2018'de Rakiplerine Gönderme Yapan Markalar

Rekabet ortamı kızıştıkça markalar en yakın rakiplerine göndermeli bazı kampanyalar yapıyor, reklamlar yayınlanıyor. Markalar birbirleriyle atışırken biz tüketicilere de adeta yaratıcı işler şöleni yaşatıyorlar. 2018'de de markalardan pek çok yaratıcı atışma örneği geldi. Biz de 2018'de en çok dikkat çeken marka göndermelerini sizler için derlemek istedik. Keyifli okumalar...

Huawei, Apple Kuyruğunda Bekleyen Vatandaşlara Powerbank Dağıttı

Aynı zamanda bu yılın en çok okunan ve dikkat çeken haberlerinden birisi olan Huawei'nin Apple'a yaptığı gönderme son derecede zekice ve yaratıcı bir şekilde kurgulanmıştı.

Temelde Apple için saatlerce kuyrukta bekleyecek kadar Apple'a hayran olanlarla dalga geçme amacı taşırken aynı zamanda kendi ürünlerinin dayanıklılığına ve kalitesine de vurgu yapan Huawei, Apple'ın iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR modellerinin tanıtıldığı lansman kuyruğunda bekleyenlere "İhtiyacınız olacak" diyerek powerbank dağıtmıştı.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Okey’den Durex Skandalına Göndermeli Tweet

Durex‘in ‘bazı paketlerde yırtılma ve patlama riski olabileceğini’ söyleyerek İngiltere ve İrlanda’da piyasaya sürdüğü prezervatifleri toplama kararı almasının ardından rakibi Okey tabii ki rahat durmadı ve son derece yaratıcı bir şekilde rakibine gönderme yapmıştı.

Okey, Twitter hesabında paylaştığı bir görselde telefonda Aşkım olarak kayıtlı birinin gönderdiği "Önemli bir şey konuşmamız lazım" mesajını paylaşmış, sonrasında altına yazdığı "Bize güvenmeye devam edin, sonra patlamayın!” mesajı ile Durex’in patlayan prezervatiflerine gönderme yapmıştı.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Burger King, Müşterilerinden McDonald’s’a Gitmelerini İstedi

Burger King yeni kampanyası kapsamında müşterilerinden McDonald’s’a gitmelerini istemişti. Üstelik fast food restoran zinciri bununla da yetinmedi ve bu kampanya ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 14 binden fazla McDonald’s şubesini Burger King restoranına dönüştürdüğünü duyurmuştu.

İşin aslı ise şuydu: ABD’de bulunan Burger King müşterileri, bir McDonald’s şubesinin yaklaşık olarak 180 metre yakınına giderlerse, yenilenmiş Burger King uygulaması aracılığıyla “1 sent” karşılığında bir Whopper sipariş edebiliyorlardı.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Lipton’dan Coca-Cola’ya Göndermeli Reklam Filmi

Henüz çok yeni olan bu göndermeli reklam kampanyası Türkiye'de epey konuşulacak gibi görünüyor. Sadece semboller ile Coca-Cola'ya gönderme yapan Lipton, Coca-Cola ile ilgili hiçbir kelime geçirmemesine rağmen kimi kast ettiği çok net.

Reklam filminde oynayan Cengiz Bozkurt ve Lipton Ice Tea içen diğer gençler Coca-Cola reklamlarına ve marka ile yeni anlaşmış Tarkan itemlerine gönderme yapmalarının yanında "Çünkü kolaya kaçmıyoruz" şeklinde bir "kola" göndermesi de yapıyorlar.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Subway’den McDonald’s’a Göndermeli Reklam Filmi

Subway reklam filminde, McDonald’s’ın maskotu “Ronald McDonald” olduğu çok belli olan sırtı dönük paylaçoya Subway’in yeni ürünü “Chipotle Cheesesteak” ikram etmişti. 

Reklam filminde herkesin Burger’a biraz ara vermesi gerektiği mesajı veriliyordu ve Subway tüketicilere “Değişik bir şeyler deneyin” diyordu. 

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Burger King’den KFC’nin Tavuk Krizine Göndermeli Reklam Kampanyası

2018'in ilk aylarında KFC, Birleşik Krallık’ta tavuk kıtlığı nedeniyle dükkanlarını kapatmak zorunda kalmıştı. Bunu duyan Burger King birkaç günlüğüne McDonald's ile uğraşmayı bırakıp KFC'ye sataştı.

Burger King, “Bizde tavuk bitmez” diyerek Birleşik Krallık’taki restoranlarında tavuk içerikli ürünleri “9’lu Chicken Nuggets” ve “Chicken Royale”de yüzde elli civarı indirimli yeni bir kampanya başlatmıştı.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir