2020’de Daha Hızlı ve Kolay İş Bulmak İsteyenlere 5 Tavsiye

Yeni yılın ilk günlerinde, adaylar yeni başlangıçlar için iş arayış sürecine girerken, şirketler de bütçeleri doğrultusunda yeni pozisyonlar için ilan çıkmaya başlar. Malum ülkemizde bitmek bilmeyen bir kriz ve iş bulmayı bekleyen bir dolu yetenekli kişi var. Bu kişiler; yeni mezun, kariyerine farklı bir yön vermek ya da şirket değiştirmek isteyen bir uzman, bebeğini büyüten ve iş hayatına dönmeyi planlayan bir kadın olabilir.

Rekabetin oldukça yoğun olduğu bu dönemde, iş arayan adaylar için aşağıdaki yazımızda 5 pratik tavsiye paylaşacağız. 2020'de kariyerinize hızlı bir başlangıç ​​yapmak istiyorsanız bir göz atmamızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Keyifli okumalar.

1- Gözünüzde Büyütmeyin ve Özgeçmişinizi Bugün Güncelleyin

Konu iş aramaya gelince, özgeçmiş güncelleme gözümüzde büyüyor. Bize mülakat fırsatını tanıyabilecek en iyi araç olan şu 2 parça kağıdı yeterince önemsiyor muyuz acaba?

Çalıştığım start-up’ta işe alımlardan sorumlu ekibin bir parçası olarak şunu söyleyebilirim ki; önüme gelen özgeçmişlerin %80’i özensiz oluyor. Neden buna vakit harcamak istemediğimizi bilmiyorum. Zira aktif bir iş arayışı olan herkes iş bulamıyorum diye yakınmadan önce derli toplu bir CV’si var mı önce bir kontrol etmeli, sizce de öyle değil mi?

Günümüzün modern iş ekosisteminde LinkedIn ve özgeçmişiniz kişisel markanızın olmazsa olmazlarından. Fotoğraf bence zorunlu olmamalı fakat ülkemizde buna önem veriliyor. Dolayısıyla, güçlü bakışlar, kocaman bir gülümseme içeren net ve parlak bir profil resmi size yardımcı olacaktır.

CV hazırlarken sektörünüz, eski pozisyonlarınızla alakalı tüm anahtar kelimeleri kullanmanız, işverenin size ulaşabilmesi için çok önemli. CV’nin çok uzun olmaması, derli toplu olması, mümkün olduğunca az imla hatası olması ve doğru bilgiler içermesi gerekli. Sizin CV’niz güncel ve derli toplu bir CV mi? Sanki bir işveren gözüyle inceler gibi bugün gözden geçirmeye ne dersiniz? Daha kendi CV’sini özenle hazırlayamamış birine işinizi emanet etmek ister misiniz?

2- İnsan Kaynakları Alanında Hizmet Veren Firmalara Özgeçmişinizi İletin

Evet, bir yandan platformlar aracılığı ile iş arıyorsunuz ya da çalışmayı arzu ettiğiniz firmaların web sitesindeki açık pozisyonlara başvuruyorsunuz. Peki aracı firmalar, danışmanlık firmaları ile ne ölçüde iletişim halindesiniz?

Zaman zaman görüşmelerden çıkıp beni hiç bir şey anlamayan belki de iki kelimeyi bir araya getiremeyen biriyle nasıl mülakata aldılar diye sorguluyor olabilirsiniz. Ülkemizde kim ne derse desin, işini layığı ile yapan değerli insan kaynakları profesyonelleri hariç, süreç çok amatör yürüyor. Siz bir insan kaynakları firmasıyla yolunuzu kesiştirdiğinizde onların bu işe daha profesyonel yaklaştığını göreceksiniz.

Başarılı işe alım uzmanları aynı zamanda mükemmel müşteri hizmeti becerilerine sahiptir ve görevlerini asla aksatmazlar. Sizinle etkileşime girer ve görüşülen pozisyonda ilerlenmese bile size başka fırsatlar yaratmak için görüşmede aldığı notlardan faydalanırlar. Bir başka firma aday arayışı konusunda hizmet almak için onlara başvurduğunda veri tabanından ve güncel görüşülen adaylardan faydalanırlar. Bu hiç haberdar olmadığınız bir iş fırsatını ayağınıza getirebilir. Bunun için tek yapmanız gereken yeni rollere açık olduğunu insan kaynakları profesyonelinin bildiğinden emin olmanızdır.

3- Belki de Çalıştığınız Şirkette Size Uygun Başka Bir Pozisyon Var. Bunu Hiç Düşündünüz mü?

Mevcut firmanızdaki iç ilanlardan haberdar mısınız? Kariyerinizi başka bir yöne çevirmek isteyebilir ya da mevcut ekibinizde yolun tıkalı olduğunu hissedebilirsiniz. Yapabileceğiniz daha çok şey var ama siz bir şekilde yok sayılıyorsunuz. Bu zaman zaman hepimizin karşısına çıkan bir durum. Söylenmeyi bırakın ve mevcut şirketinizi seviyorsanız fırsatları değerlendirmeye hemen şimdi başlayın. Birçok adayın, sadece bu konu hakkında konuşarak geleceklerini şekillendirebilecekleri hakkında hiçbir fikri yok. Eğer ileri doğru ilerlemek istiyorsanız, çekincelerinizi ve kariyer hedefinizi insan kaynakları ile paylaşabilirsiniz. Unutmayın, ülkemizde insan kaynakları birimi henüz bir türlü tam oturmadı. Hala tanıdıkla iş yürütenler var. Özellikle satış ekiplerinde kim kime daha yakınsa yeteneği olsun olmasın o ön plana çıkabiliyor. Durumu bazen üst yönetime bildirmek ve rotasyon istemekte işe yarayabilir. Eğer profesyonel bir ekiple karşı karşıya değilseniz bu yaptığımız ters de tepebilir. İyi senaryoda; kariyer konusunda talepkar olduğunuzda ve iyi iş çıkardığınızda, şirketinizin sizinle çalışmaya devam edeceğini ve mutlu olmanızı teşvik edeceğini düşünüyoruz. Akılcıl yaklaşıp, en iyi senaryoyu kendiniz için yaratmak için gayret edin ve her zaman cesaretli olun! :)

4- Network, Network, Network...

Aktif olun ve düzenli olarak network etkinliklerine katılın. Eventbrite ve Meetup gibi platformlar size ilk etapta yardımcı olacaktır. Sektörünüzle ve ilgi alanlarınızla ilgili ücretsiz, ücretli etkinlikler iş arayış sürecinize pozitif katkı sağlayacak. Bu etkinliklere katılmak sizi daha güçlü bir iletişimci yapmanın yanı sıra, özgüveninizi güçlendirecek.

5- Asla Ertelemeyin

Ertelediğinizde baştan kaybedersiniz. Unutmayın rekabet yoğun, kalabalığın önüne geçmek ve bir dizi yeni fırsata sahip olmak için güçlü bir CV oluşturmaya, iş aramaya, çalıştığınız firmadan memnun mevcut işinizden memnun değilseniz İnsan Kaynakları birimi ile bir görüşme ayarlamaya, Network etkinliklerine katılmaya bir an önce başlayabilirsiniz.

Bonus: Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

Sosyal medyayı etkin kullanır mısınız? Bu iş arama döneminizde kullanmaya ne dersiniz? Sosyal medya biliyorsunuz yeri geliyor çalışanı işinden edebiliyor. Peki, neden tam tersi olmasın? Öncelikle kendi hesaplarınızdaki paylaşımlara özen göstermelisiniz. Unutmayın, sosyal medya profiliniz bir yerde size ayna tutacaktır. Bundan önemlisi sosyal medya üzerinden paylaşılan iş ilanlarına başvuru yapma şansını edinebilecek olmanız. Sıkı takip, size kazandıracaktır.

Dileriz yukarıdaki tavsiyeler size iş ataöa sürecinde yardımcı olur ve 2020’de istediğiniz momentumu yakalarsınız. En yakın zamanda sizi mutlu eden işlere kavuşmanız dileğiyle.

Kaynak: Forbes

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir