Yerli Arama Motoru Geliyoo Aslında Gerçek Geliyoo Değilmiş 1

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan, yerli arama motoru ile ilgili birtakım açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların üzerinden çok vakit geçmeden, Hakan Atabaş ve Fatih Arslan adlı iki geliştiricinin 10 yıldır bir yerli arama motoru üzerinde çalıştıkları ve bu süre içinde projeye tam 10 milyon TL harcadıkları şeklinde haberler internette yayılmaya başladı. Ayrıca hala test aşamasında olan Geliyoo adındaki bu yerli arama motorunun kullanıma açıldığı da açıklandı.

Ancak bu haberlerden kısa bir süre sonra, Geliyoo’nun aslında yerli bir arama motoru olmadığıyla ilgili çeşitli internet sitelerinde birtakım haberler çıktı. Bu haberlerde paylaşılan bilgiye göre Geliyoo.com, Google API kullanıyor. Yani siz, Geliyoo’da bir arama yaptığınızda, Google’ın tarafından sağlanan arama sonuçları karşınıza geliyor. Geliyoo.com ile ilgili bir diğer iddiaya göre, site, Algoprog’un sağladığı ve herkesin kendi arama motorunu oluşturmasını sağlayan Google Search Script’ten   yararlanıyor.

Geliyoo’dan Çıkan Haberlere Yanıt

Bu haberlerin üzerine Geliyoo, kendi sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Haber yayın organlarında bahsi geçen çalışma hazır bir script’den faydalanılarak alan adı test olarak açılmıştır. Google Özel Arama servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde Geliyoo’nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır.” denildi.

Ayrıca sunucu ve servisler için yeterli kaynak ve bütçeye sahip olunmadığı için bu sitenin yayına açıldığı, Geliyoo.com’un gerçek altyapısının büyük veri üzerine kurulduğu da belirtildi. Geliyoo’nun 10 yılda 10 milyon TL harcanarak yapıldığıyla ilgili olaraksa; 10 milyon TL’nin 7 yılda harcandığı, harcanan bu paranın fatura ve gider makbuzlarıyla kayıt altına alındığı ve 10 milyon TL harcanan arama motoru projesinin internet sitelerinde yer alan proje olmadığı vurgulandı.

Geliyoo tarafından yapılan açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca “Türkiye’den Neden “Google” Yerine “Geliyoo” Çıkıyor?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

1 Comment

  1. Tamamen günü kurtarmak için yapılan bir açıklama, bir siteyi açmak için 10 milyon tl harcanıyor ama ortada bir demo bile yok, demoyu geçtim ekran görüntüsü bile yok, 7 yılda demosu bile olmayan bir site için 10 milyon tl’lik ne satın aldılar ? Yada şöyle soralım hiç bir veri veya demo göstermeden harcadıkları 10 milyon TL’yi nereden aldılar ?

    Google ilk betasını çıkardığında 10 bin doları bile yoktu, kaç milyon lazım bu sahtekarlara ?

Bir Cevap Yazın

‘Nike By You’ Lab: Tasarlayın, 90 Dakikada Ayağınıza Giyin 0

Alışverişte zor karar verenlerden misiniz? Birçok seçenek arasında hala kendinize uygun bir çift ayakkabıyı bulamadınız mı? Neden mağaza gezerken saatlerce uğraşasınız ki? Spor denilince akla gelen ilk markalardan olan Nike, size kendi ayakkabılarınızı tasarlama imkanı veriyor.

Ee bunu birçok marka artık  kendi websitesi üzerinden sağlıyor diyebilirsiniz, haklısınız da. Ancak Nike, tasarım laboratuvarı “Nike by You” ile kendinize özel tasarladığınız ayakkabıyı 90 dakika içinde ayağınıza giyme imkanı sağlıyor.

Geleceğin alışveriş deneyimi, alışverişte kişiselleştirme gibi kavramlar hayatımızda sıklıkla var olmaya başlamışken gelin size geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak nasıl oluyormuş gösterelim.

New York’un Soho semtinde bulunan tasarım laboratuvarı, gelecekte tasarım ayakkabımeselesinin nasıl kökten değişime uğrayacağının işaretini bugünden veriyor.

Marka tarafından Nike Maker’s Experience ismi verilen bu olay, geleneksel ayakkabı üretimine dijital tasarım dokunuşu katmak olarak açıklanıyor.

Nike tarafından, Maker’s Experience için özel üretilen Nike Presto X ayakkabı üzerine bir kısmı Nike tarafından sağlanan ya da o anda karar verdiğiniz tasarımlar, sizin tercihleriniz doğrultusunda ayakkabı üzerine desen olarak işleniyor. Öyle ki hangi desenin nerede durabileceğine siz karar veriyorsunuz.

Değişimi gerçek zamanlı yakalayan Nike By You teknolojisi, müşterilere ayakkabının ayakta nasıl duracağını da gösteriyor. Tüm süreçler tamamlandığında ayakkabının üretimi bir saatten daha az bir sürede bitiriliyor.

Kendi sporcuları ile yaşadıkları tasarım deneyimini müşterileri ile de yaşamak isteyen Nike, kendi hikayelerini anlatan ayakkabıları seven sporcuların yaşadığı bu hissi, müşterilerine de yaşatmak istemiş. Bu nedenle bir çok farklı hikayeyi ayakkabılarında anlatmak için bu etkinliği planlamışlar.

Sizce de geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak bu değil mi?

 

 

Bu ‘Akıllı’ Oyuncak Araba Size Programlama ve Robot Teknolojisini Öğretecek! 0

Uzaktan kumandalı arabalar, kendi tren yolu içinde hareket eden oyuncak tren ve helikopterler yerlerini dronelar ve VR gözlükler gibi yeni nesil oyuncaklara bırakmış olsa da efsane şekil değiştirerek geri dönüyor!  SunFounder PiCar-S Raspberry Pi Kit programlama ve robot teknolojisinin temellerini ‘kendin yap’ usulü bir oyuncak araba ile öğretiyor.

Bir şeyi öğrenmek için onu deneyimlemenin en iyi yol olduğuna inananaları bir hayli heyecanlandıracak bu kendin yap oyuncak araba, size programlama ve robot teknolojisinin temellerini bir çırpıda öğretmeyi hedefliyor.

PiCar-S,  genelde açık kaynaklı elektronik ürünler üretmesiyle bilinen SunFounder adlı teknoloji şirketi tarafından tasarlanan Raspberry Pi platformunu kullanarak çalışıyor. Kişilerin bilgisayar ile olan etkileşimini temel seviyeye indirerek kolaylaştırmayı amaçlayan bu yeni nesil oyuncak, sadece açık kaynak robot öğretimini kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda meraklı çocuklara da parçaları birleştirmek ve yaratıcılık konusunda da heyecan verici bir deneyim sunuyor.

Arabayı hareket ettirebilmek için, öncelikle içerisinde bulunan Python kodunu kullanmanız gerekiyor. Kodlamayı doğru yapmayı başardığınızda aracın içindeki ışık takibi, yol takibi ve engellerden kaçınmayı sağlayan 3 sensörü de sesli komut ile çalıştırabiliyorsunuz. Yani hareket ettirdiğiniz oyuncak araba ona çizilen yolu izleyerek, önündeki engelleri sensör yardımıyla mesafesini hesaplayarak çarpmadan ve  tutulan ışığı takip ederek ilerleyebiliyor.

Geçtiğimiz dönemlerde kumandalı arabaları heyecanla karşılayan nesle ve onların çocuklarına sesli komut ile hareket edebilen bir oyuncak araba yardımıyla programlama ve robot teknolojisini öğreten SunFounder PiCar-S Raspberry Pi Kit’in satış fiyatı 140 $ civarında.

Merak edenler için detaylı bilgi burada.

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

Marketing Meetup Intelligence

Erken Kayıt için Son Tarih: 30 Ekim
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Zekanın Pazarlama ve Teknoloji Dünyasına Neler Getireceğini Konuşuyoruz
close-link