Türkiye'nin En Başarılı 20 CMO'su Açıklandı

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi olan ve bu yıl ilk kez gerçekleştireceğimiz The Hammers Awards22 Eylül’de online olarak düzenlenen Marketing Meetup içerisinde gerçekleşti.

The Hammers Awards kapsamında, Türkiye’nin en başarılı pazarlama ekiplerinin yanı sıra, Türkiye’nin en başarılı 20 CMO’su da belirlendi. Bu 20 isim ise Türkiye’nin en prestijli pazarlama kulüplerinden olan Pazarlamasyon Prime üyeleri tarafından seçildi. İşte kazananlar:

 • Aslıhan Ulutaş, Facebook Kuzey Avrupa Bölgesi Pazarlama Direktörü
 • Barış Sönmez, Yemeksepeti CMO'su
 • Beril Alakoç Orhonoğlu, Petrol Ofisi CMO'su
 • Beyza Kapu, L'Oréal Dijitalden Sorumlu Başkan
 • Birim Gönülşen Özyürekli, Visa Güneydoğu Avrupa CMO'su
 • Burak Sezercan, Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü
 • Çağanur Atay Uçtu, MediaMarkt Türkiye Pazarlama, Kurumsal İletişim ve E-Ticaret Direktörü
 • Çağdaş Yaltı, Red Bull Türkiye Pazarlama Direktörü
 • Duygu Badem Uylukçuoğlu, Vestel Pazarlama GMY
 • Duygu Süleymanoğlu, Dimes Pazarlama Direktörü
 • Ebru Özgüç, Vodafone Business Marka ve Dijital Pazarlama Direktörü
 • Gül Sağır Aydın, Gratis Pazarlama ve E-Ticaret Direktörü
 • Işıl İsmet Heves, Google Türkiye CMO'su
 • Murat Göllü, Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı
 • Nazım Erdoğan, sahibinden.com CMO'su
 • Nejat Çifçi, Mey Diageo Türkiye Pazarlama Direktörü (GMY)
 • Nurçin Özkan Koçoğlu, Boyner Pazarlama ve Marka Yönetimi GMY
 • Pınar Öney Bilsel, Nestle Türkiye İçecekler İş Birimi Genel Müdürü
 • Yüce Zerey, Hepsiburada CMO'su
 • Zeynep Yalım Uzun, Arçelik CMO'su
https://youtu.be/p8sMAK7U8i0

Gelin hep birlikte Türkiye'nin en başarılı 20 CMO'sunun özgeçmişlerine kısaca bir göz atalım:

Aslıhan Ulutaş, Facebook Kuzey Avrupa Bölgesi Pazarlama Direktörü

Şu anda Facebook Türkiye’nin pazarlama operasyonunu Londra’dan yöneten Aslıhan Ulutaş, aynı zamanda Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinden de sorumlu. Facebook’a katılmadan önce Aslanoba Capital’de CMO olarak, Google EMEA Bölgesi Genel Merkezi’nde (Ann Arbor ve İstanbul ofislerinde olmak üzere) çeşitli pazarlama rollerinde ve Avon ve Eczacıbaşı Beiersdorf gibi FMCG şirketlerinde ticari pazarlamadan sorumlu olarak çalıştı.

Barış Sönmez, Yemeksepeti CMO'su

Kariyer hayatına Danone Tikveşli’de marka yöneticisi asistanı olarak başlayan Barış Sönmez, 9 senelik süreçte şirket bünyesinde marka yöneticisi, marka müdürü ve alternatif kanallar satış müdürü olarak görev yaptı. Sönmez, Mayıs 2011’den beri Yemeksepeti Pazarlama Direktörü olarak görev yapıyor ve şirketin pazarlama ve büyüme stratejilerinden sorumlu. Barış Sönmez, Yemeksepeti'nin 2015 yılında, 589 milyon dolar gibi rekor bir ücrete Delivery Hero'ya satılmasında büyük bir pay sahibiydi.

Beril Alakoç Orhonoğlu, Petrol Ofisi CMO'su

Kariyerine 1998 yılında Unilever’de başlayan Beril Alakoç, çeşitli ürünlerin marka müdürlüğünü yürütmesinin ardından Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’dan sorumlu bölgesel marka geliştirme müdürü olarak Dubai’de görev aldı. Sonraki yıllarda gıda, deterjan ve kişisel bakım kategorilerinde; Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’dan sorumlu marka geliştirme direktörlüğü pozisyonunda görev alan Alakoç, 1 Aralık 2017 itibarıyla Petrol Ofisi'nde CMO olarak görev yapmaya başladı.

Beyza Kapu, L'Oréal Dijitalden Sorumlu Başkan

İş hayatına 2003'te Colgate Palmolive şirketinde ürün müdürü olarak başlayan Beyza Kapu, akabinde Kimberly Clark şirketinde görev aldı. 2007-2010 yılları arasında L'Oreal Türkiye’nin pazarlama operasyonlarında görev alan Kapu, 2010 yılında şirketin Paris’teki ana merkezinde Orta, Doğu ve Batı Avrupa’da saç ürünleri kategorisinden sorumlu pazarlama müdürü rolüne terfi etti ve 2012 yılında, Türkiye’ye pazarlama direktörü olarak döndü. 2014 yılında CMO poziyonuna yükselen Kapu, 2019'dan beri L'Oreal'de dijitalden sorumlu başkan olarak görev yapıyor.

Birim Gönülşen Özyürekli, Visa Güneydoğu Avrupa CMO'su

Kariyerine The Coca-Cola Company’de başlayan Birim Gönülşen Özyürekli, ilk olarak Coca-Cola markası için Orta ve Güney Avrupa’dan sorumlu pazarlama müdürü olarak Bükreş’te yaptığı görevden sonra Türkiye’ye döndü ve kariyerine yine aynı şirkette Orta Asya ve Afrika’dan sorumlu iş geliştirme müdürü olarak devam etti. 2013'te Hürriyet Gazetesi’ne pazarlamadan sorumlu icra kurulu üyesi olarak geçti ve 2016 yılına kadar bu göreve devam etti. Daha sonra Adidas’ın Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan sorumlu kıdemli marka direktörü olarak markanın pazarlama organizasyonunun başındaki görevini 2018'e kadar sürdürdü. 2018 yılında Visa’da CMO olarak göreve başladı.

Burak Sezercan, Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü

1996 yılında, Türkiye İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda müfettiş yardımcısı olarak göreve başlayan Burak Sezercan, 2005 yılında risk yönetimi bölümü müdür yardımcılığına, 2008 yılında risk yönetimi bölümü birim müdürlüğüne, 2011 yılında strateji ve kurumsal performans yönetimi bölüm müdürlüğüne yükseltildi. 2016 yılında ise bireysel bankacılık pazarlama bölümü müdürlüğü görevine atandı.

Çağanur Atay Uçtu, MediaMarkt Türkiye Pazarlama, Kurumsal İletişim ve E-Ticaret Direktörü

Profesyonel kariyerine Anadolu Hayat Emeklilik’te başlayan Çağanur Atay Uçtu, daha sonra HSBC Türkiye’de çeşitli görevler üstlendi. Temmuz 2013'te, MediaMarkt Türkiye’ye katıldı ve MediaMarkt Türkiye ve MediaMarkt İsveç’te çok kanallı entegre pazarlama fonksiyonları yönetiminden ve şirketin müşteri odaklı dönüşüm projesinden sorumlu oldu. Markanın bu iki ülkedeki tüm iç, dış ve kurumsal iletişim faaliyetlerini yöneten Çağanur Atay Uçtu; pazarlama iletişimi, dijital pazarlama, CRM ve müşteri deneyimi yönetimi konusunda deneyime sahip.

Çağdaş Yaltı, Red Bull Türkiye, Pazarlama Direktörü

Çağdaş Yaltı, 2006-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde öğrenci marka müdürü olarak Red Bull dünyasına adım attı. Mezun olduktan sonra, yine burada üniversite pazarlama uzmanı olarak göreve başladı. Yaklaşık iki yıl bu görevde kaldıktan sonra, 2010 yılında pazarlama bölgeler müdürü ve 2013 yılında ulusal pazarlama müdürü rollerinde çalıştı. 2014 yılından bu yana, Red Bull Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve CMO'su olarak görev yapıyor.

Duygu Badem Uylukçuoğlu, Vestel Pazarlama GMY

Şubat 2010 tarihinde Vestel'de göreve başlayan Duygu Badem Uylukçuoğlu; şirkette sırasıyla pazarlama uzmanı, pazarlama sorumlusu, kategori müdürü, beyaz eşya grubu pazarlama müdürü ve pazarlama müdürü olarak görev yaptı. Kasım 2019’dan beri ise Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürüyor.

Duygu Süleymanoğlu, Dimes Pazarlama Direktörü

Duygu Süleymanoğlu, profesyonel hayata üniversite eğitimi devam ederken L’Oréal bünyesinde uzun dönemli pazarlama stajyeri olarak adım attı. 2008 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Shaya ve Hayat Kimya bünyesinde çalışan Süleymanoğlu, 2011 yılında Dimes Marka Grup Müdürü olarak göreve başladı. 2017 yılında ise Dimes'in pazarlama direktörü olarak atanan Süleymanoğlu, aynı zamanda icra kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Ebru Özgüç, Vodafone Business Marka ve Dijital Pazarlama Direktörü

1995-2000 yılları arasında, 3M'in satış ve pazarlama departmanlarında görev yapan Ebru Özgüç, 2000-2003 yılları arasında 3M Fransa’da Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu pazarlama müdürü olarak görev yaptı. Ardından 3M Türkiye İcra Kurulu'nda yer alan ve kurumsal pazarlama, kurumsal ilişkiler ve IT direktörü olarak görev yapan Özgüç, 2009-2011 yılları arasında 3M'de satış ve pazarlama direktörü rolünü üstlendi. 2012 yılında Vodafone’da kurumsal pazarlama direktörlüğü görevine atandı ve 2016 yılından beri Vodafone Business Marka ve Dijital Pazarlama Direktörü olarak çalışıyor.

Gül Sağır Aydın, Gratis, Pazarlama ve E-Ticaret Direktörü

Kariyerine British Amerikan Tobacco’da ticari pazarlama yöneticisi olarak başlayan Gül Sağır Aydın, ardından Kütaş Teekanne Pazarlama Yöneticisi ve GıdaSA Sabancı Gıda Ürün Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Daha sonra Aydın, Turkcell’de yaklaşık 10 yıl boyunca ticari pazarlama, yerelleşme stratejileri ve perakende yönetimi konularında çeşitli pozisyonlarda yöneticilik yaptı. Ardından Seramiksan’da pazarlama müdürü olarak görev yapan Aydın, 2018’de Kiğılı’nın pazarlama direktörü oldu. Şubat 2020'den beri Gratis Pazarlama ve E-Ticaret Direktörü olarak görev yapan Aydın, ayrıca Gratis’in icra kurulunda yer alıyor.

Işıl İsmet Heves, Google Türkiye CMO'su

2012’den beri Google’da çeşitli rollerde çalışmakta olan Işıl İsmet Heves, 2019’dan beri Google CMO'su olarak görevini sürdürüyor. İş hayatına Citibank Bireysel Teknoloji Bölümü'nde başlayan Heves, Google ailesine katılmadan önce Unilever’de, marka pazarlaması alanında pek çok markanın pazarlama müdürlüğünü gerçekleştirdi.

Murat Göllü, Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı

2005 yılında Akbank’ta kurumsal iletişim müdürü olarak çalışmaya başlayan Murat Göllü, 2006 yılından beri bankanın kurumsal iletişim bölüm başkanı olarak görevine devam ediyor. Göllü, Akbank’tan önce Sabancı Holding ve Siemens’te farklı pozisyonlarda yönetici olarak görev aldı. Göllü, aynı zamanda Türkiye Reklamverenler Derneği ve IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Nazım Erdoğan, sahibinden.com CMO'su

Nazım Erdoğan, profesyonel kariyerine Aygaz’da başladı. Beko Elektronik ve Turkcell’de farklı birimlerde pazarlama müdürü olarak görev yaptı. Ardından BNP Paribas iştiraki TEB’de dijital bankacılıktan sorumlu müdür ve direktör olarak çalıştı. Yurt dışında Alfa Bank’taki bireysel ve dijital bankacılık genel müdür yardımcılığı görevini takiben BNP Paribas Cardif’te pazarlama ve dijitalden sorumlu icra kurulu üyesi olarak görev aldı. 2019 yılında sahibinden.com’a pazarlama genel müdür yardımcısı olarak katılan Nazım Erdoğan; segment ve gelir yönetimi, iş zekâsı, online pazarlama ve marka ve iletişim bölümlerinden sorumlu.

Nejat Çifçi, Mey Diageo Türkiye Pazarlama Direktörü (GMY)

Nejat Çifçi, son 4 yıldır Mey Diageo şirketinde lokal ve uluslararası markalardan oluşan bir portföyün pazarlamasını yönetiyor. Farklı kategorilerdeki içeceklerin pazarlaması ile uğraşan Çifçi, bu süreçte uluslararası ve yerel markaların Türkiye pazarında söz sahibi olması için çalıştı. Yerel ve uluslararası ödüller alan Nejat Çifçi; özellikle yeniden tasarlamak, tüketici içgörüsü, pazarlama ölçümlemesi, dijitalleşme ve çevik yönetim kültürü konusunda çalışıyor.

Nurçin Özkan Koçoğlu, Boyner Pazarlama ve Marka Yönetimi GMY

Nurçin Özkan Koçoğlu; profesyonel kariyerine Mercedes-Benz Türk’te başladıktan sonra sırasıyla Turkcell, Hepsiburada, MediaMarkt ve Türk Telekom'da farklı birimlerde üst düzey yöneticiliklerde görev yaptı. Temmuz 2020'den beri Boyner bünyesinde şirketin fiziksel mağazacılık ve online kanallarının tüm pazarlama ve marka stratejisi süreçlerinin ve Morhipo da dahil olmak üzere müşteri hizmetleri kanallarının entegre olarak yönetilmesine liderlik ediyor.

Pınar Öney Bilsel, Nestle Türkiye İçecekler İş Birimi Genel Müdürü

1996 yılında, Kraft Foods’da marka müdürü olarak çalışmaya başlayan Pınar Öney Bilsel, buradaki 6 yıllık deneyiminin ardından PepsiCo’ya pazarlama müdürü olarak transfer oldu. Temmuz 2007’de ise Mövenpick Dondurmaları Ülke Müdürü olarak Nestlé ailesine katıldı. Daha sonra sırasıyla Nestlé Türkiye Pazarlama Hizmetleri ve İletişim Direktörlüğü ve Nestlé Türkiye Nescafé Xpress ve Çocuk İçecekleri Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Ocak 2016’da ise Nestle Türkiye İçecekler İş Birimi Genel Müdürlüğü koltuğunu devraldı.

Yüce Zerey, Hepsiburada CMO'su

Kariyerinin başlangıcında Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yapan Yüce Zerey, daha sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etti ve burada e-ticaret ve marka müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra, The Coca-Cola Company’ye geçerek Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin interaktif pazarlama müdürü, interaktif pazarlama grup müdürü ve entegre içerik direktörü oldu. Ardından Unilever’de; Türkiye, İran, Orta Asya ve Kafkaslar, İsrail, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Belarus bölgesinin dijital direktörü olarak görev yaptı. Unilever’den sonra da Hepsiburada CMO'su olarak kariyerini sürdürdü.

Zeynep Yalım Uzun, Arçelik CMO'su

Zeynep Yalım Uzun, şu anda Arçelik Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Arçelik’teki görevi öncesinde Unilever’de 25 yılı aşkın pazarlama kariyeri bulunan Uzun, bu süre içinde Polonya, Türkiye ve İngiltere merkezli olarak görev yaptı ve Unilever’in farklı markalarının geniş coğrafyalarda global operasyonlarını yönetti. Uzun, 2012-2017 yılları arasında Unilever’in ikinci büyük markası olan ve 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren Omo’nun küresel başkan yardımcılığı görevini üstlendi.


Kariyer
Mavi kedi evleriyle patili dostları koruyor

Marka, "Miav" kedi evleriyle de hayvanları korumaya devam ediyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir