Norveç'te sosyal medyada kullanılan görseller için yeni efekt yasası

Norveç'teki son yasal düzenlemeye göre influencer'lar ve ünlüler sosyal medya platformlarında paylaşılan manipüle edilmiş fotoğraflarında yaptıkları değişiklikleri belirtmek zorunda kalacak. Yeni düzenleme ile sosyal medyada gerçekçi olmayan güzellik standartlarını içeren fotoğraflarla  mücadele etmek için bir sınırlandırma getirilmesine karar verildi.

https://pazarlamasyon.com/dove-filtreli-guzelligin-yarattigi-hasar-ile-savasiyor/

Norveç, filtreli paylaşımların insan psikolojisini etkileyebileceğini ve insanların sosyal medyada kusursuz bir yüz görmesinin kendisini yetersiz hissettireceğini dile getiriyor. Bu tür paylaşımların kusursuz vücut baskısı oluşturduğunun altını çizen Norveç Çocuk ve Aile Bakanlığı, yasayı meclise sundu ve yasa oy çoğunluğu ile birlikte onaylandı.

[caption id="attachment_166803" align="alignnone" width="348"] Görsel: instagram/visual.diet[/caption]

Fotoğraf düzenleme uygulamalarında yer alan filtreler tüketim kültürü ve sosyal medya kullanılarak güzellik algısına ayak uydurmaya çalışan insanların sayısını giderek arttırmakta.

Önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi beklenen yasa ile Norveç’te Instagram, TikTok, Facebook, Snapchat, Twitter ve benzeri mecralardaki ünlü isimler ve influencer’lar, gelir elde ettikleri görsel içeriklerde yaptıkları rötuşları takipçilerine açıklamak zorunda kalacaklar. Yeni yasa, yüz hatları ve vücut orantılarında her türlü fiziksel manipülasyonu kapsayacak.

MarTech Awards 2022'nin son başvuru tarihi uzatıldı

Pazarlama teknolojilerinin sektöre örnek olacak en başarılı kullanımlarının ödüllendirileceği MarTech Awards'un son başvuru tarihi [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir