Daha önce sizlerle Volkswagen’in elektrikli ve otonom araç konsepti ID kapsamında tasarlanan Volkswagen ID Buzz’ın haberini paylaşmıştık. Şimdi de şirketin doğrudan Volkswagen ID olarak adlandırılan yeni araç konsepti ortaya çıktı.

Volkswagen ID, etkileyici tasarımının yanı sıra otonom sürüş özelliğine ve yayalarla iletişim kuran farlara sahip. Bununla birlikte araç, 168 beygir gücünde bir elektrikli motora sahip. Aracın menzili 400 ile 600 km arasında değişiyor ve maksimum hızı saatte 160 km.

Oldukça kolay bir sürüş deneyimi sağlayan bu konsept aracın otomatik vitesi, direksiyon üzerindeki dokunmatik tuşlarla kontrol ediliyor. Kapıları açmak içinse kapı kolunun üzerinde parmağınızı gezdirmeniz yeterli oluyor. Aracın arka kapıları ise geriye doğru açılıyor.

Volkswagen ID, dört koltuklu olarak tasarlanmış. Bununla birlikte aracın arka koltuğunda oturan herhangi bir kişinin dikiz aynasının görüntüsünü kapatması gibi bir sorun da mevcut değil; çünkü dikiz aynasında görünen görüntü, aslında aracın arka kısmında yer alan kameranın çektiği görüntü.

Bunların yanı sıra konsept araç, güzel görünmesi için büyük lastikli olarak tasarlanmış ve bu şekilde üretilmiş. Ancak bu lastikler, sürüş esnasında aracı fazlasıyla sarstığı için aracın seri üretim için hazırlanan versiyonunda daha küçük lastiklerin kullanılması planlanıyor.

2020 yılında piyasaya sürülmesi ve fiyatının da yaklaşık olarak bir Volkswagen Golf kadar olması beklenen Volkswagen ID, Golf ile birlikte satışa sunulacak. Zaman içinde Golf’un yerini alması beklenen bu araç, Golf boyutunda, ancak daha geniş bir iç hacme sahip. Ayrıca karbon gazı salınımı yapmaması nedeniyle de çevre dostu.

Aracın konsept tasarımında otonom sürüş özelliği olsa da seri üretim versiyonunda yarı otonom sürüş özelliği bulunacak ve aracın kapı kolları da değiştirilecek. Bu değişiklerle birlikte aracın standart bir fiyata sahip olması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın