Tech Meetup S1 E3 ‘Fintech Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu?

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın ‘Fintech Day’ konseptli üçüncü buluşmasını 7 Kasım Salı akşamı gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimize konuşmacı olarak  AvivaSA Emeklilik ve Hayat'tan Dijital Guru Doruk Ertenan ve Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Bora Uludüz'ü konuk ettik.

Doruk Ertenan ile Insurtech’te Fırsatları ve AvivaSA Dijital Garaj’ın hikayesini konuştuk. Bora Uludüz Fintech Ekosisteminin iş yapış şekillerinde neleri değiştirdiğinden bahsetti.

Doruk Ertenan'ın konuşmasından satır başları;

 • AvivaSa Emeklilik ve Hayat olarak neler yapıyoruz? Dijital çözüm üretiyoruz bununla beraber startuplarla iş birliği de yapıyoruz.
 • Dijital dönüşümün başladığı bir çağdayız. Şirketler dönüşüyor, markalar dönüşüyor buna paralel olarak tüketiciler de dönüşüyor. Biz de bu sürekli dönüşüme ayak uydurmak için elimizden geleni yapıyoruz.
 • Hayat sigortalarında durum finansaldır. Sizden sonra kalanlar için bir güvence oluşturur. Her şey kağıt üzerinden yürür. Bu bir boşluk doğurur. Insuretech'i de bu oluşturuyor. Hayat boyu sunabileceğiniz fırsatlarınızın olması gerekir.
 • Dijital Garaj nedir? Şirket bünyesinde dijitalleşmeden sorumlu bir Dijital Dönüşüm Ofisi, ortak bir çalışma alanıdır. Amacımız müşterilerimiz için çözüm üretmek. Müşteri ve kullanıcı deneyimlerinin mükemmelleştirilmesi.
 • Müşteriye hiçbir şey sormadan ihtiyaçlarını karşılayabilme ile ilgili bir teknoloji üzerine çalışılıyoruz. Bunun için gerekli tek şey data. Verilerin ve algoritmaların çok iyi olması gerekiyor.
 • Mobil Dünyaya girmek için çalışmalar yürütüyoruz. Müşterilerimizi  farklı gruplardan çağırdık ve siz olsanız nasıl yapardınız diye sorduk.
 • Bu noktada Startuplara bizim altımızda büyüme imkanı veriyoruz gerekli imkanlar ve network sağlanıyor.  İlk müşterileri biz de olabiliriz. Startupların sorunu ayakta kalabilmek. Ayakta kalabildiği zaman büyüyorlar ve bu bizim de işimize geliyor. Piyasada boşluk alanlara yatırımlar yapma avantajları var.

Bora Uludüz'ün konuşmasından satır başları;

 • Finansın ve teknolojinin merkezinde bankalar var.
 • Dijital anlamda önümüzdeki 3 yılda son 50 yıla oranla çok daha hızlı bir değişim olacak ve bankalar bunları yakalamak zorunda.
 • Mobil her şeyin merkezinde olduğu gibi şu an bankacılığın da merkezinde. 2014'te mobil bankacılık %15 iken üç sene içinde %60'a yükseldi.
 • Mesela; İhtiyaç kredisi Eylül 2016da %40 iken Eylül 2107de %70 e yükseldi. Çünkü ihtiyaç kredisi çekmek mobilden bile mümkün ve çok kolay.
 • Elektronik bankacılık, internet bankacılığı ve mobil bankacılığın ardından bizleri neler bekliyor? Bankacılıkta dijital bir çağa girmek üzereyiz. Bankacılık klasik anlamda bankacılıktan çıkıp genişleyecek.
 • Yapay zekanın bankacılıktaki kullanım alanları; müşteriyi daha iyi anlama ve analiz etme üzerine olacak. Müşteri ihtiyaçları daha da ön planda olacak.
 • Garanti Bankası da yeniliklere kayıtsız kalmıyor. startuplara yatırımlar yapıyor ve yeni çıkan teknolojileri takip ederek müşterilere daha pratik çözümler sunuyor.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız 21 Kasım Salı saat.19.00'da başlayacak. 'AI & IoT Day' buradan başlıklı etkinliğimize kaydolabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir