Westworld’ün Aslında O Kadar da Ütopik Olmadığını Gösteren 5 Gelişme

Westworld geçen senenin en popüler bilimkurgu dizilerinden biri olmasının yanında, orijinalinde 1973 tarihli Michael Chricton’un senarist ve yönetmenliğinde çekilen bir film. Lisa Joy ve Jonathan Nolan tarafından yeniden uyarlanmasıyla HBO kanalında ekrana gelen dizi kısa zamanda büyük ilgi gördü. Dizide Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Jeffrey Wright ve Tessa Thompson gibi ünlü oyuncular rol alıyor.

Henüz sadece ilk sezonu yayınlanmış ve ikinci sezonu heyecanla beklenen dizinin konusu oldukça çekici ve ütopik. Spoiler vermeden ilerlemeye çalışacağız ancak dizide neredeyse bir insan kadar hatta insanlardan daha zeki olabilme potansiyeli olan gerçekçi robotlar olduğunu söylemek zorundayız. Bu robotların da içinde olduğu bir “oyun” dünyası tasarlanarak insanlara çok farklı western bir deneyim sunulabiliyor.

Peki bu gelişmeler gerçek olabilir mi? Yani böyle bir dünya gerçekten tasarlanabilir mi ve robotlar gerçekten insan zekasını geçebilir mi? Bu soruların cevabını net olarak veremesek de yakın zamanda gelişen teknolojilere bir göz atarak cevabı siz tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

Dünyanın İlk Robot Vatandaşı Sophia

Geçtiğimiz yılın teknoloji dünyasındaki en önemli gelişmelerinden biri, Sophia isimli robotun Suudi Arabistan vatandaşlığına kabul edilmesiydi. Sophia, belki de bugüne kadar yapılan insansı robotların en başarılısı olarak dikkat çekiyor. Büyük ölçüde bir insan gibi konuşabilen ve sorulara belki de birçok insanın veremeyeceği tarzda mantıklı cevaplar verebilen Sophia, konuşma sırasında ses tonunu ayarlıyor ve bir insan gibi mimiklerini kullanıyor.

Ters Takla Atabilen Robot Atlas

2013 yılında Google X’in bünyesine katılan, geçtiğimiz yıl ise robotik alanında önemli yatırımlar yapan Japonya merkezli Softbank şirketine satılan Boston Dynamics, özellikle son birkaç senedir geliştirdiği robotlarla gündeme geliyor. Bu robotlar arasından en çok ses getireni ise insansı robot Atlas oldu. Arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere geliştirilen Atlas, 2017 yılından önce de yapabildikleriyle haberlere konu olmuştu. Ancak Atlas’ın geçtiğimiz yıl yayımlanan ters takla atarken çekilmiş görüntüsü, bu robotun yeteneklerinin ulaştığı en üst seviyeyi göstermesi açısından büyük önem taşıyordu.

Bir Sanat Eseri Ortaya Çıkarabilen Yapay Zekalar

Yapay zekanın birçok işte insandan daha iyi olabileceği zaten uzun bir süredir kabul görmüş bir durumdu. Ancak yapay zekanın, yaratıcı işler söz konusu olduğunda başarılı olabileceğine dair birtakım şüpheler vardı. Ama son birkaç yıldır ortaya çıkan örnekler gösterdi ki, yapay zekalar da insanlar gibi yaratıcı işler ortaya çıkarabilirler. Hem de sanat gibi yaratıcılığın en çok gerektiği alanlardan birinde bile… The Sunspring isimli kısa filmin senaryosunu yazan yapay zeka ve beste yapabilen yapay zeka Amper, bu konuyla ilgili verilebilecek en iyi örnekler olarak öne çıkıyorlar.

Dota 2 Oyununda İnsanları Yenen Yapay Zeka

Bir yapay zeka, insan zekasından ne kadar üstün olabilir? Aslında yapay zeka konusunda yapılan araştırmaların cevabını en çok bulmak istediği sorulardan biri bu. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda, yapay zekalara satranç başta olmak üzere, bu tarz çeşitli oyunlar öğretildi ve sonrasında bu yapay zekalar, bu oyunlarda dünyanın en iyileri olan kişilerle rekabete sokuldu. Sonuç olarak yapay zeka galip geldi.

Elon Musk tarafından desteklenen OpenAI isimli yapay zeka şirketi de artık bu konuda yapay zekaların bir üst seviyede test edilmesi gerektiğini düşünmüş olacak ki, geliştirdikleri yapay zekayı Valve şirketinin geliştirmiş olduğu ve dünya çapında sağlam bir oyuncu kitlesi bulunan Dota 2 oyununda test etmeye karar verdi. Sonuç olarak OpenAI şirketinin yapay zekası, oyun deneyimini kendi kendine geliştirerek en yetenekli Dota 2 oyuncularını yenmeyi başardı.

Sadece Yapay Zeka Tarafından Yönetilen İnsansız Polis Merkezi

Çin, son senelerde teknoloji alanında büyük atılımlar yaptı ve bu atılımlardan yapay zeka teknolojisi de nasibini aldı. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ülkenin en büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’da tamamen yapay zeka kontrollü ve hiçbir insanın çalışmadığı bir polis merkezi hizmete açıldı. Haftanın 7 günü, 24 saat hizmet vereceği belirtilen polis merkezinde bulunan gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler aracılığıyla, normalde uzun süren araç kaydı ve ehliyet işlemlerinin daha kısa sürede gerçekleştirilmesi planlanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Bir Sürücüsüz Araç, İlk Kez Bir Yayanın Ölümüne Neden Oldu

Sürücüsüz araçlar ya da diğer ismiyle otonom araçlar, elektrikli araçlarla birlikte otomotiv dünyasının son dönemdeki gözdelerinden biri konumunda. Ancak otonom araçların güvenilirliği konusunda bu zamana kadar birçok tartışma yaşandı ve hala yaşanmaya devam ediyor. Tabii bu durumda, özellikle Tesla marka araçların karıştığı kazalar da etkili olmadı değil. Her ne kadar Tesla genel olarak bu kazalardan kendini aklasa da; bu kazalar, birçok insanın otonom araçlara karşı olumsuz bir izlenim edinmesine neden oldu.

Tüm bu tartışmalar sürerken dün bir sürücüsüz araç, ilk defa bir yayanın ölümüne neden oldu. 2016 yılında Tesla marka bir araç, sürücüsüz moddayken kaza yapmıştı ve sürücü hayatını kaybetmişti. Bu olay, bir sürücüsüz aracın karıştığı ilk ölümlü kazaydı. Ancak dün gerçekleşen olay ise bir sürücüsüz aracın, bir yayanın ölümüne neden olduğu ilk kazaydı.

New York Times’ın yaptığı habere göre; ABD’nin Arizona eyaletinin Tempe şehrinde gerçekleşen ve Uber’e ait olan bir sürücüsüz aracın karıştığı kaza sırasında, araç, sürücüsüz moddaydı. Buna rağmen direksiyonun başında bir sürücü bulunuyordu. Bu üzücü olayın yaşanmasının ardından, Uber sürücüsüz araç programını şimdilik askıya aldı.

Kazayla ilgili incelemelerde bulunan Tempe Polis Çavuşu Ronald Elcock’un yaptığı basın açıklamasına göre, kazada hayatını kaybeden Elaine Herzberg isimli 49 yaşındaki kadın, kaza sırasında bisikletle karşı karşıya geçiyordu. Polis bu kazayla ilgili olarak yaptığı inceleme sonucunda, aracın kaza sırasında herhangi bir yavaşlama emaresi göstermediği sonucuna ulaştığını açıkladı.

Sürücüsüz araçlar ilk olarak gün yüzüne çıktığından beri, bu araçların kazalardan kaçınma konusunda insan sürücülerden daha başarılı olduğu vurgusu yapılıyor. Ancak bu araçların karıştığı kazalar, doğal olarak bu konuda kafalarda ciddi soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Kazayla ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlanıp basınla paylaşıldığı zaman, aracın bu kazada ne kadar suçlu olduğunu öğrenebileceğiz. Ancak polis tarafından kazayla ilgili yapılan ilk açıklamalar, sürücüsüz araçlar açısından hiç de parlak değil.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bilinç Aktarımı Yoluyla Ölümsüzlük Vadeden Girişim: Nectome

Bilinç aktarımı, birçok bilim-kurgu filminde ya da dizisinde karşılaştığımız bir teknoloji. Ancak bugüne kadar, bu teknolojinin gerçeğe dönüştürülmesi için ciddi bir adım atıldığına dair herhangi bir haber kulağımıza gelmemişti. Ve şimdi bir girişim şirketi, bilinç aktarımını kısmen de olsa gerçeğe dönüştürebileceğini iddia ediyor.

Nectome isimli girişim, günün birinde insan beynini tarayarak ve muhafaza ederek bir ihtimal ölmüş bir insanın zihnini bir bilgisayar simülasyonu olarak çalıştırabileceğini açıkladı. Bununla birlikte, bu süreci gerçekleştirmek için taze bir insan beyni gerekiyor. Bu fikrin arkasındaki ekibin MIT Technology Review’e yaptığı açıklamaya göre, bu ürün %100 ölümcül.

ABD merkezli girişim hızlandırma programı ve şirketi olan Y Combinator tarafından desteklenen Nectome, ilerleyen zamanlarda beynin konektomunu (beyin içerisindeki sinirsel bağlantıların kapsamlı haritası) incelemenin mümkün olacağını ve bu sayede kişi öldükten sonra bile anılarının yeniden inşa edilmesinin sağlanabileceğini iddia ediyor.

Girişim şirketinin internet sitesinde, bu teknoloji ile ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor:

“Beyniniz içerisindeki belirli bir anıyı başarılı bir şekilde haritalandırabildiğiniz ve yerini belirleyebildiğiniz bir dünya hayal edin. Günümüzün önde gelen nörobilim araştırması, konektomunuz muhafaza edilerek bunun mümkün olduğunu ileri sürüyor.”

BBC’nin yaptığı habere göre, bu girişim daha önce ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’nden 960.000 dolar tutarında bir bağış aldı ve ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, beyin muhafazasında ticari bir fırsat gördüğünü ifade etti.

Nectome, test aşamasında ölümcül derecede hasta insanlarla çalışmayı planlıyor. Şirket, mikroskobik ayrıntıda beynin dakika ayrıntılarını muhafaza etmek için bir “anı yaşatma süreci” kullanıyor. Bununla birlikte şirket, beyin muhafazasının çalışma alanını genişletmek için bu yöntemi bir tavşan üzerinde denedi ve bu çalışmasıyla bir ödül kazandı.

Ayrıca ekip, bu tekniğin daha önce yeni ölmüş bir kadın üzerinde de denendiğini de belirtti. Ancak kadının ölümünün üzerinden sadece birkaç saat geçmesine rağmen, beyin önemli ölçüde zarar görmüştü ve bu nedenle deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Bu deneylerin bir sonraki aşamasının ise doktor destekli intihar yoluyla ölmeyi planlayan birini bulmak olduğu ifade ediliyor.

Şirket, finansman sağlama amacıyla bir bekleme listesi oluşturdu. 10.000 doları gözden çıkaran kişiler, bu bekleme listesine ekleniyorlar ve bu para, kişi istediği zaman iade edilebiliyor. MIT Technology Review’in paylaştığı bilgiye göre, şimdiye kadar 25 kişi bu parayı ödeyerek bekleme listesine adını yazdırdı.

Nectome’un gerçekleştirmek istediği şeyin yapılabilirliği konusunda derin şüpheler olsa da, şirket bu konuda epey iddialı ve kararlı görünüyor. Bunu başarıp başaramayacaklarını ise zaman gösterecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link