Yeşil Ekonomi’de Çin Atağı 0

Birleşmiş Milletler’in desteği ile bu yıl Rio’da toplanacak olan Sürdürülebilirlik Konferansı‘nda tüm gözler alınacak kararlarda olacak. Gezegenimizin her geçen gün tükenmeye hızlı bir şekilde yaklaştığı ve tüketim çılgınlığının doruk noktaya ulaştığı günümüzde, bu zirvenin önemi oldukça büyük. Pek çok şirket planlarını sürdürülebilirlik üzerine kurmuş durumda, çünkü gezegenemizin bize daha uzun yıllar hizmet etmesini hayal ediyorsak, bunları yapmak zorundayız.

Tabi şirketleri buna iten ikinci bir etki de müşterilerin artık daha bilinçli davranarak, aldıkları ürünün çevreye olan etkilerini araştırmaları, bu nedenden ötürü şirketler yarattıkları sürdürülebilirlik politikaları ile hem ürünlerine artı bir değer katıyor, hem de dünyanın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmuş oluyor. Tabi ekstra gelen yeşil kârlar da bir diğer artı.

Pek çok uluslararası şirket bu politikayı benimsemekte olmasına rağmen karşılarında, tüketicinin satın alma kararını önemli ölçüde etkileyen bir rakip buluyorlar. Kim diye sormamıza gerek yok, bu tabii ki “ÇİN“. Çin, piyasanın oldukça altında fiyata sattıkları ürünler ile pazarı etki altında tutuyor, gayet tabii ürettikleri pek çok ucuz ürün kalite açısından oldukça düşük ve çevreye verdikleri zarar maksimum düzeyde, fakat yinede pek çok tüketici için fiyat ön planda olabiliyor.

Tabii ki bu negatif yönleri sebebiyle Çin ürünleri pazarda hem müşteriler hem de diğer rakipler tarafından küçük görülüyor ve eleştiriliyor. En büyük etkende Çin ürünlerinin pek çoğunun çevreye verdikleri zararlar. Edinilen verilere göre Çin şu anda dünyayı en çok kirleten ülke olarak göze çarpıyor ve bu politikasını da değiştirmeye yönelik hiç bir adım atmamıştı bu güne kadar.

Fakat bu yılki Sürdürülebilirlik Konferansı’ndan önce Danimarka ve İngiltere‘nin dünyada çevreye en fazla önem veren ülkelerden ikisi olma kararlılığını açıklamasından sonra Çin de geri kalmadı ve en çevreci ülke olmaya oynama kararı aldı. Bu yönde de pek çok çalışma ve kampanyaya başlayacaklarını açıkladılar. Hayatımızın her köşesinde bizlere göz kırpan “Made in P.R.C.” etiketi belki de bu çalışmalardan sonra birer prestij etiketi olabilir. Çünkü o zaman hem ucuz olduğu için hem de çevreci ve gezegene katkıda bulunan ürünler olduğu için bu malları tercih edeceğiz ve gayet tabii bu da Çin’in elinde bulundurduğu dünya üretiminin artık sadece ucuzluktan ibaret olmamasına neden olacak.

Çin’li yöneticiler dünyada konuşulmaya başlanan pek çok yeniliği ve politikayı güzel bir biçimde okuyup, uygulamaya koymaya gayret ediyorlar. Ellerinde bulundurdukları müthiş kaynaklarla bunları yapmaları içten bile değil. Çin yine trendleri takip ediyor ve tepeye oynamaya devam ediyor. Belki bir 10-20 yıla kadar Çin ürünleri kullanmak herkes için prestij kaynağı olacak, kim bilebilir.. İzleyelim ve görelim.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Spor Salonuna Gidemeyenler İçin Tek Kişilik Egzersiz Kapsülü 0

Hayatın çok hızlı yaşandığı bir dönemdeyiz ve bu yüzden yapmak istediğimiz birçok aktiviteye zaman ayıramıyoruz. Spor, bu aktivitelerin başında geliyor. Türüne göre fiziksel anlamda zorlayıcı olabilmesinin yanı sıra, genel olarak çok vakit alan bir aktivite olmasından dolayı, birçok insan düzenli olarak spor yapamıyor. Düzenli spor yapmak isteyenler de genelde sağladığı imkanlardan dolayı spor salonlarına gitmeyi tercih ediyorlar. Ancak biraz önce saydığımız nedenlerden ötürü, spor salonlarına üye olmayanların ya da üye olsa da düzenli olarak gitmeyenlerin sayısı bir hayli fazla. Çinli bir fitness şirketi de insanların spor yapmasını kolaylaştırmak için ilginç ve farklı bir konsepti insanların beğenisine sundu.

Misspao’nun Tek Kişilik Egzersiz Kapsülünün İçinden Bir Görüntü

PSFK’nın paylaştığı habere göre Misspao isimli şirket, Çin’in çeşitli bölgelerinde tek kişilik egzersiz kapsülleri kullanıma sundu. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar, mobil uygulama üzerinden kapsülde kaç saat egzersiz yapmak istediklerini seçip ödemeyi gerçekleştiriyorlar. Burada bu hizmetin “kullandığın kadar öde” mantığıyla sunulduğuna da dikkat çekelim. Tabii, kapsülü kullanabilmek için mobil uygulama üzerinden istenilen zaman aralığı için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Daha sonrasında ise kullanıcılar, mobil uygulama tarafından sunulan QR kodu taratarak kapsüle erişim sağlayabiliyorlar.

Kapsülün içinde kullanıcılar için koşu bandı, taşınabilir fitness aletleri, televizyon ve hava temizleyici yer alıyor. Egzersiz için sunulan aletler kısıtlı olsa da bu konseptin henüz deneme aşamasında olduğunu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Bununla birlikte, kapsüller bir bakım ekibi tarafından düzenli olarak temizleniyor.

Misspao, bu tek kişilik egzersiz kapsüllerini şimdilik sadece Çin’de kullanıma sundu. Ancak şirket, bu konseptin insanlar tarafından ilgi görmesi halinde, bu hizmeti başka ülkelerde de kullanıma sunmayı planladığını belirtiyor.

Starbucks’larda iPhone X ve iPhone 8 İçin Kablosuz Şarj Desteği Sunulacak 0

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği lansman ile yeni akıllı telefonlarını tanıttı. iPhone‘un çıkışının 10. yılı şerefine iPhone X modelini ve iPhone 8‘i duyuran Apple, yeni telefonlarında kablosuz şarj desteği bulunduğunu da belirtti. Apple’ın iki yeni telefonu Qi standardı aracılığıyla kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Ancak Apple markalı iki yeni telefonun Qi standardını desteklemesi Starbucks açısından bir sorun yarattı. Çünkü Starbucks şubelerinde yer alan Powermat markalı şarj cihazları, PMA standardını destekliyor. Starbucks da bu sorunu önemsiyor, zira markanın müşterilerinin önemli bir kısmının iPhone kullanıcısı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Powermat CTO’su Itay Sherman ise bu sorunun çözülebileceğini belirtiyor. Sherman, SlashGear’a verdiği röportajda şarj cihazlarının tüm standartları kapsayabilmesi için mümkün olduğu kadar kapsamlı olarak tasarladığını, ayrıca cihazların Powermat’in backend’ine bağlı olduğunu ve bunun da cihazların yazılım güncellemelerini uzaktan yapmaya olanak sağladığını ifade etti. Bu da Starbucks’ın şarj cihazlarının Qi standardını desteklemesi için güncellenmesi işinin, yeni bir donanım kurulumu gerektirmeden kolaylıkla halledilebileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte Sherman, daha önce böyle bir güncellemeye gerek olmadığını, çünkü çoğu akıllı telefonun  hem PMA hem de Qi standardını desteklediğini belirtti. Ancak Apple’ın iPhone X ve iPhone 8 telefonlarının sadece Qi standardını desteklemesiyle birlikte, Starbucks’taki şarj cihazlarının da buna göre güncellenmesi kaçınılmaz hale geldi. Ayrıca Sherman, güncellemelerin yapılma zamanının şubeden şubeye değişeceğini belirtti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link