10 Yıl Öncesi ve Sonrası: Web Sitesi Tasarımları Nasıl Değişti?

Şu anda oldukça şık, modern ve trendlere uygun olarak tasarlandığını düşündüğümüz bir web sitesi, yalnızca birkaç yıl içinde demode olabiliyor. Böyle bir sondan kaçınmak isteyen bir web sitesi tasarımcısının anlık trendlerden haberdar olmalı. Bununla beraber öyle işler çıkarmalı ki web sitesi yakın gelecekte de kullanıcılar hitap etsin.

Web site tasarımları, özellikle ana sayfalar olmak üzere son 10 yılda önemli ölçüde değişti. Mobil görünümlerin öncelik verildiği günümüzde, akıllı cep telefonlarının daha fazla kişiye ulaşmasıyla beraber bazı tasarımcılar ana sayfada mümkün olduğunca fazla bilgi toplamaya çalıştı, bazısı da yalınlıktan yana tercihi kullandı. Hız, mobil uyumluluk, asimetrik düzenler, sürükleyici video arka planlar, UX, UI gibi alt başlıklar da bir web sitesi tasarımcısının gündeminden eksik olmayan konular arasında yer aldı.

Bu yazımızda zamanda kısa bir yolculuk yapıp, son 10 yılda web sitesi tasarımları nasıl değişmiş, daima göz önünde olan markalar üzerinden inceleyeceğiz.

Aşağıda hem 2009 hem de 2019 yılındaki ana sayfa ekran görüntülerini göreceğiniz markalar arasında eticaret devleri, teknoloji firmaları, en popüler sosyal medya platformları, gazeteler ve platformlar mevcut.

Amazon

Amazon 2010
Amazon 2019

Amazon artık pek kitap okunmadığını farketmiş olmalı. Şaka bir yana, bu iki ana sayfa arasındaki fark e-ticaret devinin, tasarım açısından sitesini nasıl iyileştirdiğini ve ürün önceliklendirme konusunda hangi yöne sürüklendiğini apaçık gösteriyor.

Apple

Apple 2010
Apple 2019

Aradan geçen yıllar Apple’ın web site tasarımında daha da minimalist bir çizgi benimsediğini gösteriyor. Dev teknoloji firmasının ana sayfada ön planda tuttuğu ürün de değişiyor.

CNN

CNN 2010
CNN 2009

E- ticaret devi, teknoloji devi derken sıra geldi haber kanalı CNN’in web sitesi ana sayfasını incelemeye. İlk bakışta 2010 yılında otomatik oynatmaya ayarlanmamış düz haber başlıkları ve videolar ile donatılmış bir ana sayfa görüyoruz. 2019’a gelindiğinde ise ana sayfada daha çok son dakika ve trend olan haberler, kullanıcı dostu içerikler görüyoruz.

eBay

eBay 2010
eBay 2019

ebay oldukça büyük bir değişim yaşamış. Ana sayfasını geliştirerek ve comic sans’dan kurtularak daha ciddi bir ana sayfa görünümü elde etmiş.

Facebook

Facebook 2010
Facebook 2019

Facebook da kullanıcıların bu kadar çok okumayı sevmediğini fark ettmiş olsa gerek:)

Netflix

Netflix 2010


Netflix 2019

Netflix'in iş modelinin web sayfası tasarımı gibi nasıl değiştiğini görüyoruz. Bir zamanlar 8,99 dolara DVD gönderen Netflix’in artık böyle şeylerle uğraşmasına gerek yok. Hepimizin bildiği gibi platforma kaydolup, ödeme yapıldığında müşteriye portaldaki tüm filmleri sınırsız gösteriyor.

Ayrıca bu linke göz atarak birçok markanın web sitesindeki değişikliği görebilirsiniz.

Yukarıdaki tasarımları inceledik. Sizce web sitesi tasarımları Metin ağırlıklı haliyle mi yoksa minimalist haliyle mi daha güzel?

Web tasarım trendlerini takip etmek tasarımcı için çok önemlidir. Her an değişen algoritmalar, yeni türeyen dijital mecralar, sosyal medya platformları, kullanıcıların edindiği yeni alışkanlıklar bir web site tasarımını etkileyen unsurlar arasındadır.

Güncel web sitesi tasarım trendlerine bir göz attığımızda, 2020’de hız ve minimalizm tasarımlara yön vereceği anlaşılıyor. Google algoritma güncellemeleri ile de bu iki kriter gün ve gün daha da güçleniyor. Kullanıcı deneyimi ön planda tutularak hazırlanan web siteleri bu sene de kesinlikle gündemimizde olacak.

2020 web sitesi tasarım trendleri halkında başka tüyolar vermek ister misiniz? Sizden gelecek yorumları bekliyor olacağız.

Kaynak: Business Insider

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir