Tesla’nın Şarj Ünitelerinin Üzerinde “İnsanlar Tarafından Dünya’da Üretilmiştir” Yazacak

Elektrikle çalışan ve otonom sürüş özelliğine sahip olan araçlarıyla ön plana çıkan ve yaklaşık 14 yıllık bir şirket olmasına rağmen piyasa değeriyle Ford ve General Motors gibi otomotiv sektörünün ağır abilerini geride bırakan Tesla Motors, bu sefer de hayata geçirdiği ilginç bir uygulamayla gündeme geldi. Müşterilerinin elektrikli araçlarını şarj edebilmesi için hızlı şarj üniteleri üreten ve bunları tüm ABD boyunca yerleştiren Tesla Motors, bu şarj ünitelerinin üzerinde “ABD’de Üretilmiştir” yazısı yerine “İnsanlar Tarafından Dünya’da Üretilmiştir” (Made On Earth By Humans) yazısına yer verme kararı aldı.

Bu karar, ufak ve ilginç bir detay gibi görünse de aslında şirketin vizyonuyla alakalı bizlere çok şey anlatıyor. Tesla Motors, her ne kadar ABD merkezli bir şirket olsa da bu kararla bir dünya şirketi olmak istediğine vurgu yapmak istiyor olabilir. Elbette her şirketin amacı para kazanmaktır; ancak Tesla, yenilikçi yaklaşımlarıyla bunu başarırken bir yandan da insanlığa fayda sağlıyor. Tesla marka araçların elektrikle çalışması, benzine olan bağımlılığı azaltıp küresel ısınmaya neden olan karbon salınımı gibi faktörlerin etkisini azaltıyor. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda otonom sürüş özelliğinin geliştirilmesiyle, aracıyla tek başına seyahat kişilerin bu esnada başka işlerle ilgilenebilmeleri de mümkün olacak.

Sonuç olarak kısa sürede büyük bir başarı elde eden Tesla Motors, yine farkını ortaya koydu. Şirketin kurucularından birinin ve CEO’sunun Elon Musk olduğu düşünüldüğünde, şirketin bu tarz farklı uygulamalarına fazla şaşırmamak gerekiyor sanırım.

Bir Cevap Yazın