Amazon, Daha Fazla Şey Satmak İçin Teslimat Drone'larıyla Evlerden Veri Toplayacak

Bildiğiniz gibi Amazon, otonom teslimat drone’larından oluşan bir filo oluşturmak istiyor ve bunu gerçeğe dönüştürmek için uzun bir süredir çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin drone ile teslimat hizmeti kapsamında aldığı bir patent geçtiğimiz şubat ayında ortaya çıkarken mart ayının sonunda da ilk kez halka açık bir alanda drone ile teslimat gerçekleştirilmişti.

Şimdi ise şirketin teslimat drone’ları ile ilgili başka planlarının da olduğu ortaya çıktı. Business Insider’ın haberine göre şirketin kabul edilen bir patent başvurusunda belirtildiği kadarıyla Amazon’un teslimat drone’ları, teslimat gerçekleştirdiği sırada veri toplamak için müşterilerin evlerini tarayacak ve bu veriler, daha sonra Amazon tarafından bu müşterilere daha fazla ürün ya da servis satmak için kullanılacak.

[caption id="attachment_61741" align="alignnone" width="1225"] Amazon'un Patent Başvurusunda Yer Alan Bir Grafik[/caption]

Amazon, bu sistemin işleyişini, bir müşterinin evinin çatısı kusurlu görünüyorsa ona bir çatı tamir servisi ya da bir müşterinin ağaçları ölüyorsa ona bir ağaç uzmanı veya gübre önerilebileceği örnekleriyle açıklıyor. Patente göre bu öneriler, duruma bağlı olarak e-posta, kısa mesaj ya da Amazon hesabındaki bir bildirimle iletilebilecek.

Amazon’un bu sisteminin özel hayatın gizliliğini ihlal edebileceğine dair endişeler var. Ancak patentte bu sistemin, müşterinin onay vermesi halinde kullanılacağı belirtiliyor. Yani müşterinin onay vermesi halinde veriler toplacak ve analiz edilecek.

Sürekli olarak drone ile teslimat hizmetiyle ilgili yeni bir patent Amazon, şu anda bu sistemi Birleşik Krallık’ta test ediyor ve deneme amaçlı teslimatlar gerçekleştiriyor. Ancak bu testler, henüz çok basit seviyede. Yüzlerce, hatta binlerce otonom drone’un sorunsuz bir şekilde teslimatları gerçekleştirebilmesi için çok daha kompleks testlerin yapılması gerekiyor. Bu nedenle bu hizmetin yakın bir dönemde hayata geçmesi pek mümkün görünmüyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir