Volkswagen I.D. Buzz: Microbus’ın Elektrikli ve Otonom Versiyonu

Volkswagen’in meşhur minibüsü Microbus’ı bilmeyen yoktur. İsim olarak bilmeseniz bile, görünümünden (yukarıdaki fotoğrafta soldaki araç) bu aracı tanımamanız çok düşük bir ihtimal. Bu minibüsün eski modellerinin oldukça nostaljik bir havası vardır. Eski diyorum, çünkü Volkswagen yıllar içinde Microbus’ın yeni modellerini tanıttı. Ünlü otomobil üreticisi, şimdi de Microbus’ın modern versiyonu olarak nitelendirilen yeni konsept minibüsünü geçtiğimiz günlerde Detroit’te gerçekleşen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

Volkswagen Microbus’ın yerini almasını planladığı bu konsept minibüsün adı Volkswagen I.D. Buzz. Volkswagen’in geçtiğimiz ekim ayında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtmış olduğu elektrikli konsept araç I.D.’nin serisinden olan bu minibüs, yakın geleceğin gereksinimlerine uygun bir şekilde geliştirilmiş. Bu anlamda, aracın en dikkat çeken iki özelliği, elektrikli ve otonom sürüş özelliğine sahip olması. Minibüsün otonom sürüş özelliği devreye girdiğinde, direksiyon ön panelin içine doğru çekiliyor ve sürücü koltuğu 180 dereceye kadar döndürülebiliyor.

Volkswagen I.D. Buzz’ın sahip olduğu birleşik şarj sistemi (Combined Charging System) sayesinde, bataryasının yaklaşık olarak %80’i 30 dakikada şarj edilebiliyor ve minibüs, tamamen dolu şarjla 435 km yol katedebiliyor. Volkswagen I.D. Buzz, biri önde biri arkada bulunan iki adet elektrik motoruna sahip ve bu iki motor 369 beygir gücü üretebiliyor. Maksimum hızı saatte 160 km olan aracın 0’dan 100 km’ye yaklaşık olarak 5 saniyede çıkabilmesi de dikkatleri çeken bir başka unsur. 8 kişi taşıyabilen minibüsün, iki bagaj bölümü bulunuyor. Aracın içindeki koltukların döndürülebilmesi, katlanabilmesi, hatta masaya dönüştürülebilmesi aracın iç kısmının son derece kullanışlı olmasını sağlıyor.

I.D. Buzz’ın içi kısmına aşağıdaki 360 derece videodan göz atabilirsiniz.

Ayrıca aracın detaylı fotoğraflarına aşağıdaki galeriden göz atabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Wimbledon Tenis Turnuvası’nda Özet Görüntülerin Hazırlanmasında Yapay Zeka Kullanılacak

BBC Türkçe’nin haberine göre; dünyanın en eski tenis turnuvası olan Wimbledon’da bu yıl özet görüntülerin hazırlanmasında yapay zeka teknolojisi kullanılacak.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde tenisçilerin maç sırasında verdikleri tepkilere bakılacak.

Özet görüntüler hazırlanırken bu tepkilerin yanı sıra seyircilerin anlık reaksiyonlarından da faydalanılacak.Bakılacak diğer veriler ise oyuncuların hareketleri ve maçların istatistikleri olacak.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın dijital ortağı IBM, yapay zeka teknolojisi ile en iyi videoları kurgulamayı hedefliyor.

Böylelikle yapay zekanın kurgunun emek gerektiren kısmını kısaca halledeceği, profesyonellere işin yaratıcı kısmının kalacağı belirtiliyor.

Bu süreçte kullanılacak olan IBM Watson adlı bilgisayar, büyük veri setlerini anlamak için bilişsel teknolojiden yararlanıyor.

Wimbledon Tenis Turnuvası bu yıl 2-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Çin Robotik Güvercin Görünümüyle Vatandaşlarını Gözetliyor

  • Çin’de insanlar güvercin şeklinde robotlar ile hükümet tarafından gözetleniyor. 
  • Bu proje henüz Çin’in 5 bölgesinde uygulanıyor. Proje için kullanılan dron kuşlar “Spy Birds” yani “Casus Kuşlar” olarak adlandırılıyor.
  • İlgili yazı; Black Mirror’daki Robot Arılar Gerçek Oluyor

Çin’in vatandaşları üzerindeki garip uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Black Mirror dizisindeki “Sosyal Skor” uygulamasını Çin’in hayata geçirdiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. 

Bu kez de Çin Hükümeti’nin oldukça gerçekçi gözüken kuş şeklinde drone’lar aracılığıyla vatandaşları gözetlediği belirtildi. Bu proje henüz Çin’in 5 bölgesinde uygulanıyor. Proje için kullanılan drone kuşlar “Spy Birds” yani “Casus Kuşlar” olarak adlandırılıyor. Sabit kanatlı veya rotor kanatlı insansız hava araçlarının aksine casus kuşlar gerçek kuşların kanat çırpma hareketlerini taklit ediyor ve böylece gerçek olmadıklarını vatandaşların anlaması güçleşiyor.

Vatandaşları gözetlemek için kullanılan bu programa “Güvercin” adı veriliyor ve program Kuzeybatı Çin’in Shaanxi eyaletinin başkenti Xian’daki Northwestern Polytechnical University’de profesör olan Song Bifeng tarafından yönetiliyor. Bifeng’in daha önceki projeleri arasına Chengdu J-20 adındaki bir savaş uçağı da bulunuyordu.

Casus kuşlarda yaygın olarak kullanılan diğer drone’lardan farklı teknolojiler bulunuyor. Her bir drone üzerinde kamera ve sensörler dışında bir GPS anteni, uçuş kontrol birimi ve uydu ile doğrudan iletişime geçmek için gerekli donanımlar bulunuyor. Kod ismi “Dove” olan bu projede yer alan başka bir yatırımcı olan Yang Wenqing, projenin ilerleyen zamanlarda çok daha geniş bir alanda kullanılabileceğini belirtti. Özellikle ordu ve sivil savunma için önemli bir teknoloji geliştirdiklerini düşünüyorlar.

Siz ne düşünüyorsunuz? Hükümet’in bu uygulamasını baskıcı mı yoksa yerinde mi buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link