IKEA'nın Suudi Arabistan Kataloğunda Kadına Yer Yok !

 

Firmaların yeni bir pazara girerken, o pazarın kurallarına göre firma stratejilerini belirlemesi, yoğun rekabette ayakta kalmasını destekleyecek en önemli etkenlerden biri. Mc Donalds'ın Hindistan'da kendi adına ilk vejeteryan restoranını açması ya da meyveli içeçek üreten bir firma olan Fuze'un Coca Cola tarafından satın alınmasından sonra soğuk-çay markası olarak konumlandırılıp, Türkiye piyasasına girerken isminin yanlış anlaşılabileceği düşüncesiyle Fuze'den Fuse'e çevirilmesi bu duruma verilebilecek en doğru örneklerden yalnızca birkaçı.

Gelelim yazımıza konu olan marka IKEA'ya. Kendi yarattığı bir konseptle, bu denli büyük başarılar yakalayan IKEA'nın büyük bir marka halini almasında şüphesiz 1951'den bu yana düzenli aralıklarla yayınladığı kataloğun önemli bir yeri var. 2010 yılı rakamlarına göre 197 milyon kataloğu 20 dil opsiyonu ve 61 farklı nüshayla yayınlayan IKEA, kendi yaratmış olduğu bu kanalda bu denli güçlü yayın yapan ender şirketlerden.

Yazımıza konu olmasının nedeni ise bambaşka. Hepimiz Suudi Arabistan yönetiminin kadınlar konusunda ne denli katı kurallara sahip olduğunu biliyor, duyuyoruz. IKEA bu siyasal değerleri göz önünde bulundurmuş olacak ki, Suudi Arabistan versiyonunu hazırladığı 2012 kataloğundan kadınlara ait görüntülerin tamamını çıkartmış.

Yükselen tepkiler karşısında üzgün olduklarını söyleyen IKEA yöneticileri, kadınların kataloglardan çıkarılmasının IKEA değerlerine ters düşen bir durum olduğunu ve kadınları kataloglardan çıkardıkları için pişman olduklarını söyledi.

Kaynak : Daily Mail

Tanıtım tarihi belli olan Galaxy S serisinden ilk video

Samsung Galaxy S serisinin son modeli S22'nin tanıtım tarihi belli oldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir