‘’Yapay Zekayı Yenemiyorsak, Ona Katılalım’’

  • Geçtiğimiz haftalarda Joe Rogan ile podcast yayında bir araya gelen Elon Musk aynı yayında esrar ve viski içmesiyle çok konuşulmuştu.
  • Bugün ele alacağımız konu, yazılım programı geliştirmek amacıyla kurduğu Neurolink’in yeni bir ürün üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
  • Peki Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji nedir?
  • İlgili yazıYapay Zeka ile İlgili Dikkat Çekici 15 İstatistik

Geçtiğimiz haftalarda Joe Rogan ile podcast yayında bir araya gelen Elon Musk aynı yayında esrar ve viski içmesiyle çok konuşulmuştu. Fakat bugün ele alacağımız konu, Elon Musk’ın yazılım programı geliştirmek amacıyla kurduğu Neurolink’in yeni bir ürün üzerinde çalıştığı ve şayet bu ürün hayata geçerse oldukça ses getireceği kanısındayız.

Elon Musk bu ürünü ‘’Bu herkesin mümkün olabileceğini düşündüğünden çok daha iyi olacak… En iyi ihtimalle yapay zeka ile etkin bir şekilde birleşeceğiz’’ cümleleriyle anlattı.

Peki Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji nedir?

Elon Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji insanları bilgisayarlar ile bir araya getirecek ve yapay zeka ile simbiyotik bir ilişki kurmanın mümkün kılacak.

Katıldığı program da Rogan’ın bu teknolojinin bizi normal insanlardan ne kadar ayıracağı sorusunu sorması üzerine Musk’ın yanıtı epeyce heyecan uyandırmakta‘’ Siz telefonunuz veya bilgisayarınız olmadan ne kadar akıllısınız? Aslında çok akıllısınız… Her türlü soruyu çok hızlı bir şekilde cevaplandırabilirsiniz. Eksiksiz hatırlayabilirsiniz. Telefonunuz fotoğraf ve videoları mükemmel hatırlayabilir. Telefonunuz çoktan sizin bir uzantınız. Sizler çoktan bir siborsunuz. Birçok insan aslında siborg olduklarının farkında değil. Sorun sadece veri akış miktarının çok yavaş olması. Tıpkı çok küçük bir verinin biyolojik ile dijital haliniz arasında akması gibi. Biz bu küçük akıntıyı yüksek geniş bant aralığı ile dev bir nehre çevirmeliyiz.’’

Sonsuza denk yaşayacak bir dijital görüntü!

Musk, Neuralink’in sunacağı yeni teknolojinin ölümden sonra bile yaşayacak olan kendimize ait bir görüntü oluşturmamızın mümkün olabileceğini söyledi.

Musk’a göre bu buluş insanların yapay zeka ile baş edebilme gücünün olduğunu gösterecek. Musk bu konuda şöyle diyor ‘’Yapay zeka ile bir araya gelmek muhtemelen en iyi senaryo. Eğer onu yenemiyorsanız, ona katılın.’’

Burada akıllara şöyle bir soru geliyor;

Elon Musk yapay zekayı bir tehdit olarak gördüğü için yeni bir teknoloji ürün tasarlıyor? Yoksa yapay zeka ve insanın bir araya gelerek yepyeni bir birleşim mi ortaya atıyor?

Önümüzdeki birkaç ay içinde sanırım bu soruların cevaplarını hep birlikte öğrenebileceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Zorlu Holding’den Açıklama: “Türkiye’nin Yerli Otomobil Çalışmalarıyla Bağlantımız Yok”

Hatırlarsanız gün içinde sizlerle Zorlu Holding’in sahip olduğu marka Vestel’in yeni elektronik otomobilinin görüntülerinin geldiğini belirtmiştik. Vestel bu konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunarak durumun yanlış anlaşıldığını ifade etti. İşte Vestel’in basın açıklaması:

Basın Açıklaması  

11 Ekim 2018  

Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır. 

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. 

Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.  

Saygılarımızla,   

Zorlu Holding

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link