Yeşil Ekonomi’de Çin Atağı 0

Birleşmiş Milletler’in desteği ile bu yıl Rio’da toplanacak olan Sürdürülebilirlik Konferansı‘nda tüm gözler alınacak kararlarda olacak. Gezegenimizin her geçen gün tükenmeye hızlı bir şekilde yaklaştığı ve tüketim çılgınlığının doruk noktaya ulaştığı günümüzde, bu zirvenin önemi oldukça büyük. Pek çok şirket planlarını sürdürülebilirlik üzerine kurmuş durumda, çünkü gezegenemizin bize daha uzun yıllar hizmet etmesini hayal ediyorsak, bunları yapmak zorundayız.

Tabi şirketleri buna iten ikinci bir etki de müşterilerin artık daha bilinçli davranarak, aldıkları ürünün çevreye olan etkilerini araştırmaları, bu nedenden ötürü şirketler yarattıkları sürdürülebilirlik politikaları ile hem ürünlerine artı bir değer katıyor, hem de dünyanın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmuş oluyor. Tabi ekstra gelen yeşil kârlar da bir diğer artı.

Pek çok uluslararası şirket bu politikayı benimsemekte olmasına rağmen karşılarında, tüketicinin satın alma kararını önemli ölçüde etkileyen bir rakip buluyorlar. Kim diye sormamıza gerek yok, bu tabii ki “ÇİN“. Çin, piyasanın oldukça altında fiyata sattıkları ürünler ile pazarı etki altında tutuyor, gayet tabii ürettikleri pek çok ucuz ürün kalite açısından oldukça düşük ve çevreye verdikleri zarar maksimum düzeyde, fakat yinede pek çok tüketici için fiyat ön planda olabiliyor.

Tabii ki bu negatif yönleri sebebiyle Çin ürünleri pazarda hem müşteriler hem de diğer rakipler tarafından küçük görülüyor ve eleştiriliyor. En büyük etkende Çin ürünlerinin pek çoğunun çevreye verdikleri zararlar. Edinilen verilere göre Çin şu anda dünyayı en çok kirleten ülke olarak göze çarpıyor ve bu politikasını da değiştirmeye yönelik hiç bir adım atmamıştı bu güne kadar.

Fakat bu yılki Sürdürülebilirlik Konferansı’ndan önce Danimarka ve İngiltere‘nin dünyada çevreye en fazla önem veren ülkelerden ikisi olma kararlılığını açıklamasından sonra Çin de geri kalmadı ve en çevreci ülke olmaya oynama kararı aldı. Bu yönde de pek çok çalışma ve kampanyaya başlayacaklarını açıkladılar. Hayatımızın her köşesinde bizlere göz kırpan “Made in P.R.C.” etiketi belki de bu çalışmalardan sonra birer prestij etiketi olabilir. Çünkü o zaman hem ucuz olduğu için hem de çevreci ve gezegene katkıda bulunan ürünler olduğu için bu malları tercih edeceğiz ve gayet tabii bu da Çin’in elinde bulundurduğu dünya üretiminin artık sadece ucuzluktan ibaret olmamasına neden olacak.

Çin’li yöneticiler dünyada konuşulmaya başlanan pek çok yeniliği ve politikayı güzel bir biçimde okuyup, uygulamaya koymaya gayret ediyorlar. Ellerinde bulundurdukları müthiş kaynaklarla bunları yapmaları içten bile değil. Çin yine trendleri takip ediyor ve tepeye oynamaya devam ediyor. Belki bir 10-20 yıla kadar Çin ürünleri kullanmak herkes için prestij kaynağı olacak, kim bilebilir.. İzleyelim ve görelim.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link