Tesla Model 3’ün Üretiminde Neden Darboğaz Yaşanıyor?

Elektrikli araç piyasasına son derece hızlı bir giriş yapan Tesla, geçtiğimiz yıl en çok konuşulan otomobil üreticilerinin başında geliyor. Dışarıdan bakıldığında insanların araçlarına büyük ilgi gösterdiği şirkette işler yolunda gibi gözükse de, aslında Tesla birçok problemle uğraşıyor.

Geçtiğimiz yıl şirkette işlerin yolunda gitmediğine işaret eden iki haber gündeme gelmişti. Bunlardan biri, Tesla’nın üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle 2020 yılına kadar kar edemeyeceğine yönelik tahmindi. Diğeri ise geçtiğimiz ekim ayında çıkan Tesla Model 3’ün üretiminde sıkıntılar olduğuyla ilgili haberdi. Şirket, o zaman bu sorunların kısa sürede giderileceğini belirtmişti. Yeni gelen haberlere göre ise Tesla hala bu sorunlarla boğuşuyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre Tesla, Nevada’da bulunan Gigafactory isimli batarya üretim fabrikasında üretim darboğazlarıyla uğraşıyor. Yapılan açıklamalara göre Tesla Model 3’ün batarya üretimi, Tesla’nın önceki araçları Model S ve Model X için yapılan üretimlere göre çok daha otomatikleştirilmiş bir hale getirildi ve bu durum da bazı nedenlerden ötürü üretimin yavaşlamasına neden oluyor.

Tesla’nın Elektrikli Motorları

Elon Musk geçtiğimiz yıl bu konu hakkında yaptığı açıklamada ayrıntılı bir şekilde bu sorunun sebebini açıklamış ve şunları söylemişti:

“Manuel olarak ekleme yapmak Model S veya Model X’tekinden daha zor. Çünkü sistem, çok sıkı entegre edilmiş ve otomatikleştirilmiş bir sistem olarak tasarlandı. Bu yüzden ekleme yapmaya çalışmak ya da manuel olarak çalışmayan bir makineyi telafi etmek son derece hantal.”

Genel olarak bir elektrikli aracın en önemli iki parçası batarya ve motor. Ve bu iki parça, hiç de ucuz değil. Tesla’nın batarya ve motor maliyetlerinin tam olarak ne kadar olduğunu çözmek zor olsa da, büyük ihtimalle her bir araç için 10.000 doların üzerindedir. İşte Tesla için son derece önemli olan bu parçaların maliyetleri de Tesla’nın üretim darboğazlarına maruz kalmasının bir başka nedeni. Üstelik bu yüksek üretim maliyetine rağmen; bir Tesla sahibi olmanın genel maliyeti -batarya değişim ücretlerini hesaba katsanız bile-, benzinle çalışan benzer bir araca göre daha düşük.

Benzinle çalışan araçların parçalarının maliyeti ise elektrikli araç parçalarına göre çok daha ucuz. Tabii ki bunun sebebi, benzinle çalışan motorların yıllardır kullanılıyor olması. Buna karşılık elektrikle çalışan motorlar ise daha yeni yeni üretiliyor ve doğal olarak her yeni çıkan teknolojide olduğu gibi yüksek bir maliyete sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Apple Artık E-Postaları ve Telefon Aramalarını Takip Altına Alıyor

  • Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde yeni  iPhone’ları tanıtmasının ardından birçok marka, Apple’ın yeni telefonlarını çeşitli açılardan eleştirmişti.
  •  Apple, kullanıcıların arama ve e-posta verilerini kullanarak güven puanını hesaplamaya başlayacak. 
  • İlgili yazı: Feminist Gruplar Apple’a Neden Kızgınlar?

Dolandırıcılıkla mücadele kapsamında atağa geçen Apple, artık aramaları ve e-postaları kontrol altına alacak söz konusu veriler kalıcı olarak değil, geçici bir süre için saklanacağını duyurdu. Apple’ın bu hamlesi, iOS 12’nin gelişi ile birlikte güncellenen iTunes Store gizlilik sayfasında şöyle ifade ediliyor:

“Dolandırıcılığı belirlemeye ve önlemeye yardım etmek için, gönderdiğiniz ve aldığınız telefon aramalarının veya e-postaların yaklaşık sayısı da dahil olmak üzere aygıtınızı nasıl kullandığınız hakkındaki bilgiler, bir satınalma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda aygıt güven puanı hesaplamak için kullanılır. Gönderilen veriler, Apple’ın aygıtınızda ki gerçek değerleri öğrenemeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Puanlar, sunucularımız da belirli bir süre saklanır.”

Aygıtlara verilecek olan bu güvenin puanını telefon aramaları ve e-posta verileri oluşturmaktadır. Bu adımın ise Apple’a; satın alma, yorum ve hesap konularında dolandırıcılıkla mücadelede konusunda yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Microsoft TeknoFest’e Katılıyor

  • Microsoft Türkiye, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde teknoloji meraklılarıyla buluşacak. 
  • 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Teknofest‘de  Microsoft, ürün ve çözümlerinin yanında workshop’lar ve sürpriz hediyelerle teknoloji tutkunlarıyla bir araya gelecek.
  • İlgili yazı: Microsoft’un Kuruluş Hikayesi

Bir çoğumuzun bildiği üzere Microsoft Hristiyanlar’ın kutsal bayramı olan Noel yılı zamanında Mikah Frye isimli 9 yaşındaki çocuğun Noel yılı için hediye olarak ailesinden bir Xbox One oyun konsolu istemişti. Ancak Mikah Frye; Ohio eyaletinin Ashland County isimli bölgesinde, soğuk havada dışarıda kalan evsiz insanları gördükten sonra, Xbox One almak için harcayacakları 300 doları evsiz insanlara battaniye almak için kullanmayı tercih etmişti. Microsoft ise buna sessiz kalmayarak 9 yaşındaki çocuğun isteğini gerçekleştirmişti.

Bu seferde Teknofest’e Microsoft Türkiye çadırına gelen ziyaretçiler için eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla ve ödüllerle bulut teknolojileri hakkında en güncel bilgileri sağlayan ve bu sayede kariyer alanında kendini geliştirmek isteyenlere de önemli fırsatlar sunuyor. Microsoft Cloud Society platformu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen herkesi bulut bilişim uzmanı olmaya davet eden Microsoft Cloud Society, alınan eğitimlerin sonunda profesyonel kariyer yönetimine katkı sağlayacak Microsoft sertifikası sahibi olma imkanı veriyor.

Yeni nesil Windows cihazlarının tanıtılacağı festivalde, Microsoft Türkiye’nin iş ortaklarından Artiwise, Developtica ve VR-Masters ise Hololens ve yapay zeka çözümlerini sergileyecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?