Etkili bir LinkedIn kullanımı için 7 ipucu

LinkedIn profili hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte başarılı bir network oluşturmanın da önemi arttı. Network oluşturmak içinse günümüzde sosyal medyanın yeri çok büyük. Gerek Instagram gerek Twitter gerekse Facebook gibi uygulamalarda daha çok kişisel paylaşımlarda bulunsak da bu durum LinkedIn’de farklılık gösteriyor. Biz de sizler için etkili LinkedIn profili oluşturmanın yollarını araştırdık. Dilerseniz etkili bir LinkedIn profili nasıl oluşuyor birlikte göz atalım.

 

1-Doğru profil fotoğrafı seçimi

LinkedIn profil fotoğrafınızda sizden başka kimse olmamalı. Tatil fotoğrafı, gezi, manzara ve sektörünüzle ilgili olmayan profil fotoğraflarını kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

2- Profilinizde yer alan bilgiler CV ile aynı olmalı

CV’nizde yer alan her şey LinkedIn profilinizde de yer almalı. Eksik bilgilerle dolu bir LinkedIn profili iş başvurularında olumsuz geri dönüşler almanıza neden olabilir. Beceriler, sertifikalar, yabancı dil, deneyim ve tecrübeleri mutlaka profilinizde yer almalı.

3- Hakkınızda yapılan yorumlar

Daha önce çalıştığınız kurumlardaki çalışma arkadaşlarınızın sizin hakkınızda yapacağı olumlu yorumlar size referans olduklarının bir göstergesi olacaktır. Hakkınızda yapılan olumlu yorumlar sizin iş hayatınızda nasıl biri olduğunuza dair önemli ipuçlarıdır.

 

4- Gönüllülük çalışmalarında yer alın

Gönüllülük esaslı çalışmalarınızda maaşlı çalışma kadar önemli. Son zamanlarda işveren ve yöneticiler işe alımlarda bu konuya daha çok önem göstermeye başladı. Mümkün olduğunca STK’lar aracılığı ile gönüllü çalışmalarda yer almak profilinizin daha etkili olmasına katkı sağlayacaktır.

 

5- Sektörle ilgili gruplara katılın

Sektördeki son haberler, iş ilanları ve öne çıkan başlıklar gibi daha birçok bilgiye ulaşabileceğiniz guruplara katılmalısınız. LinkedIn gruplarında, sektörünüzle alakalı olan biten her şeyden haberdar olabilirsiniz.

 

6- Bağlantı kurun

LinkedIn’in önemli özelliklerinden biri olan bağlantı kurma kısmından sektörünüzde çalışanları takip edebilirsiniz. Bağlantı sayınızın fazla olması arama sonuçlarında daha fazla görünmenizi sağlayacaktır. Bu bağlantılar iş başvurularınızda size avantaj sağlayabilir.

7- Profilinizin güncel olmasına dikkat edin

Hakkınızdaki bilgiler, deneyimleriniz ve fotoğrafınız başta olmak üzere sizin iş dünyasına açılan kapınız olan LinkedIn profilinizde yer alan tüm bilgiler güncel olmalı. Profilinizin güncel olması başvuru yaptığınız kurumlarla sağlık iletişim kurmanızda yararlı olur.

Arzum: "İnovasyonun yanı sıra sürdürülebilirlik odağı ile devam etmek en büyük hedefimiz"

Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehtap Yıldız’a pandemi sürecinden küçük ev aletleri trendine sektör beklentilerinden Arzum’un yeni dönem hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

Bunlar İlginizi Çekebilir