Akıllı Saatler Bir Pazarlama Zamanlaması Faciası Olabilir mi?

Akıllı saatleri ilk duyduğumda aklıma Nokia gelmişti. Acaba dedim, Nokia'nın düştüğü duruma Swatch da düşer mi? Eminim benim gibi birçok kişi bu şekilde düşündü ancak durum bir hayli farklı.  Akıllı saat satışları, tahmin edilenden çok daha kötü gidiyor ve yaygınlaşma seviyesi oldukça aşağıda.

eMarketer isimli araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre akıllı saat pazarı 2018 yılında sadece %11.9 oranında büyüyecek. İşin ilginç tarafı ise, 2019 yılında bu büyümenin tek haneli olması bekleniyor. Peki ama neden?

[caption id="attachment_70179" align="aligncenter" width="620"] Bill Gates ilk Tablet ile 2000 Yılında Poz Verirken[/caption]

Aslında birçok nedeni vardır elbette ama bence pazarın buna hazır olmaması en büyük neden. Microsoft ilk tableti 2002 yılında çıkardığında tüm dünya bu ürünün devrimsel olduğunu düşündü. Ancak sonuçlar Microsoft'un istediği gibi değildi. İnsanlar bu tablet ile ne yapacaklarını anlayamadılar. İnternete bile zar zor girilen bir dönemden söz ediyorum; tablet cidden lükstü.

Tam 10 yıl sonra Steve doğru zamanda, doğru ürünü eline alıp siyah kazağı ve kot pantolonu ile dünyanın karşısına çıktı. iPad, sanki 10 yıl önce Microsoft, tableti icat etmemiş gibi, devrimsel bir ürün olarak tanıtıldı. Başarlı oldu.

[caption id="attachment_70181" align="aligncenter" width="800"] Steve, iPad 2'yi tanıtıyor[/caption]

Akıllı saatler de tıpkı tabletler gibi. Henüz altyapısı (bağlı yaşam - IoT) tam oturmamış bir dünyaya geldiler ve bir türlü istenilen düzeyde penetrasyona ulaşamadılar. Örneğin 2015 yılında yapılan tahminlere göre akıllı saatlerin 2017 itibarı ile ABD'deki büyüme oranı %60 olacaktı. Ancak şu anda bu oran sadece %27.

Yine aynı şekilde, bu yıl 63,7 milyon ABDli'nin akıllı saat kullanacağı tahmin ediliyordu. Ancak bu rakam sadece 39.5 milyonda kaldı. Bu da ABD'deki toplam nüfusun sadece %15,8'i demek. Üstelik yeni araştırmalar, 2020 yılına kadar bu rakamın sadece %20,2 artacağını söylüyor.

Hazır penetrasyon rakamlarından söz etmişken, jenerasyonlara göre kullanım oranlarına da değinelim. eMarketer'ın verilerine göre genç kullanıcılar, en çok akıllı saat kullanan kitle. 18-34 yaş arası gençlerin %30'unda akıllı saat bulunuyor. En düşük kullanım oranları ise +65 yaş grubunda. (%4.6)

Son olarak bu pazarı domine eden şirketlerden de bahsedelim. Apple, 2016 yılının son çeyreğinde yeni bir satış rekoruna daha imza attı. Dünya çapında son çeyrekte satılan yaklaşık olarak 9 milyon akıllı saatin 6 milyonu Apple Watch’tı. Bu 6 milyonluk satış rakamı, aynı zamanda bir önceki yılın son çeyreğindeki satış rakamından %12 daha fazla.

Global akıllı saat pazarında Apple’ın ardından %17 oranındaki pazar payıyla Fitbit geliyor ve onu %15’lik pazar payıyla Samsung takip ediyor. Geri kalan %19’luk dilimi ise diğer akıllı saat üreticileri kendi aralarında paylaşıyor. Ayrıca Çinli elektronik üreticisi Xiaomi de geçtiğimiz yılın son çeyreğin toplamda 5,5 milyon Mi Band satarak kendi adına bir çeyrek rekoruna imza attı.

Önümüzdeki dönemlerde akıllı saatler ile ilgili son rakamları paylaşacağız. Takipte kalın!

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir