Westworld’ün Aslında O Kadar da Ütopik Olmadığını Gösteren 5 Gelişme

Westworld geçen senenin en popüler bilimkurgu dizilerinden biri olmasının yanında, orijinalinde 1973 tarihli Michael Chricton’un senarist ve yönetmenliğinde çekilen bir film. Lisa Joy ve Jonathan Nolan tarafından yeniden uyarlanmasıyla HBO kanalında ekrana gelen dizi kısa zamanda büyük ilgi gördü. Dizide Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Jeffrey Wright ve Tessa Thompson gibi ünlü oyuncular rol alıyor.

Henüz sadece ilk sezonu yayınlanmış ve ikinci sezonu heyecanla beklenen dizinin konusu oldukça çekici ve ütopik. Spoiler vermeden ilerlemeye çalışacağız ancak dizide neredeyse bir insan kadar hatta insanlardan daha zeki olabilme potansiyeli olan gerçekçi robotlar olduğunu söylemek zorundayız. Bu robotların da içinde olduğu bir “oyun” dünyası tasarlanarak insanlara çok farklı western bir deneyim sunulabiliyor.

Peki bu gelişmeler gerçek olabilir mi? Yani böyle bir dünya gerçekten tasarlanabilir mi ve robotlar gerçekten insan zekasını geçebilir mi? Bu soruların cevabını net olarak veremesek de yakın zamanda gelişen teknolojilere bir göz atarak cevabı siz tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

Dünyanın İlk Robot Vatandaşı Sophia

Geçtiğimiz yılın teknoloji dünyasındaki en önemli gelişmelerinden biri, Sophia isimli robotun Suudi Arabistan vatandaşlığına kabul edilmesiydi. Sophia, belki de bugüne kadar yapılan insansı robotların en başarılısı olarak dikkat çekiyor. Büyük ölçüde bir insan gibi konuşabilen ve sorulara belki de birçok insanın veremeyeceği tarzda mantıklı cevaplar verebilen Sophia, konuşma sırasında ses tonunu ayarlıyor ve bir insan gibi mimiklerini kullanıyor.

Ters Takla Atabilen Robot Atlas

2013 yılında Google X’in bünyesine katılan, geçtiğimiz yıl ise robotik alanında önemli yatırımlar yapan Japonya merkezli Softbank şirketine satılan Boston Dynamics, özellikle son birkaç senedir geliştirdiği robotlarla gündeme geliyor. Bu robotlar arasından en çok ses getireni ise insansı robot Atlas oldu. Arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere geliştirilen Atlas, 2017 yılından önce de yapabildikleriyle haberlere konu olmuştu. Ancak Atlas’ın geçtiğimiz yıl yayımlanan ters takla atarken çekilmiş görüntüsü, bu robotun yeteneklerinin ulaştığı en üst seviyeyi göstermesi açısından büyük önem taşıyordu.

Bir Sanat Eseri Ortaya Çıkarabilen Yapay Zekalar

Yapay zekanın birçok işte insandan daha iyi olabileceği zaten uzun bir süredir kabul görmüş bir durumdu. Ancak yapay zekanın, yaratıcı işler söz konusu olduğunda başarılı olabileceğine dair birtakım şüpheler vardı. Ama son birkaç yıldır ortaya çıkan örnekler gösterdi ki, yapay zekalar da insanlar gibi yaratıcı işler ortaya çıkarabilirler. Hem de sanat gibi yaratıcılığın en çok gerektiği alanlardan birinde bile… The Sunspring isimli kısa filmin senaryosunu yazan yapay zeka ve beste yapabilen yapay zeka Amper, bu konuyla ilgili verilebilecek en iyi örnekler olarak öne çıkıyorlar.

Dota 2 Oyununda İnsanları Yenen Yapay Zeka

Bir yapay zeka, insan zekasından ne kadar üstün olabilir? Aslında yapay zeka konusunda yapılan araştırmaların cevabını en çok bulmak istediği sorulardan biri bu. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda, yapay zekalara satranç başta olmak üzere, bu tarz çeşitli oyunlar öğretildi ve sonrasında bu yapay zekalar, bu oyunlarda dünyanın en iyileri olan kişilerle rekabete sokuldu. Sonuç olarak yapay zeka galip geldi.

Elon Musk tarafından desteklenen OpenAI isimli yapay zeka şirketi de artık bu konuda yapay zekaların bir üst seviyede test edilmesi gerektiğini düşünmüş olacak ki, geliştirdikleri yapay zekayı Valve şirketinin geliştirmiş olduğu ve dünya çapında sağlam bir oyuncu kitlesi bulunan Dota 2 oyununda test etmeye karar verdi. Sonuç olarak OpenAI şirketinin yapay zekası, oyun deneyimini kendi kendine geliştirerek en yetenekli Dota 2 oyuncularını yenmeyi başardı.

Sadece Yapay Zeka Tarafından Yönetilen İnsansız Polis Merkezi

Çin, son senelerde teknoloji alanında büyük atılımlar yaptı ve bu atılımlardan yapay zeka teknolojisi de nasibini aldı. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ülkenin en büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’da tamamen yapay zeka kontrollü ve hiçbir insanın çalışmadığı bir polis merkezi hizmete açıldı. Haftanın 7 günü, 24 saat hizmet vereceği belirtilen polis merkezinde bulunan gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler aracılığıyla, normalde uzun süren araç kaydı ve ehliyet işlemlerinin daha kısa sürede gerçekleştirilmesi planlanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Apple Artık E-Postaları ve Telefon Aramalarını Takip Altına Alıyor

  • Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde yeni  iPhone’ları tanıtmasının ardından birçok marka, Apple’ın yeni telefonlarını çeşitli açılardan eleştirmişti.
  •  Apple, kullanıcıların arama ve e-posta verilerini kullanarak güven puanını hesaplamaya başlayacak. 
  • İlgili yazı: Feminist Gruplar Apple’a Neden Kızgınlar?

Dolandırıcılıkla mücadele kapsamında atağa geçen Apple, artık aramaları ve e-postaları kontrol altına alacak söz konusu veriler kalıcı olarak değil, geçici bir süre için saklanacağını duyurdu. Apple’ın bu hamlesi, iOS 12’nin gelişi ile birlikte güncellenen iTunes Store gizlilik sayfasında şöyle ifade ediliyor:

“Dolandırıcılığı belirlemeye ve önlemeye yardım etmek için, gönderdiğiniz ve aldığınız telefon aramalarının veya e-postaların yaklaşık sayısı da dahil olmak üzere aygıtınızı nasıl kullandığınız hakkındaki bilgiler, bir satınalma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda aygıt güven puanı hesaplamak için kullanılır. Gönderilen veriler, Apple’ın aygıtınızda ki gerçek değerleri öğrenemeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Puanlar, sunucularımız da belirli bir süre saklanır.”

Aygıtlara verilecek olan bu güvenin puanını telefon aramaları ve e-posta verileri oluşturmaktadır. Bu adımın ise Apple’a; satın alma, yorum ve hesap konularında dolandırıcılıkla mücadelede konusunda yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Microsoft TeknoFest’e Katılıyor

  • Microsoft Türkiye, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde teknoloji meraklılarıyla buluşacak. 
  • 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Teknofest‘de  Microsoft, ürün ve çözümlerinin yanında workshop’lar ve sürpriz hediyelerle teknoloji tutkunlarıyla bir araya gelecek.
  • İlgili yazı: Microsoft’un Kuruluş Hikayesi

Bir çoğumuzun bildiği üzere Microsoft Hristiyanlar’ın kutsal bayramı olan Noel yılı zamanında Mikah Frye isimli 9 yaşındaki çocuğun Noel yılı için hediye olarak ailesinden bir Xbox One oyun konsolu istemişti. Ancak Mikah Frye; Ohio eyaletinin Ashland County isimli bölgesinde, soğuk havada dışarıda kalan evsiz insanları gördükten sonra, Xbox One almak için harcayacakları 300 doları evsiz insanlara battaniye almak için kullanmayı tercih etmişti. Microsoft ise buna sessiz kalmayarak 9 yaşındaki çocuğun isteğini gerçekleştirmişti.

Bu seferde Teknofest’e Microsoft Türkiye çadırına gelen ziyaretçiler için eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla ve ödüllerle bulut teknolojileri hakkında en güncel bilgileri sağlayan ve bu sayede kariyer alanında kendini geliştirmek isteyenlere de önemli fırsatlar sunuyor. Microsoft Cloud Society platformu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen herkesi bulut bilişim uzmanı olmaya davet eden Microsoft Cloud Society, alınan eğitimlerin sonunda profesyonel kariyer yönetimine katkı sağlayacak Microsoft sertifikası sahibi olma imkanı veriyor.

Yeni nesil Windows cihazlarının tanıtılacağı festivalde, Microsoft Türkiye’nin iş ortaklarından Artiwise, Developtica ve VR-Masters ise Hololens ve yapay zeka çözümlerini sergileyecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?