Alibaba'nın Robotlar Tarafından İdare Edilen Akıllı Deposu

  • Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın Çin'deki bir deposunda 60 adetten fazla robot bulunuyor ve bu robotlar, depodaki işlerin %70'ini hallediyorlar.
  • Alibaba'nın belirttiğine göre, bu robotlar sayesinde deponun genel verimliliği üç katına çıktı.
  • Alibaba, küresel lojistik ağını genişletmek için 2022 yılı itibarıyla 15 milyar dolar yatırım yapmayı ve bu yatırımında bu akıllı depo modelini ön plana çıkarmayı planlıyor.
  • İlgili Yazı: Robotlar, İşlerimizi Elimizden Alacak mı?


Haziran ayında paylaştığımız bir yazıda, insan başına düşen robot işçi sayısının her geçen gün hızla arttığından bahsetmiştik. Son yıllarda robotik teknolojisinde yapılan ciddi atılımlar, birçok büyük şirketin, otomasyona geçiş yapmalarına neden oldu. Çin de son yıllarda, bu alanda önemli yatırımlar yapan ülkelerden biri konumunda. Bu atılıma öncülük eden Çinli şirketlerin başında da e-ticaret devi Alibaba geliyor.

Alibaba'nın, Çin'in Huiyang bölgesinde bulunan ve geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan deposunda 60 adetten fazla robot görev yapıyor ve bu robotlar, depodaki işlerin %70'ini hallediyorlar. Çin şirketi Quicktron tarafından üretilen robotların asıl işleri, depodaki ürünleri taşımak. 500 kilograma kadar yük taşıyabilen robotlar, bu ürünleri çalışanlara götürüyorlar ve çalışanlar da ürünleri paketleyip yerleştiriyorlar. Çarpışmalarını önlemek için lazer sistemiyle donatılan robotlar, talimatları ise Wi-Fi üzerinden alıyorlar. Aynı zamanda oldukça çevik olan ve 360 derece dönebilen bu robotlar, şarjları azaldığında otomatik olarak bir şarj istasyonuna gidiyorlar. Bununla birlikte sadece 5 dakikalık şarj ile 4-5 saat boyunca aralıksız olarak çalışabiliyorlar.

https://youtu.be/bvEzDNxj7hA

Bir kullanıcı, Alibaba'nın sahibi olduğu Tmall'ın internet sitesinden bir sipariş verdiğinde; robot, kullanıcının pakedini içeren rafı ilgili depo çalışanına götürüyor. Depo çalışanı da doğru pakedi buluyor ve siparişi müşteriye gönderiyor. Bir görev tamamlandığında ise robotlar sonraki siparişi beklemek için geri dönüyorlar.

Bu Akıllı Depo, Alibaba'ya Ne Sağlıyor?

eMarketer'ın geçtiğimiz yılki tahminine göre, global online perakende harcamalarının yaklaşık olarak yarısını Çin tek başına üstleniyor. Aynı zaman Çin, dünyanın en büyük robotik pazar yeri. Bu yüzden talep büyüdükçe ve verimlilik hedefleri arttıkça e-ticaret ve robotik teknolojisini bir araya getirmek son derece mantıklı. Geleneksel lojistik depoları, manuel yükleme, zamanlama ve takip etme ile son derece yoğun iş gücü gerektiren operasyonlara sahiptirler.  Alibaba ise akıllı deposu aracılığıyla nesnelerin interneti uygulamaları, büyük veri ve yapay zeka kullanarak bu süreci dijitalleştirdi. Alibaba'nın belirttiğine göre, bu robotlar sayesinde deponun genel verimliliği üç katına çıktı.

Lojistiğin Geleceği, Robotlara Emanet

Gelecekte robotların birçok iş kolunda insanların yerini alacaklarına yönelik tahminler, zaten uzun bir süredir dile getiriliyor. Bu iş kollarından biri de hiç şüphesiz lojistik olacak. Alibaba'nın uyguladığı bu sistem, robotlardan yararlanarak daha fazla verim elde etmeye yönelik çarpıcı bir vaka çalışması olma özelliği taşıyor. PlaceTech'in paylaştığı bilgiye göreAlibaba, küresel lojistik ağını genişletmek için 2022 yılı itibarıyla 15 milyar dolar yatırım yapmayı ve bu yatırımında bu akıllı depo modelini ön plana çıkarmayı planlıyor. Üstelik Alibaba'nın bu depo robotları stratejisi konusunda olumlu olan şey ise insan istihdamını tamamen ortadan kaldırmamasıdır. Zira bu robotlar, depo çalışanlarının işlerini daha kolay ve daha az yorucu hale getirmeyi sağlıyorlar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir