4129Grey Kreatif Direktörü Ahmet Terzioğlu'na göre en iyi “sürdürülebilirlik” kampanyaları

4129Grey Kreatif Direktörü Ahmet Terzioğlu, en iyi sürdürülebilirlik kampanyalarını seçti.

Taşınabilir Ürünler
Sürdürülebilirlik kavramını daha iyi anlamak için, Birleşmiş Milletlerin belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na göz atmamız gerekiyor. Çünkü “birbiri ile bağlantılı 17 iddialı amaç tüm dünyada insanların karşı karşıya kaldığı ana sorunların çözümünü hedefliyor.” Sorunları tespit ederek bizi çözümlere yönlendiren bu 17 maddelik liste, Cannes Lions’ın SDG kategorisinde 5 ana başlık altında değerlendiriliyor. Cannes’ın ana başlıkları şunlar: İnsanlar, Gezegen, Refah, İşbirliği ve Barış

Reklam fikrinden öte ürün, araç, hatta bazen yaşam tarzı şeklinde özetlenebilecek yaklaşımlar gerektiren sürdürülebilirlik çözümleri taşınabilir olmalarıyla ayrışır ve önem kazanırlar. Çünkü dünyanın bir yerinde çözüme kavuşan sorunun bir benzeri ya da aynısı bir başka yerde muhtemelen yaşanmaktadır ya da yaşanacaktır. Dolayısıyla bir ürün/araç olması ve taşınabilir olması sürdürülebilirlik fikirlerinin en önemli iki özelliğidir. Bir yerde yaşamı sürdürülebilir kılarken başka yerlere taşınarak kendi kendilerini de sürdürülebilir hale getirirler, insanları ve dünyayı dönüştürürler.

Agrobanking / (İnsanlar)

4129Grey-kreatif-direktoru-ahmet-terzioglu'na-gore-en-iyi-surdurulebilirlik-kampanyalari

36 milyon çiftçinin yaşadığı (ki ülke nüfusunun 3’te 1’i yapıyor bu) Bangladeş’te finansal araçlara erişim çok kısıtlı. Dolayısıyla çiftçilerin ürünlerini doğrudan paraya çevirmeleri, borçlanmaları ya da yatırım yapamıyorlar. Lokal market zinciri Shwapno ve Dünya Ticaret Bankası’nın ürünü olan Agrobanking, çiftçilerin yaşadıkları bölgede kayıp yaşamadan hasat sonrasında hemen ürünlerini verip daha sonra satılacak ürünlerine biçilen değeri anında alabilmelerini sağlıyor.

Addresspollution.org / (Gezegen)

4129Grey-kreatif-direktoru-ahmet-terzioglu'na-gore-en-iyi-surdurulebilirlik-kampanyalari

Hava kirliliği İngiltere’de çok önemli bir sorun. Emlak değerleriyle kirlilik oranlarını eşleyen proje, yaşamak istediğiniz yerdeki hava kirliliğini düşükten riskliye doğru 5 değerde kategorize ediyor. Böylece harita üstünden satın alacağınız ya da kiralayacağınız mülkün ekonomik değeriyle birlikte hava kirliliği oranını da aynı anda görebiliyorsunuz. İngiltere’deki emlak sitelerinde bu özellik artık zorunlu.

The Homeless Bank Accounts / (Refah)

4129Grey-kreatif-direktoru-ahmet-terzioglu'na-gore-en-iyi-surdurulebilirlik-kampanyalari-1

İkametgahı olmayanın banka hesabı olamayacağı gerçeğinden yola çıkan fikir, yoksulluk döngüsünü kıracak kadar güçlü: Banka hesabı olmayan birinin işi de olamayacağına göre, evsiz bir insanın topluma kazandırılmasını imkânsız hale getiren döngüyü kırıyor, sürdürülebilirliği lafta bırakmıyor.

Rights of Nature / (Barış)

4129Grey-kreatif-direktoru-ahmet-terzioglu'na-gore-en-iyi-surdurulebilirlik-kampanyalari-2

İnsanların, hayvanların hakları var. Ancak doğanın yok… Binlerce yıldır doğaya verilen zararı göz önüne getirdiğimizde son derece güçlü bir yerden yola çıkan fikir, uzmanların bir araya gelmesiyle hazırlanan bir haklar listesinden meydana geliyor. 

Awa / (İşbirliği)

4129Grey-kreatif-direktoru-ahmet-terzioglu'na-gore-en-iyi-surdurulebilirlik-kampanyalari-3

Çamaşır yıkanan su kaynakları kirleniyor, daha sonra da bu kaynakları içildiğinde sağlık sorunlarına sebebiyet veriyor. Su markası Andea ve start up Cirsys'in ürünü olan Awa, çamaşır yıkamak için kullanılan nehirlerin kirliliğini önlemek için icat edilen bir sabun. Çamaşırlar yıkanıp temizlenirken, Awa aynı anda su kaynaklarını da temizliyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir