Son yıllarda tüketicilerin sıkça şikayet ettiği bir konu olan ‘aşırı reklam gösterimi’ konusu yeni bir boyuta taşındı. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre sadece ABD’de geçtiğimiz Haziran ayında tüketiciler tam 20 milyar video reklam izledi. Bu rakam toplam izlenen online video sayısının %45’ine tekabül ediyor ki bu da her iki videodan neredeyse birinin reklam videosu olması demek.

comp
ABD’de 183 milyon internet kullanıcısının olduğunu düşünürsek, kişi başına izlenilen aylık online video reklam sayısının 109 olduğunu görüyoruz. TV, gazete, outdoor gibi mecralarda servis edilen reklamları da işin içine kattığımızda 109 olan rakamın 5-6 kat daha yukarı çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

Bu rakamlar reklamın hayatımıza ne kadar entegre olduğunun önemli bir göstergesi olsa da  çoğu tüketicinin  reklama bağışıklık kazanması, sunulan reklama olan ilginin azalması anlamına geliyor. Şirketler de haliyle daha fazla reklamla tüketicinin ilgisini çekmeye çalışıyorlar ve ortaya kısır bir döngü çıkıyor. Bu kısır döngünün kazananı kim olur bilinmez ama şirketler tüketicinin algısında yer tutmak istiyorlarsa daha akılda kalıcı reklamlara bütçe ayırmak zorundalar.

Son olarak Comscore’un ABD’deki online reklam araştırmasından öne çıkanlarla yazımızı bitiriyoruz:

  • Haziran ayında 20 milyar reklam videosu izlenirken, Mayıs ayında izlenilen online reklam sayısı 15 milyardı.
  • İzlenilen bir video içeriğin ortalama izlenme süresi 5.3 dakika iken, ortalama reklam izleme süresi 0.4 dakikada kalıyor.
  • Her ne kadar izlenilen online reklam videolarının sayısı fazla olsa da, izlenme süreleri toplam izlenme süresinin sadece %3’ü olarak tespit edilmiş.

Bir Cevap Yazın