Westworld’ün Aslında O Kadar da Ütopik Olmadığını Gösteren 5 Gelişme

Westworld geçen senenin en popüler bilimkurgu dizilerinden biri olmasının yanında, orijinalinde 1973 tarihli Michael Chricton’un senarist ve yönetmenliğinde çekilen bir film. Lisa Joy ve Jonathan Nolan tarafından yeniden uyarlanmasıyla HBO kanalında ekrana gelen dizi kısa zamanda büyük ilgi gördü. Dizide Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Jeffrey Wright ve Tessa Thompson gibi ünlü oyuncular rol alıyor.

Henüz sadece ilk sezonu yayınlanmış ve ikinci sezonu heyecanla beklenen dizinin konusu oldukça çekici ve ütopik. Spoiler vermeden ilerlemeye çalışacağız ancak dizide neredeyse bir insan kadar hatta insanlardan daha zeki olabilme potansiyeli olan gerçekçi robotlar olduğunu söylemek zorundayız. Bu robotların da içinde olduğu bir “oyun” dünyası tasarlanarak insanlara çok farklı western bir deneyim sunulabiliyor.

Peki bu gelişmeler gerçek olabilir mi? Yani böyle bir dünya gerçekten tasarlanabilir mi ve robotlar gerçekten insan zekasını geçebilir mi? Bu soruların cevabını net olarak veremesek de yakın zamanda gelişen teknolojilere bir göz atarak cevabı siz tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

Dünyanın İlk Robot Vatandaşı Sophia

Geçtiğimiz yılın teknoloji dünyasındaki en önemli gelişmelerinden biri, Sophia isimli robotun Suudi Arabistan vatandaşlığına kabul edilmesiydi. Sophia, belki de bugüne kadar yapılan insansı robotların en başarılısı olarak dikkat çekiyor. Büyük ölçüde bir insan gibi konuşabilen ve sorulara belki de birçok insanın veremeyeceği tarzda mantıklı cevaplar verebilen Sophia, konuşma sırasında ses tonunu ayarlıyor ve bir insan gibi mimiklerini kullanıyor.

Ters Takla Atabilen Robot Atlas

2013 yılında Google X’in bünyesine katılan, geçtiğimiz yıl ise robotik alanında önemli yatırımlar yapan Japonya merkezli Softbank şirketine satılan Boston Dynamics, özellikle son birkaç senedir geliştirdiği robotlarla gündeme geliyor. Bu robotlar arasından en çok ses getireni ise insansı robot Atlas oldu. Arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere geliştirilen Atlas, 2017 yılından önce de yapabildikleriyle haberlere konu olmuştu. Ancak Atlas’ın geçtiğimiz yıl yayımlanan ters takla atarken çekilmiş görüntüsü, bu robotun yeteneklerinin ulaştığı en üst seviyeyi göstermesi açısından büyük önem taşıyordu.

Bir Sanat Eseri Ortaya Çıkarabilen Yapay Zekalar

Yapay zekanın birçok işte insandan daha iyi olabileceği zaten uzun bir süredir kabul görmüş bir durumdu. Ancak yapay zekanın, yaratıcı işler söz konusu olduğunda başarılı olabileceğine dair birtakım şüpheler vardı. Ama son birkaç yıldır ortaya çıkan örnekler gösterdi ki, yapay zekalar da insanlar gibi yaratıcı işler ortaya çıkarabilirler. Hem de sanat gibi yaratıcılığın en çok gerektiği alanlardan birinde bile… The Sunspring isimli kısa filmin senaryosunu yazan yapay zeka ve beste yapabilen yapay zeka Amper, bu konuyla ilgili verilebilecek en iyi örnekler olarak öne çıkıyorlar.

Dota 2 Oyununda İnsanları Yenen Yapay Zeka

Bir yapay zeka, insan zekasından ne kadar üstün olabilir? Aslında yapay zeka konusunda yapılan araştırmaların cevabını en çok bulmak istediği sorulardan biri bu. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda, yapay zekalara satranç başta olmak üzere, bu tarz çeşitli oyunlar öğretildi ve sonrasında bu yapay zekalar, bu oyunlarda dünyanın en iyileri olan kişilerle rekabete sokuldu. Sonuç olarak yapay zeka galip geldi.

Elon Musk tarafından desteklenen OpenAI isimli yapay zeka şirketi de artık bu konuda yapay zekaların bir üst seviyede test edilmesi gerektiğini düşünmüş olacak ki, geliştirdikleri yapay zekayı Valve şirketinin geliştirmiş olduğu ve dünya çapında sağlam bir oyuncu kitlesi bulunan Dota 2 oyununda test etmeye karar verdi. Sonuç olarak OpenAI şirketinin yapay zekası, oyun deneyimini kendi kendine geliştirerek en yetenekli Dota 2 oyuncularını yenmeyi başardı.

Sadece Yapay Zeka Tarafından Yönetilen İnsansız Polis Merkezi

Çin, son senelerde teknoloji alanında büyük atılımlar yaptı ve bu atılımlardan yapay zeka teknolojisi de nasibini aldı. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ülkenin en büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’da tamamen yapay zeka kontrollü ve hiçbir insanın çalışmadığı bir polis merkezi hizmete açıldı. Haftanın 7 günü, 24 saat hizmet vereceği belirtilen polis merkezinde bulunan gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler aracılığıyla, normalde uzun süren araç kaydı ve ehliyet işlemlerinin daha kısa sürede gerçekleştirilmesi planlanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

3B Yazıcıyla Yapılmış Evler İlk Kez Birilerine Yuva Olacak

  • Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilen evler, sadece yakın geleceğe yönelik bir konsept çalışması niteliğindeydi, ancak bu yıl içerisinde bu durum değişecek gibi görünüyor.
  • Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde, dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evlerini inşa edecekler.
  • İlk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.
  • İlgili Yazı: Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilmiş, Seri Üretim Elektrikli Arabası: LSEV

Üç boyutlu yazıcılar, son birkaç yıla damgasını vuran teknolojilerin başında geliyor. Son dönemde sürekli olarak üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen otomobillerin ve evlerin haberleri gündeme taşınıyor. Hatta biz de geçtiğimiz dönemde bu tarz haberlere yer verdik. Örneğin üç boyutlu yazıcı ile 8 saatte basılan ev bunlardan biriydi.

Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilen evlerin birçoğu, tanıtım amacıyla yapılmıştı. Yani en azından biz öyle biliyoruz, çünkü bu evlerin yakın gelecekte birilerinin barınma ihtiyacını karşılayacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. Başka bir deyişle, üç boyutlu yazıcıyla yapılan bu evler bir konsept çalışması niteliğindeydi. Şimdi bahsedeceğimiz haber ise üç boyutlu yazıcılar kullanılaran inşa edilen evlerin yakın zamanda hayatımıza gireceğine işaret ediyor.

Quartz’ın paylaştığı habere göre, Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, gerçek anlamda kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı aracılığıyla yapılmış evlerin inşası için kolları sıvadılar. Bu grubun başlattığı “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde “dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evleri” inşa edilecek. Proje organizatörlerinin belirttiğine göre, ilk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.

Projenin internet sitesinde belirtildiğine göre, üç boyutlu yazıcıyla inşa edilecek olan bu evlerin görüntülerinin paylaşıldığı ilk hafta içerisinde, 20 aile bu postmodern kapsüllere ilgi gösterdi. Proje sahipleri, bu projeyle birlikte üç boyutlu beton baskı bilimini ve teknolojisini daha geniş bir kitleye tanıtmayı umut ediyorlar ve üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilmiş evlerin yakın gelecekte yaygın olarak benimseneceğine inanıyorlar.

Evlerin Yapımında Kullanılan Robot Kol

Bu evlerin inşasında kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı, aslında hafif krem şanti kıvamındaki betonu şekillendirecek olan büyük bir robot kol. Bu robot kol aracılığıyla çimento, dayanıklı olması için kat kat yapılıyor. Proje geliştiricileri, bu betonun kıvamının ve yazıcı hassasiyetinin, çimentoyu karıştırmayı ve sadece gerektiği kadar çimento kullanmayı mümkün kıldığını ve bunun da onu, klasik inşa metotlarından daha ucuz ve çevre dostu hale getirdiğini ifade ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünya Kupası’nı İş Yerinde Takip Etmeyi Sağlayan Akıllı Kalem

Bildiğiniz gibi bu yıl Dünya Kupası Rusya’da olacak. Maçlar saat dilimi olarak Avrupa’ya göre ileride olacağından pek çok Avrupalının canı maçlar iş saatlerine denk geleceği için sıkkın. Radio.net bu duruma kalemle yaratıcı bir çözüm buldu.

Radio.net’in geliştirdiği kalem aracılığıyla Almanlar saat farkından dolayı kaçıracağı 2018 Dünya Kupası maçlarını iş yerinde de takip edebilecekler. Nasıl olacak bu diye merak ediyorsunuz değil mi?

Kemik iletimi teknolojisine sahip kalemin ucu ısırıldığında, maça ait radyo yayını çene kemiğinden iç kulağa iletiliyor. Kulak kanalının çene ile anatomik bağlantısı, ses programını kullanıcıya özel olarak duyurabilmenizi sağlıyor. Bu sayede kalem toplantılar sırasında bile futbolseverlerin golleri kaçırmamasını sağlıyor. Ayrıca Radio.net mobil uygulamasına Bluetooth ile bağlanarak yayını başka bir teknolojik aletten de seyredebiliyorsunuz.

Toplantılarda bile futbolseverlerin maçları kaçırmaması için kalem Almanya’da Radio.net ile Havas Germany tarafından tasarlandı.

Radio.net’in Genel Müdürü Bernhard Bahners; “Futbol Kalemi” fikrini ilk duyduğumuzda şunu biliyorduk: Bir maçımız var! Şirketimiz her zaman yeni cihazlar ve radyo ve podcast’leri çeşitli şekillerde duyurabilme yolları aramaktadır.” dedi. 

Yaklaşan Dünya Kupası’nın bir parçası olarak, radio.net sınırlı sayıda üretilen “Futbol Kalemleri”nin çekilişine başlayacak. Ayrıca, kampanya Almanya ve Avrupa’da sosyal medya ve afiş reklamları aracılığıyla kapsamlı bir şekilde duyurulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link