Çip krizi, iPhone üretimini etkileyebilir

ABD'li teknoloji devi Apple, Mac ve iPad satışlarını etkileyen dünya genelindeki çip tedarik krizlerinin, iPhone üretimini de etkilemeye başlayacağını açıkladı.

Şirketin açıklamasının ardından borsa kapanışı sonrası işlemlerde yüzde 1.7 düşüşle 144.24 dolara geriledi. Apple’ın piyasa değeri son üç yıl içinde iki katından fazla artarak yaklaşık 2.5 trilyon dolara ulaşmıştı. Apple, dördüncü çeyrekte gelirinin iki haneli büyüyeceğini ancak üçüncü çeyrekte yüzde 36.4 olarak açıkladığı büyümenin altında kalacağını öngördü. Apple yöneticileri aynı zamanda şirketin yakından takip edilen hizmetler biriminde de büyümenin yavaşlayacağı tahmininde bulundu.

Daha önce otomotivde başlayan çip tedarik problemi pek çok markayı zor durumda bırakmıştı. Hâlâ devam eden sorun bu yıl Apple’a kadar sıçramış görünüyor. Eylül 2021’de yeni iPhone modelini duyuracak olan firmanın lansmanı çip krizi sebebiyle ertelenebilir. Önceki yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle iPhone 12 modellerini bir ay geciktirmek zorunda kalan Apple, bu yıl yeni telefonlarını eylül ayına yetiştirmeyi planlıyordu. Ancak görünüşe göre bu kez de çip tedarik sorunları, şirketin başını ağrıtmaya başlayacak.

 

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir