Airbnb Konuğun Psikopat Olup Olmadığını Öğrenebilir, Nasıl mı?

Airbnb, konuğun psikopat olup olmadığını arkasında bir yapay zeka teknolojisi barındıran yazılımıyla anlayabiliyor.

Trooly isimli Airbnb’nin yakın zamanda satın aldığı teknoloji şirketinden gelen yapay zeka yazılımı rezervasyon yapan konuklar hakkında özel raporlar sunabiliyor. Güvenilirlik puanı baz alınan sistemde, şüpheli görülen kişiler Airbnb’de rezervasyon yapamıyor.

Airbnb, konukların riskini hesaplamak için kişilik özelliklerini tanımlamada kullanılan yapay zeka yazılımı ile son zamanlarda partiler ve diğer istenmeyen faaliyetler için yapılan rezervasyonlardan kaynaklanan riski düşürmek istiyor.

Airbnb yasak etkinlikler gerçekleşmeden önce şüpheli konukları belirlemek için; dijital sinyallerden yararlanan, tahmine dayalı analiz ve makine öğrenimini kullanan yapay zeka yazılımından faydalanıyor.


Airbnb’nin hatırlarsanız parti evleri konusunda başı epey ağrımıştı. Hatta, geçen yıl Kasım ayında, aşağıdaki haberde detayını okuyabileceğiniz parti evinde çıkan tatsız olay sonrası Airbnb kurucu ortağı ve CEO'su Brian Chesky, Airbnb'nin hizmetin "parti evleri" için kullanımını yasakladığını açıklamıştı. Aynı açıklamanın bir parçası olarak Brian Chesky, Airbnb'nin güçlü adımlar atmak istediğini de belirtmişti.

https://pazarlamasyon.com/airbnb-parti-evleri-konusunda-guvenlik-onlemlerini-artiriyor/

Airbnb verdiği sözü risk algılama teknolojisini kullanarak, istenmeyen misafirleri tanımlamaya sağlayan yapay zeka dan yararlanarak bir anlamda tutmuş oluyor.

Temel olarak bu yazılım, bireyin çeşitli özelliklerini belirlemek için sosyal medya platformları da dahil olmak üzere interneti tarama becerisine sahip. Konuk psikopat mı? Normal biri mi? Yazılım arka plandaki yapay zeka sayesinde fikir edinilebiliyor. Yazılım kişinin alkol ve uyuşturucu bağımlılığı var mı bunu bile internetteki ayak izlerinden anlayabiliyor. Belli bir güvenilirlik puanının altında kalan kişiler istenmeyen misafir kategorisinde sınıflandırılıyor.

Airbnb’nin yapay zeka kullanımına benzer bir amaçla insan kaynakları profesyonelleri de zaman zaman benzeri bir yazılımlardan faydalanabiliyor. Aynı mantıkta, yakın gelecekte sağlık sigortası hizmeti veren firmalar, kişinin medikal geçmişinden daha fazlasını dikkate alarak sigorta poliçesi uygunluğunu belirleyebilecek. Kim bilir yapay zeka daha hangi konularda bizlere çözüm üretecek...

Airbnb, yapay zekanın istenmeyen misafirlerden uzak durulmasına yardımcı olabileceğine inanıyor. Çoğu kişi AI'nın muhtemelen bir gece için oda ayırmak gibi sıradan ve kısa vadeli aktivitelere kullanılmaması gerektiğini düşünebilir. Bir sonraki Airbnb rezervasyonunuz otomasyon reddedildiğinde şaşırmayın. Sosyal medya hesaplarınız ve dijital ayak iziniz Airbnb’nin yapay zeka yazılımı için bir ipucu içeriyor olabilir.

Kaynak: Newsdio, Business Insider

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir