Facebook, Alışveriş Kararlarının 5'te 1'ini Etkiliyor

Compete 'in bu cuma yaptığı araştırmaya göre her 4 Facebook kullanıcısından 1'i markaların resmi Facebook sayfalarını yoğunlukla ziyaret ediyor ve bu kullanıcıların %56'sı da markanın promosyonlarını direk olarak resmi Facebook sayfasından takip ediyor.

Araştırmada dikkati çeken bir diğer sonuç da kullanıcıların %20'den fazlası herhangi bir ününü alırken markanın Facebook sayfasına bakıp daha sonra karar vermesi. Yani sosyal medyada, özellikle de Facebook'ta yapılandırmasını tamamlamış markaların işleri çok daha kolaylaşıyor.

Dünya genelinde 700 milyonu aşkın Facebook kullanıcısının var olduğunu düşünürsek, 2000'lerin başından beri tüketici davranışının ne denli değiştiğini daha rahat görebiliriz.

Bizim öngörümüz ise Twitter'ın kullanımının yoğunlaşması ile birlikte önümüzdeki birkaç yıl içinde Facabook'un tüketici kararlarındaki bu oranının Twitter'e doğru kayacağı yönünde.

Hali hazırda 200 milyon kullanıcısı bulunan Twitter'ın da uzun vadede Facebook'u yakalayacağı gerçeğini öngörerek hareket ettiğimizde Twitter'ın, Facebook'un alışveriş kararlarındaki bu üstünlüğünü rahatalıkla yakalayabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü Twitter bu segmentte hem tüketicilere hem de üreticilere Facebook'tan çok daha efektif bir mekanizma sunuyor.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir