Google, Komisyon Ücretlerini Kaldırarak Amazon ile Rekabete Hazırlanıyor

Arama devi, ürünlerini Google'da listelemelerini sağlamak amacıyla perakendeciler için komisyon ücretinden kurtulmayı planlıyor. Perşembe günü Google, Amazon'u ve onun baskın e-ticaret operasyonlarını yakalayabilmek için arama devinin platformunda ürün satan perakendeciler için komisyon ücretini kaldırdığını açıkladı.

Daha önce Google, satıcılardan ürünlerini "Buy with Google" programıyla listelemelerini talep etmişti. Bu program ile müşteriler başka bir dijital mağazaya yönlendirilmeden direkt olarak Google'ın sitesinden alışveriş yapabiliyor. Komisyon ücreti, Amazon ile karşılaştırıldığında satışın yaklaşık %10-%15'ini oluşturuyordu.

https://pazarlamasyon.com/google-perakende-sirketlerine-amazon-ile-rekabette-yardim-ediyor/

Temel hedef, satıcıların ekstra ücretler sebebiyle Google'ı atlamak yerine diğer platformlara ek olarak ürünlerini Google'da listelemelerini teşvik ederek Google'ın alışveriş hizmetini oluşturmak. Google'ın Ticaret Departmanı Başkanı Bill Ready bir röportajında, "Bu durum, pazarların katılımının önündeki büyük komisyon engelini kaldırır. Artık daha kolay katılabilirler." açıklamasında bulundu.

Tüketiciler için ise bu değişiklik, Google'da arama yaptıklarında daha geniş bir ürün yelpazesi görmek anlamına gelebilir. Sonrasında şirket, platformda daha fazla ücretli ürün reklamı yayınlamak için satıcıları ikna edebilir. Şimdilik Google, e-ticarette büyük bir oyuncu değil. Araştırma şirketi eMarketer'a göre, online satış alanında Amazon, %38'lik payı ile Amerika Birleşik Devletleri'nde lider konumda. Walmart %6'lık payı ile uzak ara ikinci sırada, onu %4,5 ile eBay takip ediyor. Google ise ilk 10 içinde yer almıyor.

Google ayrıca, satıcıların envanter verilerini Amazon'un da dahil olduğu diğer e-ticaret sitelerinden Google'a aktarmalarına izin vereceğini söyledi. Google ayrıca, ödeme işlemleri ve sipariş yönetimi için online mağaza oluşturmaya olanak sağlayan PayPal ve Shopify ile iş birliği içinde.

Bu değişiklikler, Amazon ile hali hazırda oldukça sert olan rekabeti daha da yoğunlaştıracak gibi görünüyor. İki teknoloji devi, akıllı ev teknolojileri dahil olmak üzere birçok cephede bir süredir savaşıyordu. Google'ın "Home" isimli akıllı ev hoparlörü ve "Assistant" isimli ses yazılımı, Amazon'un "Echo" ve "Alexa"sına yetişebilmek için uğraşıyordu. Google, "Buy with Google" programında kaç satıcı olduğunu ve geçtiğimiz yıl komisyon ücretlerinden ne kadar gelir elde ettiğini açıklamayı reddetti.

https://pazarlamasyon.com/amazonun-reklam-gelirleri-2020de-hizla-artacak/

Nisan ayında Google, satıcıların ürünlerini arama motorunda ücretsiz olarak listelemesine olanak verdi. Geçtiğimiz ay direkt olarak şirketin arama sonuçlarında görünmesi için bu listelemeyi genişletti, aralarında internetteki en değerli gayrimenkullerden bazıları da bulunuyor.

Geçmişte Google'ın online alışveriş çabaları geri tepmişti. İki yıl önce, alışveriş reklamlarının yerleştirilmesinde "küfürlü" reklam uygulamalarına yer verdiği için Avrupa Birliği tarafından 1,7 milyar dolar yaptırıma uğradı. Gelecek hafta Google CEO'su Sundar Pichai, ABD Yargı Komitesi tarafından tekelciliğe karşı yürütülen bir soruşturmanın parçası olarak Amazon, Facebook ve Apple'ın başkanları ile birlikte duruşmaya katılacak. Google'ın, platformda kendi ürünlerine öncelikli davrandığı yönündeki suçlamalara cevap vermesi bekleniyor.


IKEA, kasırgadan hasar görmüş 3 bin dönümden fazla araziyi ağaçlandırıyor

INGKA grup ile gerçekleştirilen projede tam olarak 3 bin 264 dönümlük arazi satın alındı.

Bunlar İlginizi Çekebilir