Hollandalı şirket PAL-V,  ilk deneme uçuşunun gerçekleştirilmesinin üstünden 5 yıl geçtikten sonra uçan araba Liberty için ön siparişleri kabul etmeye başladı. Liberty, üç tekerleğe ve aracın üst kısmına monte edilmiş, içerik çekilebilir bir pervaneye sahip. Bununla birlikte bir uçan arabaya uygun olacak şekilde hem yolda gidebiliyor, hem de uçabiliyor.

Bunun gibi devrim niteliğindeki araçlar, bunların kullanımıyla ilgili düzenlemeler hakkında soru işaretlerinin oluşmasına da neden oluyor. Ancak PAL-V, Liberty’nin teknik sorunlar ve yeterlilik sorunlarının üstesinden gelen tek tasarım olmadığını müşterilere garanti ediyor. Ayrıca bu uçan araba, araba ve havacılık düzenlemelerinin yanı sıra, mevcut güvenlik standartlarına da uygun. Bunların yanı sıra Liberty, ilk onaylı ticari uçan araba olma özelliği taşıyor.

Özelliklerine değinecek olursak; araç, karada 161 km hıza çıkabiliyor ve tek bir depoyla 1.315 km yol gidebiliyor. Uçan arabanın havadaki maksimum hızı ise 180 km, ancak havada tek depoyla gidebildiği mesafe 499 km. Liberty’nin temel Sport modelinin fiyatı 400.000 dolar. Özel eğitim oturumları ve elektronik uçuş aracı ekranı gibi ekstra şeylerle gelen Pioneer modelinin fiyatı ise 600.000 dolar.

Aracın üretim süreci, bu yılın sonunda tamamlanacak ve 2018 yılında araçlar teslim edilecek. Ön sipariş vermek isteyenlerin Liberty Sport için 10.000 dolar, Liberty Pioneer içinse 25.000 dolar depozito ödemeleri gerekiyor.

Bir Cevap Yazın