ABD'de Bir Eyalet, Uçan Arabaların Kullanımına İzin Verdi

ABD'de New Hampshire bölgesi, ülkede uçan arabaların trafiğe çıkmasına izin veren ilk eyalet oldu.Trafik derdini ortadan kaldırmayı amaçlayan uçan arabalar ABD'li şirketler tarafından gelecekte kullanılmak üzere tasarlanmaya başladı. Bununla beraber ABD'nin New Hampshire eyaleti, Granite State eyalet meclisinde "Jetson tasarısı" olarak bilinen 1182 numaralı yasayı kabul ederek, uçma özelliğine sahip tüm araçların şehir merkezi de dahil olmak üzere tüm otoyollarda kullanılmasına izin verdi.

https://pazarlamasyon.com/volvo-ucan-arabalar-iki-yil-icinde-piyasada-olacak/

Ancak CNet'in haberine göre 1182 numaralı yasa, arabaların otoyollarda giderken istenilen noktada havalanmasına ya da otoban üzerinde uçmasına izin vermiyor. Pilotlar, yasa kapsamında uçan otomobilleriyle halka açık yollarda trafiğe çıkabilecek, ancak havalanıp iniş yapabilmek için havaalanı ve özel uçak pistlerini kullanma zorunda kalacak.

Henüz uçan bir araba satın alınamamasına rağmen, gerek start-up şirketler gerekse de büyük şirketler uçan arabalar üzerine çalışmaya başladı bile. Massachusetts merkezli Terrafugia ile Oregon merkezli Samson Sky  firması, Çinli otomobil devi Geely uçan arabalar için ciddi bir mühendislik ekibiyle çalışmalarına devam ediyor. Dolayısıyla bu yasaların düzenlenmesi hiç de anlamsız değil.

New Hampshire Havacılık Müzesi'nin yönetici müdürü Jeff Rapsis'in NHPR'ye yaptığı açıklamalara göre uçan arabaların ilk versiyonlarının muhtemelen trafikte göze çarpmayacak ve bu da sürücülerin yasaya uyum sağlamasını kolaylaştıracak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir