90’lardaki Reklam Kuşağı & Bugünün Reklamları / Gazete & E-ticaret

Birazdan TRT’nin 1990 yılındaki reklam kuşağını izleyeceksiniz. 12 dakikalık videoda tanıtılan ürünler ile ilgili dikkatinizi birşeylerin çekmesi gerekiyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=vdYK3Ge0YtA

Üzülerek belirtmeliyim ki, reklamlarımız o günden bugüne çok büyük farklılıklar göstermediğinden, dikkatinizi çeken  en büyük şeyin gazete reklamlarının sayısı olması gerekiyor. Reklamların neredeyse yarısı gazetelerin vermiş olduğu reklamlar. Bu da o dönemlerin kralının gazete olduğunun kanıtı. Peki bugün, 90’da olduğu gibi Sarı Kanaryaların bez bebeklerini veya Beşiktaş’lı Feyyaz’ın posterini hediye eden gazete reklamlarını görebiliyor muyuz?  Yanıt Hayır.

Değişen trendler hayatımızdaki gazete gücünü önemli bir şekilde azalttı ve azaltmaya devam ediyor. Bu trendler bugünün dünyasının kralını E-ticaret olarak belirledi. Daha önce hiç görmediğimiz e-ticaret reklamları son birkaç yıldır televizyonlarda cirit atmaya başladı, artarak da devam edecek.

httpv://www.youtube.com/watch?v=tGNZh8bWoS8

httpv://www.youtube.com/watch?v=mqFT_utedC0

Bir ülkede musluktan ne aktığını görmek çok zor bir durum değil. Sadece televizyonun karşısında 1 saat oturmanız ve dikkatle izlemeniz gerekiyor. 1990’da nasıl bu büyük  pastadan pay kapmak isteyen gazeteler sıra sıra reklam verdiyse, 2013’de de milyarlarca liralık yeni pastadan pay kapmak isteyen internet yatırımları reklamların yarısından çoğunu işgal edecek. Şu an insanların kendilerine sorması gereken soru ise: 'Ben e-ticaretin neresindeyim?' olmalı.

Sahi e-ticaret'in neresindesiniz?

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir