1 Milyondan Fazla Kişinin Hayatını Kurtaran Volvo Emniyet Kemerinin Hikayesi

Emniyet kemeri, yeni çıkan birçok teknolojiye rağmen hala otomobilin en önemli güvenlik unsuru olarak bilinmektedir. Ancak emniyet kemeri, ilk icat edildiğinde hiç de hoş karşılanmamıştı. Birçok firma daha fazla maliyet çıkardığı için emniyet kemeri kullanmayı reddetmişti. Fakat ilerleyen yıllarda gerek yasaların çıkması gerekse de insan hayatına verilen önemin artması ile birlikte bütün firmalar emniyet kemerini kullanmaya başladılar.

Bugüne kadar bir milyondan fazla hayat kurtaran 3 noktalı emniyet kemeri 2020 itibarıyla 61'nci yaşını kutladı. Aslında iki noktalı ve daha az güvenlik sağlayan emniyet kemerlerinin icadı 1900'lü yılların başına dayansa da, 3 noktalı sistem dediğimiz modern emniyet kemeri, Nils Bohlin adında Volvo'da çalışan bir mühendis tarafından 1959'da icat edildi.

1920'li yıllarda Amerikalı doktorların, otomobillerde emniyet kemeri olması konusunda ciddi bir kamuoyu baskısı oluşturmaya çalışmasıyla başlayan güvenlikli yolculuk deneyimi, o tarihlerde iki noktalı kucak tipi kemerle sağlanıyordu. Ancak bu kemerler kullanıcılarını yeterli ve etkili bir şekilde, özellikle de yüksek hızlarda koruyamıyordu. Bu nedenle İsveç firması olan Volvo daha güvenlikli otomobiller üretmek için ilk çözümü üretti ve 1957’de, iki noktalı çapraz emniyet kemerine kilit ekledi.

Volvo bir çözüm bulsa da yeterli değildi ve daha güvenilir çözümler ararken Nils Bohlin adlı mühendis üç noktalı kemer tasarımını icat etti. Böylece Volvo, 13 Ağustos 1959'da, dünyanın ilk standart 3 nokta emniyet kemerli otomobili Volvo PV544 ile otomobillerine üç noktalı emniyet kemerini “standart" olarak koyan dünyanın ilk şirketi oldu.

Volvo, her ne kadar buluşu için patent alsa da, bu yeni buluşu için "açık patent" diye bilinen ve isteyen herkesin ücretsiz olarak tasarımını kullanabileceği bir şekilde patent alarak diğer otomobil üreticilerinin de yaygın bir şekilde bu sistemi kullanabilmesinin önünü açtı.

Nils Bohlin'in üç noktalı emniyet kemeri tasarımı, bir kucak kemeri ve diyagonal vücut kemeri sisteminden oluşmaktaydı ve kemer kayışları koltuk yanında aşağıya tutturularak kemerin ucu yere bakacak şekilde bir V çizmekteydi. Bu sayede kemerin pozisyonu bozulmamakta ve yük altındayken de kıpırdamamaktaydı.

Volvo'nun daha güvenlik sağlayan kemerlerine rağmen ilk yıllarda New York’ta emniyet kemerleri maliyetli bulunup üretilmedi, ancak 1960'lı yıllara gelindiğinde, emniyet kemeri bir standart haline geldi. 1965’e kadarki sürede Amerika ve Avustralya’da emniyet kemeri standartları belirlendi ve üretime başlandı. 1969’da İsveç’te ön koltukta üç nokta emniyet kemeri bulunması zorunlu tutuldu. Mercedes-Benz ise arka koltukta üç nokta emniyet kemerini standart olarak sundu.

1967'de ABD'de gerçekleştirilen bir trafik güvenliği konferansında Volvo'nun sunduğu rapor ile çarpıcı veriler gözler önüne serildi. Rapor, İsveç'te bir yıl boyunca Volvo otomobillerin dahil olduğu kazalardan alınan verilere dayanmaktaydı. Rapor, açık bir şekilde emniyet kemerinin hayat kurtardığına ve aynı zamanda yaralanmaları da yaklaşık %50-60'a varan oranlarda azaltabildiğine işaret ediyordu. Bu sayede bütün dünyada emniyet kemerinin önemi kavranmaya başlandı.

https://vimeo.com/215401009

Volvo'nun, hava yastıkları gibi diğer güvenlik sistemleriyle beraber çalışan, 1959'da ön koltuklarda, 1967 yılından itibaren de arka koltuklarda da kullandığı noktalı emniyet kemeri, otomobillerdeki iç güvenlik donanımlarının temel taşını oluşturmaktadır. Şimdiye kadar 61 yılda 1 milyondan fazla insanın hayatını kurtaran emniyet kemeri, gelecekte de otomobillerdeki vazgeçilmez güvenlik donanımlarından biri olacak gibi görünüyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir