Türkiye'de Oluşacak Yeni Sektör: Sağlık ve Spor İçecekleri

Herkese merhaba,

Pazarlama; ekonomi, sosyoloji ve psikoloji bilim dallarıyla etkileşimde olan bilim dallarından biri. Bu alanlarda yaşanan gelişmeler, pazarlama alanında hem kuramsal çalışmalar hem de pazar uygulamaları konusunda etkiler yaratabiliyor.

Türkiye'de özellikle 90'lı yıllarda etkisi hissedilmeye başlanan vücut geliştirme sporları, kısa zamanda daha etkili sonuç almaya yönelik antrenman metotları, sporcuların etkili beslenmesi talebini de meydana getirdi. Kapalı bir alanda spor aletleri ve ağırlıklarla yapılan sporlarda sporcular protein tozu başta olmak üzere birçok farklı gıda takviyesini kullanmaya başladılar. Ürünlerin etkinliği ve özellikleri zaman zaman tartışılsa da bu sektör küresel anlamda önemli bir pazar oluşturdu. İlerleyen süreçte hem şehir hayatında hem de spor çeşitlerinde değişimler yaşandı.

Çalışan kesim başta olmak üzere insanlar, hayat kalitelerini artırmak, gündelik streslerini atmak ve kendini iyi hissetmek adına spor salonlarına ve farklı spor branşlarına daha çok yönelir oldular. Buna bağlı olarak kitlesel ve butik spor merkezlerinin açılması hızlandı, spor çeşitleri arttı, bireysel antrenörlük hizmetlerine olan talep yükseldi. Spor yapmanın yanı sıra iyi ve doğru beslenmenin önemi de daha iyi anlaşıldı.

Bu durumu fark eden işletmeler sağlıklı ürün olarak algılanan ürün gamına yönelik çalışmalara yöneldiler. Mavi-yeşil renklere ağırlık verilen, "fit'', "form" ve benzeri kelimelerin kullanıldığı ürün ambalajları ve isimleri kullanılmaya başlandı. İlerleyen süreçte, beslenmede oluşan bu değişim hem sporla uğraşanlarda hem de iyi beslenmek isteyenlerde farklı taleplerin oluşmasını sağladı.

Genellikle yiyecek alanında oluşan bu çalışmaların ardından içecek alanında da bir hareketlilik yaşanıyor. İlk paragrafta bahsettiğim gıda takviyelerinden farklı olarak, herkesin daha rahat ulaşabileceği, kullanıma hazır ve ürün içeriği olarak beklentileri karşılayacak içecekler piyasaya sürülmeye başlandı. Örnek olarak Ülker'in İçim Fit ve Pınar'ın Protein ürünlerinin Türkiye pazarında satışa sunulması verilebilir.

Bu ürünlerin sadece gıda takviyesi satan mağazalar yerine, yaygın dağıtım ağında olan bakkal ve marketlerde satılacak olması, hem bu şekilde algılanan ürünlerin sadece sporcuların kullanacağı algısını azaltacağı hem de tüketicilere sağlıklı bir içecek alternatifi sunacağı savunulabilir. Sporu ve sağlığı odak noktasına alan gıda markalarının ürün çeşitliliği ve markaların sayısı arttıkça Türkiye'de yeni bir sektörün oluşacağı iddia edilebilir. Buna örnek olarak İsveç'te satışı oldukça yaygın olan Vitamin Well ve Vitamin Water markaları verilebilir. Sağlık temasının ön planda tutulacağı içeceklerle tüketicilerin gün boyu ihtiyaç duyduklarında içebilecekleri ürünler üretilerek yeni bir sektör yaratılabilecektir.

 

Kariyer
Dünyanın Down sendromlu ilk sanal influencer'ı "Kami"

Dünyanın Down sendromlu ilk sanal influencer'ı Kami, down sendromlu 100'den fazla gerçek genç kadının yüzünün birleşiminden oluşturuldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir