Yeşil Ekonomi’de Çin Atağı

Birleşmiş Milletler’in desteği ile bu yıl Rio’da toplanacak olan Sürdürülebilirlik Konferansı‘nda tüm gözler alınacak kararlarda olacak. Gezegenimizin her geçen gün tükenmeye hızlı bir şekilde yaklaştığı ve tüketim çılgınlığının doruk noktaya ulaştığı günümüzde, bu zirvenin önemi oldukça büyük. Pek çok şirket planlarını sürdürülebilirlik üzerine kurmuş durumda, çünkü gezegenemizin bize daha uzun yıllar hizmet etmesini hayal ediyorsak, bunları yapmak zorundayız.

Tabi şirketleri buna iten ikinci bir etki de müşterilerin artık daha bilinçli davranarak, aldıkları ürünün çevreye olan etkilerini araştırmaları, bu nedenden ötürü şirketler yarattıkları sürdürülebilirlik politikaları ile hem ürünlerine artı bir değer katıyor, hem de dünyanın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmuş oluyor. Tabi ekstra gelen yeşil kârlar da bir diğer artı.

Pek çok uluslararası şirket bu politikayı benimsemekte olmasına rağmen karşılarında, tüketicinin satın alma kararını önemli ölçüde etkileyen bir rakip buluyorlar. Kim diye sormamıza gerek yok, bu tabii ki “ÇİN“. Çin, piyasanın oldukça altında fiyata sattıkları ürünler ile pazarı etki altında tutuyor, gayet tabii ürettikleri pek çok ucuz ürün kalite açısından oldukça düşük ve çevreye verdikleri zarar maksimum düzeyde, fakat yinede pek çok tüketici için fiyat ön planda olabiliyor.

Tabii ki bu negatif yönleri sebebiyle Çin ürünleri pazarda hem müşteriler hem de diğer rakipler tarafından küçük görülüyor ve eleştiriliyor. En büyük etkende Çin ürünlerinin pek çoğunun çevreye verdikleri zararlar. Edinilen verilere göre Çin şu anda dünyayı en çok kirleten ülke olarak göze çarpıyor ve bu politikasını da değiştirmeye yönelik hiç bir adım atmamıştı bu güne kadar.

Fakat bu yılki Sürdürülebilirlik Konferansı’ndan önce Danimarka ve İngiltere‘nin dünyada çevreye en fazla önem veren ülkelerden ikisi olma kararlılığını açıklamasından sonra Çin de geri kalmadı ve en çevreci ülke olmaya oynama kararı aldı. Bu yönde de pek çok çalışma ve kampanyaya başlayacaklarını açıkladılar. Hayatımızın her köşesinde bizlere göz kırpan “Made in P.R.C.” etiketi belki de bu çalışmalardan sonra birer prestij etiketi olabilir. Çünkü o zaman hem ucuz olduğu için hem de çevreci ve gezegene katkıda bulunan ürünler olduğu için bu malları tercih edeceğiz ve gayet tabii bu da Çin’in elinde bulundurduğu dünya üretiminin artık sadece ucuzluktan ibaret olmamasına neden olacak.

Çin’li yöneticiler dünyada konuşulmaya başlanan pek çok yeniliği ve politikayı güzel bir biçimde okuyup, uygulamaya koymaya gayret ediyorlar. Ellerinde bulundurdukları müthiş kaynaklarla bunları yapmaları içten bile değil. Çin yine trendleri takip ediyor ve tepeye oynamaya devam ediyor. Belki bir 10-20 yıla kadar Çin ürünleri kullanmak herkes için prestij kaynağı olacak, kim bilebilir.. İzleyelim ve görelim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

3B Yazıcıyla Yapılmış Evler İlk Kez Birilerine Yuva Olacak

  • Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilen evler, sadece yakın geleceğe yönelik bir konsept çalışması niteliğindeydi, ancak bu yıl içerisinde bu durum değişecek gibi görünüyor.
  • Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde, dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evlerini inşa edecekler.
  • İlk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.
  • İlgili Yazı: Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilmiş, Seri Üretim Elektrikli Arabası: LSEV

Üç boyutlu yazıcılar, son birkaç yıla damgasını vuran teknolojilerin başında geliyor. Son dönemde sürekli olarak üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen otomobillerin ve evlerin haberleri gündeme taşınıyor. Hatta biz de geçtiğimiz dönemde bu tarz haberlere yer verdik. Örneğin üç boyutlu yazıcı ile 8 saatte basılan ev bunlardan biriydi.

Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilen evlerin birçoğu, tanıtım amacıyla yapılmıştı. Yani en azından biz öyle biliyoruz, çünkü bu evlerin yakın gelecekte birilerinin barınma ihtiyacını karşılayacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. Başka bir deyişle, üç boyutlu yazıcıyla yapılan bu evler bir konsept çalışması niteliğindeydi. Şimdi bahsedeceğimiz haber ise üç boyutlu yazıcılar kullanılaran inşa edilen evlerin yakın zamanda hayatımıza gireceğine işaret ediyor.

Quartz’ın paylaştığı habere göre, Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, gerçek anlamda kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı aracılığıyla yapılmış evlerin inşası için kolları sıvadılar. Bu grubun başlattığı “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde “dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evleri” inşa edilecek. Proje organizatörlerinin belirttiğine göre, ilk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.

Projenin internet sitesinde belirtildiğine göre, üç boyutlu yazıcıyla inşa edilecek olan bu evlerin görüntülerinin paylaşıldığı ilk hafta içerisinde, 20 aile bu postmodern kapsüllere ilgi gösterdi. Proje sahipleri, bu projeyle birlikte üç boyutlu beton baskı bilimini ve teknolojisini daha geniş bir kitleye tanıtmayı umut ediyorlar ve üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilmiş evlerin yakın gelecekte yaygın olarak benimseneceğine inanıyorlar.

Evlerin Yapımında Kullanılan Robot Kol

Bu evlerin inşasında kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı, aslında hafif krem şanti kıvamındaki betonu şekillendirecek olan büyük bir robot kol. Bu robot kol aracılığıyla çimento, dayanıklı olması için kat kat yapılıyor. Proje geliştiricileri, bu betonun kıvamının ve yazıcı hassasiyetinin, çimentoyu karıştırmayı ve sadece gerektiği kadar çimento kullanmayı mümkün kıldığını ve bunun da onu, klasik inşa metotlarından daha ucuz ve çevre dostu hale getirdiğini ifade ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünya Kupası’nı İş Yerinde Takip Etmeyi Sağlayan Akıllı Kalem

Bildiğiniz gibi bu yıl Dünya Kupası Rusya’da olacak. Maçlar saat dilimi olarak Avrupa’ya göre ileride olacağından pek çok Avrupalının canı maçlar iş saatlerine denk geleceği için sıkkın. Radio.net bu duruma kalemle yaratıcı bir çözüm buldu.

Radio.net’in geliştirdiği kalem aracılığıyla Almanlar saat farkından dolayı kaçıracağı 2018 Dünya Kupası maçlarını iş yerinde de takip edebilecekler. Nasıl olacak bu diye merak ediyorsunuz değil mi?

Kemik iletimi teknolojisine sahip kalemin ucu ısırıldığında, maça ait radyo yayını çene kemiğinden iç kulağa iletiliyor. Kulak kanalının çene ile anatomik bağlantısı, ses programını kullanıcıya özel olarak duyurabilmenizi sağlıyor. Bu sayede kalem toplantılar sırasında bile futbolseverlerin golleri kaçırmamasını sağlıyor. Ayrıca Radio.net mobil uygulamasına Bluetooth ile bağlanarak yayını başka bir teknolojik aletten de seyredebiliyorsunuz.

Toplantılarda bile futbolseverlerin maçları kaçırmaması için kalem Almanya’da Radio.net ile Havas Germany tarafından tasarlandı.

Radio.net’in Genel Müdürü Bernhard Bahners; “Futbol Kalemi” fikrini ilk duyduğumuzda şunu biliyorduk: Bir maçımız var! Şirketimiz her zaman yeni cihazlar ve radyo ve podcast’leri çeşitli şekillerde duyurabilme yolları aramaktadır.” dedi. 

Yaklaşan Dünya Kupası’nın bir parçası olarak, radio.net sınırlı sayıda üretilen “Futbol Kalemleri”nin çekilişine başlayacak. Ayrıca, kampanya Almanya ve Avrupa’da sosyal medya ve afiş reklamları aracılığıyla kapsamlı bir şekilde duyurulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link