‘UTEC’ ya da uzun hali ile ‘University of Engineering and Technology’, öğrencilerin azalan ilgisini çekmek için alternatif yollara başvurma ihtiyacı hissetti. Öğrencilerin dikkatini çekecek bir çalışma lazımdı ve oturup ajansları olan Mayo DraftCB ile ilginç bir proje tasarladılar; “su üreten billboard”.utec-peru-water-generating-billboard.jpeg.492x0_q85_crop-smart

Peru’nun başkenti Lima, dünya üzerinde çöl üzerine kurulmuş en büyük başkent olma özelliğini taşıyor. Bu başkentin çölde olması nedeniyle tabi ki herkesin de aklına gelen ilk problem suya erişim yolunda oluyor. Su Lima’da yaşayanlar için büyük bir sıkıntı haline gelmeye başlamış. Yağmurun olmaması da bu su sıkıntısını gittikçe artıran etkenlerden biri. Ancak UTEC ve Mayo DraftCB bir şeyi fark ediyorlar. Yağmurun yağmamasına karşın, başkentte nemlilik oranı %98 gibi yüksek bir miktar. Yani yağmur yağmasa da nemliliği fırsata dönüştürmek için ellerine bir fırsat geçiyor.

Elektrik üreten billboardları normal karşılamaya başladığımız şu dünyada, su üreten bir billboard tasarımına imza atıyor UTEC mühendisleri. Bu çölün en büyük sorunu susuzluğa derman olma yolunda en büyük adımı atıyorlar da denebilir bir yandan. Ürettikleri billboard ile Lima’nın su derdine derman olan UTEC, 3 ayda 9450 litre su üretmeyi başardı. Bu da yüzlerce ailenin su ihtiyacı karşılamak demek oluyor. Aileler bu sayede suyu sokaklarda rahatlıkla kullanabiliyorlar.

httpv://www.youtube.com/watch?v=35yeVwigQcc

UTEC’in Mayo DraftCB ile birlikte hazırladığı bu çalışma UTEC’e dikkat çekmek bir yana dursun, sosyal sorumluluk konusunda da üniversitelerin ne kadar etkin bir şekilde görev alabileceğini  gösteriyor.

 

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın