Amazon'dan Siz Evde Yokken Kargo Görevlilerinin Evinize Girmesine İzin Veren Sistem

Amazon'un teslimat konusunda bir hayli önem verdiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. E-ticaret devinin daha kolay ve hızlı teslimat yapabilmek için halihazırda yürüttüğü birden çok çalışması bulunuyor.

Bu anlamda, sizlere son olarak şirketin üzerinde çalıştığı Seller Flex adlı programla lojistik şirketlerini devre dışı bırakmak istediğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte şirket, uzun bir süredir Prime Air ismini verdiği hizmet kapsamında drone ile teslimat konusunda ciddi çalışmalar yapıyor ve yine Prime Air kapsamında uçan depolar üzerinde çalışıyor. Bunların yanı sıra şirket, daha önce Türkiye'de Bukoli tarafından uygulanan ve başarısız olan kilitli teslimat dolaplarının yer aldığı Hub isimli hizmetini de geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Ancak online perakende devinin teslimat konusundaki çalışmaları bunlarla sınırlı değil. Şirket, teslimat görevlilerinin, herhangi birisi evde yokken paketleri bırakabilmesi için evlere girebilmesine imkan tanıyan Amazon Key isimli sistemini duyurdu. İlk bakışta bunun güvenlik açısından oldukça riskli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Amazon, yabancı bir kişinin evinize girmesinin nispeten daha güvenli bir yolunu bulduğunu düşünüyor.

https://youtu.be/wn7DBdaUNLA

Amazon Key'in sistemi şu şekilde işliyor: Teslimat görevlisi, teslimatı gerçekleştireceği eve geldiğinde paketin üzerinde yer alan barkodu taratıyor ve bu sayede, Amazon'un sistemine paketin bırakılmaya hazır olduğu bilgisi gönderiliyor. Sonra sistem, internet bağlantılı olan kameraya kayda başlamasını söylüyor ve teslimat görevlisine sistemin çalıştığı bilgisini iletiyor. Daha sonra teslimat görevlisi, uygulama aracılığıyla hazır olduğunu belirtiyor ve görevlinin içeri girebilmesi için akıllı kilit açılıyor. Ve görevli paketi bırakıyor ve evden ayrılıyor. Son olarak teslimat görevlisi, yine uygulama aracılığıyla teslimatın tamamlandığını sisteme bildiriyor ve kapı yeniden kilitleniyor.

Teslimat tamamlandıktan sonra ise müşteriye paketin eve ulaştığı bilgisi ve paketin eve bırakılış görüntülerinin yer aldığı bir video gönderiliyor. Bununla birlikte Amazon, bu sistemin sadece teslimatlar için olmadığını ve temizlikçiler gibi hizmet vermek için eve gelen kişiler için de bu sistemden yararlanılabileceğini belirtti.

Amazon Key hizmeti, şimdilik sadece belirli büyük şehirlerdeki Amazon Prime üyeleri tarafından kullanılabiliyor. Tabii, bu hizmetten faydalanmak isteyen Amazon Prime üyelerinin, öncelikle bulut kamerası ve akıllı kilidin yer aldığı 250 dolarlık kiti satın almaları gerekiyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir