Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan, yerli arama motoru ile ilgili birtakım açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların üzerinden çok vakit geçmeden, Hakan Atabaş ve Fatih Arslan adlı iki geliştiricinin 10 yıldır bir yerli arama motoru üzerinde çalıştıkları ve bu süre içinde projeye tam 10 milyon TL harcadıkları şeklinde haberler internette yayılmaya başladı. Ayrıca hala test aşamasında olan Geliyoo adındaki bu yerli arama motorunun kullanıma açıldığı da açıklandı.

Ancak bu haberlerden kısa bir süre sonra, Geliyoo’nun aslında yerli bir arama motoru olmadığıyla ilgili çeşitli internet sitelerinde birtakım haberler çıktı. Bu haberlerde paylaşılan bilgiye göre Geliyoo.com, Google API kullanıyor. Yani siz, Geliyoo’da bir arama yaptığınızda, Google’ın tarafından sağlanan arama sonuçları karşınıza geliyor. Geliyoo.com ile ilgili bir diğer iddiaya göre, site, Algoprog’un sağladığı ve herkesin kendi arama motorunu oluşturmasını sağlayan Google Search Script’ten   yararlanıyor.

Geliyoo’dan Çıkan Haberlere Yanıt

Bu haberlerin üzerine Geliyoo, kendi sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Haber yayın organlarında bahsi geçen çalışma hazır bir script’den faydalanılarak alan adı test olarak açılmıştır. Google Özel Arama servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde Geliyoo’nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır.” denildi.

Ayrıca sunucu ve servisler için yeterli kaynak ve bütçeye sahip olunmadığı için bu sitenin yayına açıldığı, Geliyoo.com’un gerçek altyapısının büyük veri üzerine kurulduğu da belirtildi. Geliyoo’nun 10 yılda 10 milyon TL harcanarak yapıldığıyla ilgili olaraksa; 10 milyon TL’nin 7 yılda harcandığı, harcanan bu paranın fatura ve gider makbuzlarıyla kayıt altına alındığı ve 10 milyon TL harcanan arama motoru projesinin internet sitelerinde yer alan proje olmadığı vurgulandı.

Geliyoo tarafından yapılan açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca “Türkiye’den Neden “Google” Yerine “Geliyoo” Çıkıyor?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Tamamen günü kurtarmak için yapılan bir açıklama, bir siteyi açmak için 10 milyon tl harcanıyor ama ortada bir demo bile yok, demoyu geçtim ekran görüntüsü bile yok, 7 yılda demosu bile olmayan bir site için 10 milyon tl’lik ne satın aldılar ? Yada şöyle soralım hiç bir veri veya demo göstermeden harcadıkları 10 milyon TL’yi nereden aldılar ?

    Google ilk betasını çıkardığında 10 bin doları bile yoktu, kaç milyon lazım bu sahtekarlara ?

Bir Cevap Yazın