Tüm İlaçlarınızı Tek Hapta Toplayan 3D Yazıcı Geliyor!

Artık her şeyin daha “kişiselleştirilmiş” olanın makbul olduğu bir çağdayız. Buna izlediğimiz reklamlardan, kıyafet tasarımlarına, aldığımız maillerden öznesi olduğumuz alışveriş kampanyalarına kadar her şey dahil. Ama bahsedeceklerimiz tam olarak bunlar değil. Artık içtiğimiz ilaçlar da “kişiye özel”.

Hepimizin bildiği üzere herşeyin kişiselleştiği bu dönemde sağlık hizmetlerinin de teknolojinin nimetlerinden faydalaranak bireye daha çok odaklanması kaçınılmazdı. Öyle ki artık hastaların ihtiyaçlarına özel ilaç dozları üretebilecek bir 3D yazıcı var hayatımızda.

Eczacılara hastaların kullandıkları ilaçlardan, spesifik ihtiyaçlara yönelik “özel” dozlar hazırlayabilme imkanı vermeyi hedefleyen bu yazıcı, hastaya almayı hatırlaması gereken bir kaç ilacı ya da bir ilacın günlük bir kaç dozunu,  gereken dozlarda daha basit bir formda tek bir hap üzerinden almasını sağlayacak bir sistem geliştiriyor.

Küçük bir tost makinası büyüklüğündeki AutoCompounder 3D yazıcı Vitae Industries isimli bir şirket tarafndan geliştirilmiş. Bu yazıcı hem birden fazla ilacı tek hap üzerinde birleştirme hem de bir ilacın günlük dozlarını tek hapta yazdırabilme özelliğine sahip.

Piyasada standart dozlarda bulunan ilaçların bir çok kişi için uygun dozlarda olmadığını düşünen Vitae Industries böylelikle eczacıların herkesin bireysel ihtiyaçlarına göre ilaçları düzenleyerek, ilacın faydasının artırılabileceğine inanıyor.

Eczacı tarafından ilaç bilgisi ve uygun doz girildikten sonra AutoCompounder 3D yazıcı kullanılarak kişiye özel bir hapın hazırlanması yaklaşık 10 dakika sürüyor.  Makine, ilaçları yazdırdıktan sonra kendisini temizleme özelliğine de sahip olduğu için farklı ilaçlarla karışma olasılığı da kalmamış oluyor.

Piyasa fiyatı 5.000$ olarak belirlenen yazıcının şimdilerde şirket tarafından paylaşılan bir görseli bulunmuyor. 2018’de sınırlı sayıda eczanede pilot programların başlanması beklenen bu sistem halihazırda 2 milyon $ yatırımı aldı bile.

Ne dersiniz ülkemizde böyle bir hizmet fazlaca talep görür müydü?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

“Sosyal Ağlar Çökerse” Düşüncesiyle Ortaya Çıkan Kurgusal Fotoğraflar

Hiç Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağların hepsinin birden bir çöküş yaşadığını hayal etmiş miydiniz? En azından yakın gelecekte bu şirketlerin hepsinin birden çökmesi pek gerçekçi bir yaklaşım olmasa da, Andrei Lacatusu isimli grafik sanatçısı bu durumu hayal etti ve bunun sonucunda son derece etkileyici bir çalışma ortaya çıkardı.

Andrei Lacatusu, “Sosyal Çöküş” adlı çalışması kapsamında günümüzün büyük sosyal ağlarının çöküşünü, adeta terkedilmiş şehirlerde yer alan eski tabelalar aracılığıyla betimledi. Grafik sanatçısının tasarladığı kurgusal fotoğraflarda sosyal medya devlerinin eskimiş ve paslanmış tabelaları yer alıyor ve bu kurgusal fotoğraflar son derece gerçekçi görünmesi nedeniyle insanda hayranlık uyandırıyor. Bununla birlikte Andrei Lacatusu’nun fotoğraflarda tabelalarına yer verdiği şirketler arasında Facebook, Instagram, Twitter, Google, Tinder ve Pinterest yer alıyor.

Business Insider’ın yaptığı haber göre grafik sanatçısı Andrei Lacatusu, Romanya’nın başkenti Bükreş’te yaşıyor ve Carioca Studio isimli şirkette CGI (bilgisayarda oluşturulmuş görüntü) sanatçısı olarak çalışıyor. Kendisi, bu şahane çalışmayı Adobe Photoshop ve üç boyutlu render’lama programları olan 3ds Max ve V-Ray kullanarak ortaya çıkarmış. Son derece gerçekçi gözüken bu kurgusal fotoğraflar ise kendisinin işinde ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Andrei Lacatusu’nun ortaya çıkarttığı bu şahane kurgusal fotoğrafların tamamını aşağıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte grafik sanatçısının diğer görsel çalışmalarını merak ediyorsanız, kendisinin dikkat çekici tasarımlarının yer aldığı Behance sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link