Tesla Model 3’ün Üretiminde Neden Darboğaz Yaşanıyor?

Elektrikli araç piyasasına son derece hızlı bir giriş yapan Tesla, geçtiğimiz yıl en çok konuşulan otomobil üreticilerinin başında geliyor. Dışarıdan bakıldığında insanların araçlarına büyük ilgi gösterdiği şirkette işler yolunda gibi gözükse de, aslında Tesla birçok problemle uğraşıyor.

Geçtiğimiz yıl şirkette işlerin yolunda gitmediğine işaret eden iki haber gündeme gelmişti. Bunlardan biri, Tesla’nın üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle 2020 yılına kadar kar edemeyeceğine yönelik tahmindi. Diğeri ise geçtiğimiz ekim ayında çıkan Tesla Model 3’ün üretiminde sıkıntılar olduğuyla ilgili haberdi. Şirket, o zaman bu sorunların kısa sürede giderileceğini belirtmişti. Yeni gelen haberlere göre ise Tesla hala bu sorunlarla boğuşuyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre Tesla, Nevada’da bulunan Gigafactory isimli batarya üretim fabrikasında üretim darboğazlarıyla uğraşıyor. Yapılan açıklamalara göre Tesla Model 3’ün batarya üretimi, Tesla’nın önceki araçları Model S ve Model X için yapılan üretimlere göre çok daha otomatikleştirilmiş bir hale getirildi ve bu durum da bazı nedenlerden ötürü üretimin yavaşlamasına neden oluyor.

Tesla’nın Elektrikli Motorları

Elon Musk geçtiğimiz yıl bu konu hakkında yaptığı açıklamada ayrıntılı bir şekilde bu sorunun sebebini açıklamış ve şunları söylemişti:

“Manuel olarak ekleme yapmak Model S veya Model X’tekinden daha zor. Çünkü sistem, çok sıkı entegre edilmiş ve otomatikleştirilmiş bir sistem olarak tasarlandı. Bu yüzden ekleme yapmaya çalışmak ya da manuel olarak çalışmayan bir makineyi telafi etmek son derece hantal.”

Genel olarak bir elektrikli aracın en önemli iki parçası batarya ve motor. Ve bu iki parça, hiç de ucuz değil. Tesla’nın batarya ve motor maliyetlerinin tam olarak ne kadar olduğunu çözmek zor olsa da, büyük ihtimalle her bir araç için 10.000 doların üzerindedir. İşte Tesla için son derece önemli olan bu parçaların maliyetleri de Tesla’nın üretim darboğazlarına maruz kalmasının bir başka nedeni. Üstelik bu yüksek üretim maliyetine rağmen; bir Tesla sahibi olmanın genel maliyeti -batarya değişim ücretlerini hesaba katsanız bile-, benzinle çalışan benzer bir araca göre daha düşük.

Benzinle çalışan araçların parçalarının maliyeti ise elektrikli araç parçalarına göre çok daha ucuz. Tabii ki bunun sebebi, benzinle çalışan motorların yıllardır kullanılıyor olması. Buna karşılık elektrikle çalışan motorlar ise daha yeni yeni üretiliyor ve doğal olarak her yeni çıkan teknolojide olduğu gibi yüksek bir maliyete sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Yakın Gelecekte Ortaya Çıkması En Olası 6 Meslek

  • Teknoloji gelişirken beraberinde dönüşümü de getiriyor.
  • Sürekli dönüşüm içinde olan dünyada meslek kollarının da aynı kalmasını bekleyemeyiz tabii. Yakın gelecekte karşımıza çıkması en olası 6 meslek yazımızda mevcut.
  • Daha önce de karşımıza çıkabilecek tuhaf meslekleri Z Kuşağı Geleceğin Mesleklerini Tasarlıyor yazımızda sizlerle paylaşmıştık. 

Dijitalleşmenin çalışma hayatını dönüştürdüğünü ve yaşanan bu dönüşümün beklentileri karşılayacak insan gücü arayışını beraberinde getirdiğini ifade eden Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, gelecekte iş dünyasının içinde yeni mesleklerin yer alacağını belirtti. Erdör, gelecekte adlarını sıkça duyacağımız mesleklerden bazılarını şu şekilde sıraladı:

Dijital Dedektif

Gelecekte bilgilerin işlenmesi ve saklanması tamamen bilgisayar sistemleri aracılığıyla ve dijital ortamda olacak. Dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha da önem taşıyacak. Bu alanda uzmanlaşmış elemanlara da ihtiyaç fazlasıyla artacak. “Dijital Dedektif” olarak da nitelendirilmeye başlanan bu meslek grubunda uzmanlaşacak çalışanlara da gelecekte fazlasıyla ihtiyaç duyulacak.

Çöp Mühendisi

Dünya nüfusunun ve tüketimin artmasıyla birlikte ortaya çıkan atık sorunu ve bu atıkların doğru şekilde dönüştürülmesi çabası, Çöp Mühendisliği adlı bu yeni mesleğin doğuşuna öncülük ediyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi gibi dünyaca ünlü üniversiteler bu alanda programlar açarak, iş gücü yetiştirilmesine dair ilk adımları atmaya başladılar bile.

Alternatif Enerji Danışmanı

Güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerji bu yakıtlara alternatif olarak doğdu ve günümüzde kullanıyor. Ancak bu alternatifler halen ihtiyaca tamamıyla cevap veremiyor. Gelecekte eviniz, iş yeriniz, sosyal alanlarınız ve hatta ve hatta yaşadığınız şehir için en doğru yakıtı kullanmak önem taşıyor olacak. Bu noktada “Alternatif Enerji Danışmanlığı”, sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından önem kazanacak ve yüksek talep alan mesleklerden biri olacak.

Kişisel IoT Güvenlik Onarım Personeli

Gelişimini 20 yıl gibi kısa bir sürede büyük yollar kat ederek tamamlayan nesnelerin interneti, gelecekte çok daha farklı noktalarda kendisini göstermeye başlayacak. Hayatımıza entegre olacak bu cihazların bozulması durumunda ise gelecekte “Kişisel Internet of Things (IoT) Güvenlik Onarım Personeli” adı verilen işgücüne ihtiyaç duyacağız ve hemen hemen hepimizin bir ya da birden fazla Kişisel Internet of Things (IoT) Güvenlik Onarım Personeli olacak.

Tıbbi Danışmanlar

Gelecekte ameliyatları robotlar ya da robot sistemleri yapacak. Dolayısıyla hem bu tip robotların üretimi hem de bakım ve yenilenmeleri konusunda uzman işgücüne ihtiyaç duyulacak. Makineler ve robotlar tıbbi alanı ele geçireceğinden, tıpta “Tıbbi Danışmanlar” olarak adlandırılacak yeni bir meslek grubu ortaya çıkacak.

Uzay Host ya da Hostesi

En yakın uzay istasyonuna yapılacak ziyaretler, aya turistik seyahat veya bir iş gezisi için Mars’a yolculuk gelecekte biz insanları bekleyen olasılıklar arasında yer alıyor. Oluşacak bu yeni çalışma alanları için gelecekte yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulacak. Uzay Pilotu, Uzay Turu Rehberi, Uzay Host ya da Hostesi uzay turizmi alanında karşımıza çıkacak yeni mesleklerden yalnızca birkaçı olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla Türkiye’den İş Başvurusu Almaya Başladı

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk Twitter hesabı üzerinden kendisine yöneltilen “Ne zaman Türkiye’ye geleceksiniz?” sorusuna yine Twitter üzerinden “Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım.” şeklinde cevap vermişti. 

Bu olayın ardından Tesla hamlelerini yapmaya başladı. Ülkemize geleceği gün merakla beklenirken Tesla Türkiye için, servis yöneticisi pozisyonunda iş başvurusu almaya başladı.

Servis yöneticisi pozisyonu için Türkiye’de ilan açan Tesla’nın Türkiye’ye geleceği neredeyse kesinleşti diyebiliriz. Sizce Tesla ne zaman Türkiye’deki ilk şubesini açar?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link