Washington D.C’de yapılan Wi-Fi Now 2016 şu anda aktif olarak 8 milyar Wireless etkin cihazın kullanıldığı ve bu sayıya 3 milyar cihazın daha ekleneceğini duyurdu.

Cihazların birbirleri arasında iletişim kurarak kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırdıkları bu teknoloji aslında hayatımızın bir çok yerinde kendine kullanım alanı bulmakla beraber kablosuz internet sektörü için bulunmaz hint kumaşı değerinde.

Şu anda bile her şeyin Wi-Fi ‘a bağlı olduğu bir dünyada yaşamamıza paralel olarak kablosuz internet teknolojisi gün geçtikçe internetin tanımını daha da çok karşılar hale gelmeye başlıyor. Yani Wi-Fi ile çalışan akıllı telefonlar, ya da internet ile çalışan kahve makineleri ile standart teknolojide hayatımızda yer kaplamaya başladı.

Wireless teknolojisinde yaşanan gelişmeler, standart bir Wifi protokolünün iki katı kadar hızlı Halow Wireless adında düşük güçle 1 km’ye kadar çalışan kablosuz internet standardını oluşturdu. Artık bir çok sayıda cihaz sadece var olan standartlarla değil, Halow wireless standartları ile de iletişim kurabilecek, bu gelişme de nesnelerin interneti için kritik önemde.

15247

 

Peki Bluetooth gibi bir bağlantı varken neden Halow Wireless’e ihtiyacımız olsun ki gibi bir bir soru sorabilir miyiz? Elbette sorabiliriz. En önemlisi Wi-fi cihazları başka bir cihaza değil, direkt internete bağlıyor. Bu tam olarak önemli bir şey gibi gelmese de gelecekte giyilebilir teknolojilerin hayatımızın bir parçası haline geldiği zamanlarda önemli olacak.

Akıllı ev , akıllı şehirler ve endüstriyel pazarların gelecekte ki özel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Halow wireless oldukça kritik bir noktada yer alıyor. Yani küçük ve giyilebilir bir wireless yönlendiricisi ile artık geniş çaplı endüstriyel operasyonlar bile yönlendirilebilir hale gelecek.

Ancak Halow Wireless ile ilgili teknolojinin sertifikasyon aşamasının Wi-Fi Birliği tarafından 2018’e kadar süreceği ve ilk etapta Halow Wireless teknolojisinin Wi-Fi modem ve sonrasında da giyilebilir teknoloji ürünlerinde kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor. Bu süre zarfında ise Bluetooth kullanılmaya ve geliştirilmeye devam edecek. Bununla beraber biz tam olarak haberdar olmasak da nesnelerin interneti için kullanılması düşünülen ZigBee ve Z-Wave gibi bir kaç bağlantı opsiyonu daha bulunuyor.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın