Amazon, Dijital Reklamcılığı Nasıl Baştan Aşağı Değiştirecek?

  • Pazar araştırması şirketi Forrester, Amazon'un dijital reklamcılık sektörünü nasıl değiştireceğine dair hazırladığı raporu paylaştı.
  • Amazon'un dijital reklam sektöründeki büyümesi, Google ve Facebook'un ötesinde dalgalanmalara neden olacak ve pazarlamacılar, ajanslar ve reklam teknolojisi sağlayıcıları tarafından hissedilecek.
  • Marka ve paketlenmiş tüketici ürünleri pazarlamacıları, Facebook'taki reklam yatırımlarını yavaşlatıyorlar; çünkü Amazon kendilerine reklamlarının satışlar üzerindeki etkisi konusunda daha fazla içgörü sağlıyor.
  • Forrester, Amazon'un, pazarlamacıların Amazon'a ait araçlarda ve bunların dışında reklamları daha etkin bir şekilde satın almalarına ve ölçmelerine yardımcı olmak için teknoloji yığınını inşa etmeye devam edeceğini tahmin ediyor.
  • İlgili Yazı: Dijital Reklamcılıktaki 4 Yeni Trend

ABD'deki dijital reklam gelirlerinin büyük bir kısmı, uzun bir süredir Google ve Facebook'un kasasına gidiyor. Bir başka deyişle ABD dijital reklam sektörü, bu iki dev şirketin tekelinde. E-ticaret devi Amazon ise son birkaç yıldır bu ikilinin tekeline son vermek için ciddi hamleler yapıyor. Öyle ki, eMarketer isimli pazar araştırması şirketi tarafından hazırlanan bir rapora göre, Amazon'un dijital reklam işinin bu yıl %50’den fazla büyümesi ve şirketin ABD dijital reklam pazarındaki payının %6,8’den %8,8’e yükselmesi bekleniyor. Bununla beraber Google ve Facebook'un -her ne kadar gelirleri artacak olsa da- birleşik reklam payının da bu zamana dek ilk kez azalacağı tahmin ediliyor. eMarketer'ın tahminine göre, iki şirketin geçen yıl %60 olan birleşik reklam payı, bu yıl %59,3'e düşecek.

https://pazarlamasyon.com/dijital-reklam-harcamalari-bu-yil-gelenekseli-gececek/

Amazon'un dijital reklamcılık sektöründeki devam eden büyümesinin ne gibi bir etki yaratacağına dair yeni bir rapor da bir başka pazar araştırması şirketi olan Forrester'dan geldi. Forrester'ın raporuna göre, Amazon’un bu büyümesi, Google ve Facebook'un ötesinde dalgalanmalara neden olacak ve pazarlamacılar, ajanslar ve reklam teknolojisi sağlayıcıları tarafından hissedilecek. Adweek'in bu raporu konu alan yazısına göre, raporu hazırlayan ekibin başında bulunan Forrester analisti Collin Colburn, Google ve Facebook'un, henüz Amazon'un büyümesinden pek etkilenmediğini, ancak önümüzdeki yıl bu durumun değişeceğini dile getiriyor.

Forrester'ın raporunda belirttiğine göre, Performics isimli performans pazarlaması ajansı, marka ve paketlenmiş tüketici ürünleri pazarlamacılarının Facebook'taki reklam yatırımlarını yavaşlattıklarını, çünkü Amazon'un kendilerine reklamlarının satışlar üzerindeki etkisi konusunda daha fazla içgörü sağladığını ifade ediyor. Buna ek olarak Forrester, reklamcıların medya karışımını müşteri yaşam döngüsü boyunca yeniden değerlendirmelerini de bekliyor. Aynı zamanda Forrester, Amazon’un bu başarısının diğer perakendecilerin yanı sıra, Pinterest gibi platformlara da ilham vereceğine dikkat çekiyor.

Raporda belirtilene göre, Amazon diğer perakendecilerin paketlenmiş tüketici ürünleri dijital reklam harcaması için güvenli bir şekilde rekabet edebilmeleri amacıyla bir yol açtı. Buna örnek olarak da perakende şirketleri Walmart ve Target'in, yerinde reklam satışlarını yönetilen bir hizmetten self servis bir modele döndürmesi gösteriliyor. Bununla paralel olarak Forrester, trafiklerini paraya dönüştürmek ve niteliklerini geliştirmek için medya ağı olanaklarını artırmak amacıyla pek çok perakende şirketinin benzer bir yolu izleyeceğine vurgu yapıyor.

Bu süreçte en fazla şey kaybedebilecek kesimin, reklam teknolojisi sağlayıcıları olduğu ifade ediliyor. Zira Forrester, Amazon'un, pazarlamacıların Amazon'a ait araçlarda (şu anda beta testi sürecinde olan "Amazon Attribution" gibi) ve bunların dışında reklamları daha etkin bir şekilde satın almalarına ve ölçmelerine yardımcı olmak için teknoloji yığınını inşa etmeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Bunların yanı sıra Amazon; talep tarafı platformunu (DSP), arama reklam aracını, veri setini ve reklam sunma yeteneklerini birleştirerek gerçek anlamda çok kanallı (omni-channel) reklam teknolojisi sağlayıcılarının yetersiz oluşunu da kendi çıkarına kullanıyor. Performics'te ticaret stratejisi kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapan Molly Hop, bu konu ile ilgili olarak Forrester'a yaptığı açıklamada, mevcut reklam teknolojisi araçları aracılığıyla hedefleyemedikleri kitlelere ulaşmak için Amazon'un talep tarafı platformunu kullanan çok sayıda işletme olduğunu ve bunun Amazon için çok büyük bir fırsat olabileceğini ifade etti.

https://pazarlamasyon.com/8-saniyelik-dikkat-suresi-olan-kitleye-nasil-reklam-yapilir/

Amazon için diğer bir rekabet avantajı ise pazarlamacıların reklam teknolojisi yığınlarını daha fazla sağlamlaştırmalarına yardımcı olma yeteneğidir. Forrester'ın raporunda belirtilene göre, pazarlamacılar, reklam kampanyalarını daha iyi yönetmek ve bunlardan içgörüler elde etmek için hem ajans listelerini hem de reklam teknolojisi yığınlarını takviye etmeye çalışıyorlar. iCrossing adlı dijital pazarlama ajansında müdür yardımcısı ve e-ticaret lideri olarak görev yapan Enrico Mirabelli, Forrester'a yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

"Amazon'un talep tarafı platformu için hala erken. The Trade Desk ya da Google’ın DoubleClick'i gibi zorlu talep tarafı platformlar karşısında değer önermelerini henüz etkili bir şekilde iletmiyorlar. Ancak bunu yaptıklarında, Amazon için bol miktarda fırsat olacak.”

Forrester'ın belirttiğine göre, bu noktada reklam teknolojisi sağlayıcıları için tek çıkış yolu, daha hızlı hareket etmek ve Amazon'un Google ve Facebook ile olan rekabeti nedeniyle giremediği kanallarda satın alma gücü sunmaktır. Dijital performans pazarlaması ajansı iProspect'ten Jeremy Hull'a göre, Amazon eninde sonunda teknoloji sağlayıcıları arama, sosyal ve görüntüleme kanallarını bir araya getirmeye zorlayacak ve üçüncü taraf teknolojisinin rekabet edebilmesinin tek yolu bu olacak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir