Amazon, İlk Amazon Fresh Marketini Los Angeles'ta Açtı

Corona virüs salgınıyla birlikte online alışverişe geçiş hızlandı, ancak bugün Amazon, fiziksel mağazaların tüketicilerin alışveriş yapma şeklinin temel bir bileşeni olacağına dair inancının altını çizen cesur bir adım attı. E-ticaret devi, Los Angeles'ın Woodland Hills semtinde bugün ilk Amazon Fresh süpermarketini açtı. Bu, şirketin Oak Lawn, Schaumburg, Woodland Hills, Naperville, Irvine ve North Hollywood'da açmayı planladığı süpermarket zincirinin ilk mağazası.

Amazon Fresh Mağazaları'nın başkanı Jeff Helbling'in bir blog yazısında, mağazanın başlangıçta yalnızca yerel halka 07.00-22.00 arası gönderilecek e-postalarla davetiyeye dayalı şekilde açılacağı belirtiliyor. Zaman içinde ise açılış saatleri ve kapasite hakkında daha fazla güncelleme yapılacak.

https://pazarlamasyon.com/amazon-gonun-kasiyersiz-market-teknolojisi-whole-foodsa-uyarlaniyor/

Amazon'un, Whole Foods'a ve Amazon Go mağazlarına sahip olmasına rağmen böyle bir adım atması, farklı bir müşteri kitlesini hedefleyen yeni bir alışveriş deneyimi oluşturmak istediğini gösteriyor; tüm demografileri hedefleyen çok çeşitli markalara sahip olmak, sektöre sahip olmak anlamına geliyor.

Bu adım aynı zamanda, Amazon'un ABD'deki alışveriş dünyasına hakim olan Walmart gibi şirketlerle daha adil rekabet etme taktiğinin önemli bir parçası. Walmart'ın, ABD'de market satışlarında yaklaşık %26'lık bir pazar payına sahip olduğu tahmin ediliyor. Verilere göre Whole Foods'un payı yalnızca %1,6; ancak Amazon'un çevrimiçi ve diğer kanalları da hesaba katıldığında Amazon'un toplam payının %4'e yakın olduğu tahmin ediliyor. Yine de henüz oldukça küçük.

https://pazarlamasyon.com/amazon-artirilmis-gerceklik-araciyla-online-alisveris-deneyimini-gelistiriyor/

Whole Foods organik ve sağlıklı ürünlere odaklanırken, Amazon Go yapay zeka ve kamera teknolojisi kullanarak kasiyersiz marketler sunuyor. Amazon Fresh ise, gelişmekte olan kendi ürünleriyle birlikte tanınmış büyük markaların ürünlerini de içerecek. Tabii bu, mağazanın teknolojik olmayacağı anlamına gelmiyor. Mağaza, Amazon Dash Card adında yeni bir özellik kullanacak: İnsanlar mağazaya girmeden önce "Alexa Alışveriş Listeleri" aracılığıyla alışveriş listeleri oluşturabilecek ve Dash Card sayesinde listelerindeki ürünleri daha hızlı satın alabilecek. Mağazada insanlara ürünleri nerede bulabilecekleri konusunda yardımcı olacak Echo Show cihazları bulunacak. Ayrıca mağazadan alışveriş yapan Amazon Prime üyelerine ücretsiz teslimat sunulacak.

Amazon, Whole Foods'un çalışma prensibine dayanarak mağazaları nasıl işleteceğine ilişkin kendi yönergelerini oluşturmayı planlıyor. Çalışanların ateşi ölçülecek, hem çalışanlar hem müşteriler için maske kullanımı zorunlu olacak, ihtiyacı olan insanlara tek kullanımlık maske sağlanacak ve mağazaların doluluk oranı %50 ile sınırlandırılacak. Şirketin, ABD dışındaki diğer pazarlarda da fiziksel marketler geliştirmeye çalıştığı bildiriliyor, zira Amazon'un son birkaç yıldır İngiltere'deki büyük perakende zincirlerinin satışa çıkarılan lokasyonlarını takip ettiğine dair bazı söylentiler dolaşıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir