UPS, En Çok Tesla Semi Sipariş Eden Firmalar Listesinin Zirvesine Yerleşti

Tesla, kasım ayının sonunda düzenlediği bir etkinlikle yeni elektrikli tırı Tesla Semi’yi tanıttı ve ardından şirketler, adeta Tesla Semi için ön sipariş verme yarışına girdiler. Aralarında büyük şirketlerin de yer aldığı birçok şirket, Tesla Semi siparişi verirken lansmanın üstünden sadece birkaç gün geçtikten sonra Anheuser-Busch isimli ABD merkezli şirket, 40 adet Tesla Semi sipariş ederek en yüksek sayıdaki siparişi gerçekleştirdi. Aradan uzun bir süre geçmeden, dünyanın en büyük içecek üreticilerinden biri olan PepsiCo, 100 adet Tesla Semi siparişi verereken çok Tesla Semi sipariş eden firma” ünvanını Anheuser-Busch’tan aldı.

Aradan geçen süre zarfında irili ufaklı birçok şirket Tesla Semi siparişi verirken PepsiCo‘nun ön siparişinden daha büyük bir ön sipariş verilip verilmeyeceği ve verildiği takdirde, böyle bir hamlenin hangi firma tarafından yapılacağı merak konusuydu. Ve PepsiCo’nun ön siparişinin üzerinden çok fazla bir süre geçmeden bu soru cevabını buldu. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın yaptığı habere göre dünyanın en büyük ve en köklü lojistik firmalarından biri olan UPS, birkaç gün önce 125 adet Tesla Semi sipariş ederek Tesla Semi sipariş eden firmalar listesinin zirvesine yerleşen yeni isim oldu.

Bu siparişin teslim edilmesiyle birlikte, UPS’in alternatif yakıtlarla çalışan araçlardan oluşan filosu biraz daha genişlemiş olacak. Halihazırda UPS’in araç filosunda elektrik, doğal gaz ve propan gazı ile çalışan araçlar bulunuyor. Şirketten Reuters’a yapılan açıklamaya göre bu Tesla Semi siparişi, şirketin hangi araçların daha efektif olduğunu belirlemesine yardımcı olacak.

Bu arada Tesla Motors CEO’su Elon Musk, UPS’in bu ön siparişinin ardından, Reuters’ın siparişle ilgili yayımladığı haberi paylaşarak UPS’e teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

UPS ve PepsiCo haricinde, şu anda Tesla Semi sipariş eden bilindik şirketler arasında perakende devi Walmart ve aynı UPS gibi dünyanın en büyük lojistik firmalarından biri olan DHL yer alıyor. Paylaşılan bilgilere göre Walmart 15 adet, DHL ise 10 adet Tesla Semi sipariş etmiş.

Bunları yanı sıra Business Insider, son birkaç güne kadar Tesla Semi sipariş eden tüm firmaların bir listesini yapmış. Şimdi bu listede yer alan firmalara ve Tesla’nın yeni elektrikli tırından kaç adet sipariş ettiklerine birlikte göz atalım:

 • UPS – 125
 • PepsiCo – 100
 • Sysco – 50
 • Anheuser-Busch – 40
 • Loblaw – 25
 • Walmart – 15
 • DHL – 10
 • Meijer – 4
 • JK Moving – 4
 • Mecca & Son Trucking – 1
 • Girteka Logictics – 1
 • Best Transportation – 1
 • Fortigo Freight Services – 1
 • Fercam – 1
 • Flexport – 1
 • Ryder – Bilinmiyor
 • J.B. Hunt – Bilinmiyor

Tesla Semi siparişi, firmalar arasında adeta bir yarışa döndü ve görünen o ki, bu yarış Tesla’nın oldukça işine geliyor. Zira her büyük firmadan gelen Tesla Semi siparişiyle birlikte, Tesla’nın prestiji de artıyor ve bu durum, şirketin hisse değerlerine olumlu olarak yansıyor. Bir örnek vermek gerekirse PepsiCo’nun 100 adet Tesla Semi sipariş etmesinin ardından Tesla’nın hisse değerleri %2,28 oranında artmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

MP3 Artık “Retro” Mu Olacak?

2017 yılında yaşanan değişimler ve gelişmelerle ilgili birçok içerik okuduk. Aynı yıl içinde bir dönem hayatımızda önemli yere sahip olan Mp3 formatının sona erdiğine de şahit olduk!

İnternetin hayatımıza girdiği 1990’lı yıllara gelmeden önce pikaplardan müzikler dinleniyordu. Pikapa sahip müzikseverlerde genellikle hatrı sayılır bir müzik arşivi olurdu. Ardından kasetlerle yeni bir “çağa” girildi. Kasetlerin boyutlarının küçük olması ve kopyalanabilmesi özelliği ile müzik paylaşımı önemli oranda arttı. Müzik dükkanlarında orjinal kasetlerin yanında isteğe göre doldurulan kasetler hazırlanırdı. Şahsen bazı arkadaşlarımdan bu tip taleplerim olmuştu. Onlardan biri zamanın ruhuna uygun olarak kasetlerin kağıtlarına daktilo ile şarkıların adını yazardı.

İnternet, bilgi çağının başlamasına sebep olurken, aynı zamanda etkileşim ve paylaşım yoğunluğunu hayatımıza getirdi. Müzik endüstrisi de bundan payını fazlasıyla aldı. Mp3 formatı, ses dosyalarının ve şarkıların hazırlanması, depolanması, paylaşılmasına olanak sağlayan önemli bir teknolojik yenilikti. Mp3 formatı ile birlikte şarkıların kayıt kalitesi yükseldi, paylaşımları arttı. Başta Napster olmak üzere, şarkıların ve albümlerin online olarak paylaşıldığı, arşivlerin CD ve harici disklere kaydedilerek depolandığı bir çağı hep birlikte yaşadık. CD çantalarınızı halen sakladığınıza eminim.

Akıllı teknolojilerin ve Endüstri 4.0’ın sıklıkla tartışıldığı günümüzde Mp3 formatı da yerini AAC (advanced audio coding) formatına bırakıyor. Mp3 formatının patentine sahip olan Alman menşeli Fraunhofer Enstitüsü, Mp3 lisansını yenilemeyeceklerini ve formatın tarihe karışacağını açıkladı. Kısacası yeni çıkan albümlerin Mp3 formatına ulaşılması mümkün olmayacak. Gelişme, şu ana kadar Mp3 formatı ile kaydedilen şarkıların dinlenmesinde herhangi bir kısıtlama getirmiyor.

İstediğimiz şeylere olabildiği kadar hızlı ulaşmak istediğimiz günümüzde, bilgisayarı açıp, şarkıyı indirip, akıllı telefonumuza atacak kadar vaktimiz ve sabrımız artık yok. Başta Spotify olmak üzere, web tabanlı uygulamaları daha çok kullanıyoruz. Bu gelişmelerin ışığında Mp3 formatı da tarihteki yerini almış oldu.

Kim bilir, belki ileride “retro” ruhuna uygun, sadece Mp3 formatlı müzik dinlenebilen “hipster” dükkanlar açılır.

Kaynaklar: https://www.npr.org/sections/therecord/2017/05/11/527829909/the-mp3-is-officially-dead-according-to-its-creators https://www.theregister.co.uk/2017/05/16/mp3_dies_nobody_noticed/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook Yeni Bir Zaman Birimi İcat Etti

Facebook yeni bir zaman birimi icat etti. Nano saniyeden büyük, mikro saniyeden küçük olan “flick”, saniyenin 705 binde birine tekabül ediyor.

Habertürk’ün haberine göre Facebook mühendisleri tarafından geliştirilen yeni zaman birimi flick, “kare anı” kelimesinin İngilizcesi olan “frame tick”in kısaltması.

Dünyanın en büyük sosyal ağının yeni bir zaman birimine ihtiyaç duymasının sebebi ise bünyesinde faaliyet gösteren Oculus’un sanal gerçeklik çalışmalarında yatıyor.

Filmlerde, oyunlarda ve diğer görsel içeriklerde sanatçıların saliseleri hesaba katmaları gerekir. Örneğin çoğu film saniyede 24 kare hızında (24 FPS) çekilmiştir. Bu da, filmin her bir saniyede ekrana 24 tane kare getirdiği anlamına gelir.

Flick’in mucidi Oculus mühendislerinden Christopher Horvatha göre, saniyede tek bir kare ile çalışılan projelerde FPS sisteminin yetersiz kaldığına dikkat çekiyor. 24 FPS bir videoda her bir kare toplam 0,04166666667 saniye ya da 41666666,669 nano saniye uzunluğundadır. Ancak bu sayılar hesaplaması zor ve sürekli kendini tekrarlayan küsüratlarla dolu olduğundan, sanal gerçeklik projelerinde çalışanları bir hayli zorluyor.

Flick ise buna çözüm olarak geliştirildi. Örnek vermek gerekirse, 24 FPS bir filmde her bir karenin uzunluğu 29.400.000 flick olarak hesaplanabiliyor. 60 FPS bir oyunda ise 11.760.000. Flick’lerin karmaşık olmayan değerleri, mühendislere kolaylıkla hesaplama şansı tanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link