3D Baskı Yöntemiyle Yapılan Evler Yoksul Ailelere Yuva Oluyor

İlk resmi izin verilen 3D baskı evi geçtiğimiz sene Austin, Teksas'ta yapılmıştı. O ev teknolojinin yapabileceği harika şeylerin tuhaf bir örneği olarak hafızalara kazındı. Peki, bir ev 3D baskı tekniği kullanılarak yapılmasının yanında yanına başka hangi özelliği eklerse daha ilgi çekici hale gelebilir dersiniz?

New Story, ICON ve Échale, bie süredir Latin Amerika'daki düşük gelirli aileler için evlerin inşaatını finanse etmek için para topluyorlardı. Şimdi toplanan yardım ve şirketlerin desteğiyle, Meksika'da dünyanın ilk 3D baskı tekniği kullanılarak oluşturulmuş evlerden oluşan mahallesi yapılıyor.

Mahallenin ilk iki evi tamamlandı bile. 3D baskı tekniği kullanılarak oluşturulan evlerde iki yatak odası, bir oturma odası, mutfak ve banyo bulunuyor. İçinde yaşayacak düşük gelirli ailelerin geri bildirimleri önemsenerek tasarlandı. Evler hem topluluğun belirli ihtiyaçlarını karşılamak, hem de sonraki nesillere aktarılabilmek için tasarlandı. Evlerin nesiller boyu kullanılması hedefiyle yola çıkılan projede, evler sağlam temellere kuruldu ve standart güvenlik gereksinimleri göz önüne alınarak tasarlandı. Gelin beraber türünün tek örneği bu mahalledeki evlere göz atalım.

https://youtu.be/PbgCu0aUobE
New Story

New Story, ICON ve Échale Mayıs ayında tüm mahalleyi 3D basma planlarını kamuoyu ile paylaşmıştı. New Story'nin kurucusu Alexandria Lafci'nin Fast Company'ye yaptığı açıklamada; Mahalleye taşınmak isteyen ailelerin çoğu daha önce hiç iç mekanda su tesisatı kullanmadığını ve artık bu ailelerin 3D-baskılı evlerde daha iyi şartlarda yaşamak için bir şans elde edeceklerini söylüyor.

3D baskı evler yalnızca 24 saatle oluşturuldu. Evlere taşınacak olan ailelerin aylık 80 dolardan az bir meblağda gelir elde ediyor ve çoğu şu anda yeterince korunmayan basit kulübelerde yaşıyor.

Örnek bir vizyon ile yola çıkılan proje şimdi hayata geçti. Yerel ve global haber kaynaklarında gündeme gelen Meksika'da 50 evden oluşan bu benzersiz proje başkalarına da dileriz ilham olur.

Kaynak: Futurism

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir