Volkswagen’in meşhur minibüsü Microbus’ı bilmeyen yoktur. İsim olarak bilmeseniz bile, görünümünden (yukarıdaki fotoğrafta soldaki araç) bu aracı tanımamanız çok düşük bir ihtimal. Bu minibüsün eski modellerinin oldukça nostaljik bir havası vardır. Eski diyorum, çünkü Volkswagen yıllar içinde Microbus’ın yeni modellerini tanıttı. Ünlü otomobil üreticisi, şimdi de Microbus’ın modern versiyonu olarak nitelendirilen yeni konsept minibüsünü geçtiğimiz günlerde Detroit’te gerçekleşen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

Volkswagen Microbus’ın yerini almasını planladığı bu konsept minibüsün adı Volkswagen I.D. Buzz. Volkswagen’in geçtiğimiz ekim ayında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtmış olduğu elektrikli konsept araç I.D.’nin serisinden olan bu minibüs, yakın geleceğin gereksinimlerine uygun bir şekilde geliştirilmiş. Bu anlamda, aracın en dikkat çeken iki özelliği, elektrikli ve otonom sürüş özelliğine sahip olması. Minibüsün otonom sürüş özelliği devreye girdiğinde, direksiyon ön panelin içine doğru çekiliyor ve sürücü koltuğu 180 dereceye kadar döndürülebiliyor.

Volkswagen I.D. Buzz’ın sahip olduğu birleşik şarj sistemi (Combined Charging System) sayesinde, bataryasının yaklaşık olarak %80’i 30 dakikada şarj edilebiliyor ve minibüs, tamamen dolu şarjla 435 km yol katedebiliyor. Volkswagen I.D. Buzz, biri önde biri arkada bulunan iki adet elektrik motoruna sahip ve bu iki motor 369 beygir gücü üretebiliyor. Maksimum hızı saatte 160 km olan aracın 0’dan 100 km’ye yaklaşık olarak 5 saniyede çıkabilmesi de dikkatleri çeken bir başka unsur. 8 kişi taşıyabilen minibüsün, iki bagaj bölümü bulunuyor. Aracın içindeki koltukların döndürülebilmesi, katlanabilmesi, hatta masaya dönüştürülebilmesi aracın iç kısmının son derece kullanışlı olmasını sağlıyor.

I.D. Buzz’ın içi kısmına aşağıdaki 360 derece videodan göz atabilirsiniz.

Ayrıca aracın detaylı fotoğraflarına aşağıdaki galeriden göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın