Yapay Zeka Destekli Uygulama Google Duplex Yakında Internet Ortamına Taşınıyor

Hatırlarsanız, Google Duplex ile geçtiğimiz yıl Google I/O 2018 konferansıyla beraber tanışmıştık.

Yapay zeka tekolojisi ile izleyicileri oldukça şaşırtan Google Duplex özetle, Google Asistan ile beraber kullanılan yapay zeka destekli bir rezervasyon uygulaması.

https://www.youtube.com/watch?v=D5VN56jQMWM
Google Duplex

Google Dublex ile ilgili bu sene de aynı konferansta yakın gelecekte eklenecek özellikleri ile ilgili bilgi verildi. Şimdilik telefon aramaları yönlendiren Dublex, yakında internet ortamında da aktif kullanılabilecek. Araç kiralama, uçak bileti rezervasyonu, sinema, tiyatro bileti alma, akşamki pizzanızı siparişini verme gibi internetten yapılan işlemler Google Dublex ile zahmetsiz hale gelecek.

Google Duplex'i yalnızca randevu alma özelliği ile değerlendirip, basitleştirmeyelim. Randevu alırken, zaman konusunda anlaşma ve uzlaşmaya varabilen bir teknolojiyi de içinde barındırıyor.

İnternet ortamına taşındığında, bizler yerine takvim uygunluklarını kontrol edecek Duplex, edindiği geri bildirimlerle kişisel bilgilerimizi sisteme girerek ilgili talebi oluşturacak, tabi işlemleri tamamlamadan önce bizim de son bir onayımızı alarak;)

Google CEO'su Sundar Pichai, web sürümünün ne zaman geleceğini henüz paylaşmadı fakat sürüm aktif olunca kullanıcılardan ve işletmelerden her zaman geri bildirim alacaklarını ve Google Duplex ile ilgili daha fazla detayın bu yıl içerisinde paylaşılacağını ekledi.

Google Duplex şimdilik ABD'de kullanılabiliyor ve algılayabildiği dil yalnızca İngilizce. Hemen endişeye kapılmayın ;) Güzel haber, Google I/O 2019'da yapılan açıklamaya göre anlaşılıyor ki Duplex kullanımı planlı olarak genişletilecek.

Dileriz en yakın zamanda Türkçe için de bir komut dili geliştirilir ve böylece bizler de randevu almak için harcadığımız zamanı daha faydalı işler için ayırabiliriz.

Yapılması mecburi ama hiç keyif almadığımız işlemleri yapay zekaya devretme vakti geldi de çattı bile...

Kaynaklar; CNET, The Verge,Webrazzi.

Haftanın Web3 gelişmeleri artık YouTube'da!

Haftanın en önemli Web3 gelişmelerini meraklılarıyla buluşturan "Haftanın önemli Web3 gelişmeleri" artık YouTube'da!

Bunlar İlginizi Çekebilir