Yakın Geleceğin Hayat Kurtarıcı Aracı: Ambulans Drone

Özellikle trafiğin yoğun olduğu metropollerde gerçekleşen yaralanma vb. olaylarda, ambulansın olay yerine ulaşması bir hayli vakit alabiliyor. Şehir merkezine uzak yerlerde gerçekleşen yaralanma olayları için de aynı durum geçerli. Ambulansın olay yerine geç ulaşması, ölüm riskinin olduğu yaralanma olaylarında yaralının hayatta kalma şansının azalmasına neden oluyor ve bu yüzden her gün birçok kişi hayatını kaybediyor.

Bu ve benzeri durumlarda zaman zaman ambulans helikopterler kullanılsa da bu aracın yüksek maliyetli olması ve her yere iniş yapamaması, bu araçları makul bir çözüm olmaktan çıkarıyor. Ancak yavaş yavaş birçok farklı alanda kullanıması planlanan drone’lar bu noktada da hayat kurtarıcı olacak gibi görünüyor.

ABD’nin Teksas eyaletinin Austin şehrinde bulunan Argo Design isimli tasarım şirketi, konsept olarak bir ambulans drone tasarladı. Bu konsept drone, hemen hemen her alana iniş yapabiliyor. Kompakt bir araba boyutunda olan bu ambulans drone’un içerisine yaralının yanı sıra bir acil tıp teknisyeni de sığabiliyor. Acil tıp teknisyeni, yaralının hayati değerlerini stabil bir hale getirmeye çalışırken drone ise otomatik olarak hastaneye doğru uçuş yapabiliyor. Bununla birlikte, sadece tek bir pilot koca bir ambulans drone filosunu kontrol edebiliyor.

Tahmin edilebileceği üzere bu konsept ambulans drone, normal ambulanslara göre çok daha maliyetli. Yine de ambulans helikopterlerden daha ucuz olması, onu son derece makul bir seçenek haline getiriyor. Ancak drone’ların kullanımıyla ilgili yasal düzenlemelerin hala tam anlamıyla yapılamamış olması, bu hayat kurtarıcı drone’un yakın zamanda gerçeğe dönüşme ihtimalini son derece azaltıyor. Hele ki bu ambulans drone’un boyutları düşünüldüğünde, bunun gibi insan taşıma amacıyla kullanılacak olan drone’lar için ayrı bir düzenleme yapılması gerektiği kaçınılmaz gibi görünüyor.

 

Bu arada, drone’ların bu tarz hayati vakalarda kullanılmasına dair birçok fikir mevcut. Bunlardan biri de ABD’de bulunan Flirtey ve REMSA Health isimli iki şirketin ortaklığında hayata geçiyor. İki şirket yaptıkları anlaşma çerçevesinde, kalp durması vakalarında drone’lar aracılığıyla olay yerine portatif defibrilatör (elektroşok cihazı) gönderecekler. Bununla ilgili olarak hazırladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Microsoft TeknoFest’e Katılıyor

  • Microsoft Türkiye, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde teknoloji meraklılarıyla buluşacak. 
  • 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Teknofest‘de  Microsoft, ürün ve çözümlerinin yanında workshop’lar ve sürpriz hediyelerle teknoloji tutkunlarıyla bir araya gelecek.
  • İlgili yazı: Microsoft’un Kuruluş Hikayesi

Bir çoğumuzun bildiği üzere Microsoft Hristiyanlar’ın kutsal bayramı olan Noel yılı zamanında Mikah Frye isimli 9 yaşındaki çocuğun Noel yılı için hediye olarak ailesinden bir Xbox One oyun konsolu istemişti. Ancak Mikah Frye; Ohio eyaletinin Ashland County isimli bölgesinde, soğuk havada dışarıda kalan evsiz insanları gördükten sonra, Xbox One almak için harcayacakları 300 doları evsiz insanlara battaniye almak için kullanmayı tercih etmişti. Microsoft ise buna sessiz kalmayarak 9 yaşındaki çocuğun isteğini gerçekleştirmişti.

Bu seferde Teknofest’e Microsoft Türkiye çadırına gelen ziyaretçiler için eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla ve ödüllerle bulut teknolojileri hakkında en güncel bilgileri sağlayan ve bu sayede kariyer alanında kendini geliştirmek isteyenlere de önemli fırsatlar sunuyor. Microsoft Cloud Society platformu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen herkesi bulut bilişim uzmanı olmaya davet eden Microsoft Cloud Society, alınan eğitimlerin sonunda profesyonel kariyer yönetimine katkı sağlayacak Microsoft sertifikası sahibi olma imkanı veriyor.

Yeni nesil Windows cihazlarının tanıtılacağı festivalde, Microsoft Türkiye’nin iş ortaklarından Artiwise, Developtica ve VR-Masters ise Hololens ve yapay zeka çözümlerini sergileyecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Xiaomi Türkiye’deki İletişim Ajansını Seçti


Teknoloji alanında faaliyet gösteren Xiaomi, mobil iletişim ürünleri satış ve satış sonrası hizmet sektörünün markalarından Evofone, yeni nesil teknoloji ekosistemi şirketi Xiaomi’nin Türkiye’deki yetkili distribütörü olduğunu düzenlediği basın toplantısıyla dile getirmişti. Yapılan açıklamada; Xiaomi’nin inovatif ve erişilebilir tasarım anlayışı ile akıllı telefondan televizyona, notebooktan drone’a, bisikletten scooter’a kadar farklı ürün çeşitleri ile yeni nesil teknolojik ürünleri,16 Eylül’de İstanbul’da açılacak ilk Mi Shop’ta satışa sunulacağını dile getirmişti.

Xiami, yeni halkla ilişkiler ajansını belirleyerek Türkiye’deki iletişim çalışmalarını tamamen MSL Türkiye’ye emanet etti. MSL Türkiye, Xiamo için yeni müşterilere itibar yönetimi, medya ilişkileri, kriz iletişimi ve pazarlama iletişimi gibi konularda hizmet verecek.,

MSL Türkiye’nin müşteri portföyünde ise; Netflix, Hilton Worldwide, NBA, Ericsson Türkiye, Max Factor ve Hero Baby gibi markalar yer alıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?