasında bir ödeme yaparak Apple'ın iPhone’larda varsayılan arama motoru olmasını sağlıyor. Ancak son haberlere göre Apple, Google’a rakip olacak bir arama motoru geliştirme yolunda adımlar atmaya başladı.

Apple'ın Pegasus adını verdiği yeni arama motoru projesi ile Google ve Apple arasındaki rekabetin farklı bir boyuta taşınacağı düşünülüyor. Bugüne kadar Apple, arama motoru pazarında bir hamle yapmamıştı, ancak Google'a ödediği astronomik ücret bu durumu değiştirmiş olacak ki şu anda mahkeme, bu yüksek ücretin üzerinde duruyor.

Apple'ın yapay zekâ ve makine öğrenimi alanında uzmanlaşmış Kıdemli Başkanı John Giannandrea'nın liderliğinde geliştirilen Pegasus projesinin dışında Apple zaten Apple TV ve Haritalar'da iOS Spotlight arama özelliğini kullanıyordu. Yeni projeyle birlikte tüm araç içi uygulamalarda yeni arama motorunun kullanılacağı söyleniyor.

Tabii Pegasus arama motorunu görmemiz için biraz daha beklememiz gerekebilir. Apple'ın davada alınacak karara göre hareket etmek istediği belirtiliyor. Bu hamle ile Apple ayrıca Google'a ödenen yüksek miktarlı reklam gelirlerini kendi ekosisteminde kazanma potansiyeline de sahip.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir