WhatsApp, Telekom Sektöründe Bir Devrime Neden Olur mu?

Çok kısa sürede dünyanın en popüler akıllı telefon uygulamalarından biri olan WhatsApp Messenger, ücretsiz kısa mesaj özelliğiyle GSM devlerine tehdit oluşturuyor. 

whatsapplogoInternet ve teknoloji dünyasında fenomen olmuş başka örneklerde de gördüğümüz gibi, daha birkaç yıl önce adını bile hiç kimsenin duymadığı bir uygulama olan WhatsApp Messenger çok kısa bir süre içinde akıllı telefon kullanan neredeyse herkesin gözdesi haline geldi. Diğer akıllı telefon kullanıcıları ile ücretsiz mesajlaşma imkanı tanımasıyla geleneksel olarak SMS’in yerini almaya aday olan bu uygulamanın, kullanıcılar açısından en büyük avantajı platformlar-arası mesajlaşma olanağını sunmasıydı. Sadece iOS ya da sadece Android işletim sistemleri için tasarlanan uygulamaların aksine, WhatsApp kullandığınız işletim sisteminden bağımsız olarak, aynı uygulamaya sahip olan tüm arkadaşlarınızla karşılıklı haberleşme imkanı sunuyor.

2009 yılındaYahoo’dan ayrılan Brian Acton ve Jan Koum tarafından kurulan bir şirketin piyasaya çıkardığı WhatsApp üzerinden bir gün içinde gönderilen mesaj sayısı Ocak 2013’te 7 milyar gibi inanılmaz rakamlara ulaşırken, WhatsApp hem ABD ve Avrupa pazarlarında, hem de Çin ve Afrika ülkeleri gibi gelişmekte olan ülkelerde en çok indirilen uygulamalardan biri oldu. Ülkemizde de Google Play verilerine göre, WhatsApp Android uygulaması Türkiyeli Android kullanıcılarının Facebook’un ardından en çok ilgi gösterdiği uygulama durumunda.

Kendisi de ücretsiz olan ve ücretsiz mesajlaşma avantajı sunan bu uygulamanın asıl ilginç tarafı ise Telekom sektöründe, önceleri Skype’ın yaptığına benzer bir değişikliğe yol açarak taşları yerinde oynatma potansiyeli. Öyle ki örneğin İspanya’da Vodafone’un da içinde olduğu üç telekomünikasyon şirketi WhatsApp’a alternatif olabilecek bir uygulama üzerine çalışmak üzere güçlerini birleştirme kararı alırken, Afrika’daki bazı GSM operatörlerinin de benzer hamleler yapmaya hazırlandığı geçtiğimiz günlerde ajansların geçtiği haberler arasındaydı.

Diğer yandan WhatsApp ilelebet bu sektörde lider olacak diye bir kaide de yok, zira bu modelin tuttuğunu gören diğer geliştiriciler de yeni rakiplerle pastadan pay kapmaya, WhatsApp’ı tahtından indirmeye çalışıyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Amy Winehouse’un Hologramı Seneye Turneye Çıkacak

2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse, 2019 yılında hologramıyla dünya turnesine çıkacak. 3D efektlerinin de kullanılacağı turnenin geliri, gençleri alkol ve madde bağımlılığına karşı mücadelesi için çalışan Amy Winehouse Vakfı’na gidecek.

Amy Winehouse’un babası Mitch Winehouse’un Twitter hesabından duyurduğu habere göre hologram teknolojileri şirketi Base Hologram ile yapılan işbirliği kapsamında Amy Winehouse’un hologramı ile dünya turnesi düzenlenecek.

Base Hologram’ın da duyurduğu habere göre Amy Winehouse’un holografik konserinde sürükleyici bir deneyim için 3D efektli 2D görüntüler kullanılacak.

Amy Winehouse’un dünya turu, 2019 yılının sonbaharında başlayacak. Turnede Winehouse’un hologramı aracılığıyla babasıyla da aynı sahneyi paylaşıp, düet yapması da planlanıyor.

Grammy ödüllü sanatçının hologramının kullanılacağı turneyle ilgili açıklama yapan Amy Winehouse’un babası, “Ailemiz BASEhologram ile kurduğu partnerlikten ve Amy’nin hayatını ve işlerini yaşatmaktan büyük kıvanç duyuyor. 2019’un sonlarında yapacağımız turla Amy’nin hayır kurumlarına ve onun adına genç insanlara yardımcı olunacak” dedi.

Kaynak: Haberturk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

WhatsApp, Sahte Haberlerle Savaşmak İçin Tanıtım Turu Düzenliyor

  • WhatsApp, Hindistan’da, sosyal medyada yayılan sahte haberlerin önüne geçmek için bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor.
  • İnsanları mesajlaşma uygulamasındaki sahte haberleri nasıl tespit edebilecekleri konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan bu kampanya kapsamında, Hindistan’ın 10 farklı şehrinde skeç ve şarkıların yer aldığı bir tanıtım turu gerçekleştirilecek.
  • Hindistan hükümeti, çocuk kaçırma olayları ile ilgili bir videonun ülkede çok sayıda linç olayına neden olmasından sonra, bu tür olayların önüne geçmek için WhatsApp’tan destek istedi.
  • İlgili Yazı: CNN, Sahte Haberlere Dikkat Çekmek İçin Elma ve Muz Kullandı

Sosyal medya çağının en büyük problemlerinden biri sahte haberler. Özellikle ülkemizde bu zamana kadar pek çok kez insanların sosyal medyada yayılan sahte haberlerle manipüle edildiklerine ya da edilmeye çalıştıklarına şahit olduk. Bazı ülkeler, sosyal medya platformlarında yayılan bu yalan yanlış haberlerden daha fazla muzdarip oluyorlar. Bu ülkelerden biri de Hindistan. Mesajlaşma uygulaması WhatsApp ise ülkede hayata geçirdiği sosyal sorumluluk kampanyasıyla bu durumun önüne geçmeyi amaçlıyor.

The Next Web’in paylaştığı habere göre, WhatsApp’ın sahte haberler konusundaki farkındalığı artırmak için yürüttüğü bu kampanya kapsamında, skeç ve şarkıların yer aldığı bir tanıtım turu gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte şirket, bu kampanya için Hindistanlı telekomünikasyon şirketi ve telefon üreticisi Reliance Jio ile iş birliği yaptı. Reliance Jio, geçtiğimiz günlerde 20 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulan KaiOS işletim sistemine sahip akıllı telefon JioPhone’u kullanan 25 milyondan fazla kişi için WhatsApp’ın kullanılabilir olduğunu açıklamıştı.

WhatsApp Daha Ne Kadar Bilgilendirici Olabilir Derken Gelen “Yönlendirildi” İbaresi

WhatsApp’ın sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında yaptığı bu tanıtım turu, Hindistan’ın 10 farklı şehrinde gerçekleşecek. Şirket, bu kampanya ile insanlara telefonlarına WhatsApp’ı nasıl kuracaklarını öğretmeyi ve onları mesajlaşma uygulamasındaki sahte haberleri nasıl tespit edebilecekleri konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Hindistan hükümeti, çocuk kaçırma olayları ile ilgili bir videonun ülkede çok sayıda linç olayına neden olmasından sonra, sahte haberlere karşı açtığı savaşta, WhatsApp’ da kendisine destek olmaya davet etti. Daha sonra mesajlaşma uygulaması, yönlendirilmiş mesajları tespit etmek için etiketler ekledi ve kullanıcıların birden fazla kişiye yönlendirilmiş mesaj gönderebilme yeteneklerini kısıtladı. Aynı zamanda şirket, bazı ulusal gazetelerde sahte haberleri tespit etme konusunda tam sayfa reklam bile yayımladı. WhatsApp’ın bu soruna yönelik olarak yaptığı hamleler bu kadarla sınırlı kalmadı. Ayrıca şirket, sahte haberlerle ilgili sorunlar ile ilgilenmesi için bir şikayet yetkilisi tayin etti.

Facebook’un sahibi olduğu mesajlaşma uygulamasının Hindistan’da böylesine kapsamlı bir kampanyayı hayata geçirmesinin tabii ki son derece önemli bir sebebi var. WhatsApp’ın Hindistan’da 200 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam, Hindistan’ı WhatsApp için en önemli olan ülkeler sıralamasında zirveye yerleştirmeye fazlasıyla yetiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link