Air Jordan trendi bitiyor mu?

Nike'ın ikonik koleksiyonu Air Jordan satış pazarında düşüş yaşadı.

Piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren büyük beğeni toplayan Nike Air Jodan satış değerinde düşüş yaşıyor.

Araştırma ajansı Altan Insights'ın verileri, On Running dahil diğer spor ayakkabı markalarının hızlı bir büyüme yaşaması nedeniyle bazı Jordan ayakkabılarının değerinin satış pazarında düştüğünü gösteriyor. Satış platformu StockX'te, uzun süredir mükemmel bir koleksiyon ayakkabısı olarak kabul edilen Nike Air Jordan 1 Retro High'ın yeni sürümleri için ödenen ortalama prim, 2020'de yüzde 61'ken 2023'te yüzde 4'e düştü. StockX'teki satışlar Nike'ın gelirlerini doğrudan etkilemiyor ancak analistler, yeniden satış değerlerinin tüketicinin bir markaya yönelik duyarlılığını ve isteğe bağlı ürünlere yönelik daha geniş talebi ölçebileceğini söylüyor.

2023'te piyasaya sürülen yüksek bilekli ayakkabılarının White Cement modeli Nike'ın ana kaynaklarından olan Jodan markasından istediği verimi alamadı. Bernstein analisleri bu noktada Nike'ın gücünü kaybediyor olabileceğinden endişelendiklerini duyurdu. 

Nike CEO'su John Donahoe, Haziran ayında yatırımcılara Ürdün'ün 2023 mali yılında yüzde 30'un üzerinde büyümeyle "Kuzey Amerika'nın ikinci büyük ayakkabı markası olma yolunda ilerlediğini" söyledi. Şirket, toplam gelirinin yüzde kaçının Jordan markasından geldiğini bildirmiyor. Ancak 2023 mali yılı yıllık raporuna göre toptan satışta Ürdün, Nike'ın gelirinin yaklaşık yüzde 16'sını oluşturuyor; bu oran önceki yıla göre yüzde 29 artış gösteriyor. 

Yıllardır özellikle gençler tarafından büyük ilgi duyulan ve replikalarını her yerde gördüğümüz Air Jordan'lar hızlı moda anlayışıyla yavaş yavaş kaybolma tehlikesiyle de karşı karşıya. Marka değişen trendlere karşı bir önlem alacak mı yoksa zaten çoktan aldı mı bunun cevabını 2024'ün ilk çeyreğinde Nike tarafından açıklanacak verilerde göreceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir