Pazarda Liderken Yok Olmak: Yahoo!

.

Büyümek şüphesiz her markanın en büyük amaçlarından biri. Büyümenin temelini atan unsurların başında da ürün gamını genişletmek geliyor. Ürün gamının genişlemesi konusu ise başlı başına stratejik bir karar. Peki markalar bu kararı alırken yeterince dikkat ediyorlar mı?

Şöyle düşünelim; Yahoo'nun yahoo olmasını sağlayan şey onun Arama Motoru olarak tanınmasıydı. Bu özelliğiyle piyasa değerini 100 milyar doların üzerine çıkartan Yahoo sonra agresif bir büyüme kararı aldı. Sonra ne mi oldu? Arama motoru olarak tanıdığımız Yahoo, birçok yeni alanla karşımıza çıktı. E-posta, radyo, alışveriş, sohbet açık arttırmalar... Birkaç yıl içinde bu tür adımların atılması tabii ki insanların gözündeki ''Yahoo bir arama motorudur'' imajını silip attı. Aslında Yahoo'nun amacı da buydu. Büyümek istiyordu. Şirket bu kadar değerliyken neden sadece bir arama motoru olmalıydı ki?

Artık Yahoo bir arama motoru değildi insanların gözünde. Youtube ile aynı kategoride olan Broadcast.com tam 5 milyar dolara alındı. Bunun yanı sıra irili ufaklı birçok şirket de Yahoo'nun kontrolündeydi artık. Algıda arama motoru olmayan bir şirketin bu alandaki liderliğini Google'a kaptırması da fazla gecikmedi.

Marka algısı bir markanın marka olabilmesindeki en büyük etmendir. Yahoo'nun agresif genişlemesinde unuttuğu en büyük şey de budur. Bugün Google da ürün gamını genişletiyor ama insanlara 'Arama motoru nedir?' diye sorduğumuzda gelen ilk yanıt Google oluyor. 'Soruyu Google nedir?' sorusuna çevirdiğimizde de 'Arama Motorudur' yanıtı alıyoruz. Agresif genişleme ile istikrarlı genişleme arasındaki en büyük fark da bu. 100 milyar dolarlık bir şirketin agresif genişlemeyi seçmesi ne kadar doğru olabilir?

Gelelim bugünün istatistiklerine; Yahoo'nun piyasa değeri 19 milyar dolar seviyesindeyken Google'ın değeri 200 milyar dolara yaklaştı. Yahoo ne arama motorunda lider ne de diğer alanlarda. Uzun lafın kısası, genişleyim derken marka algısını yok etmek sonun başlangıcı oluyor. Markaların genişleme kararı alırken Yahoo örneğini göz önünde bulundurmaları ve aynı hatalara düşmemeleri şart.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir