Tesla Model 3, Neden Y Kuşağının Favori Arabası?

Ürettiği elektrikli ve otonom araçlarla son birkaç senede hızla yükselen bir otomotiv markası olan Tesla, son zamanlarda ciddi problemlerle uğraşsa da birçok kişinin gözde otomotiv markası konumunda. Tesla’nın geçmişinin çok fazla olmadığını göz önüne alacak olursak, bu, çok sayıda köklü şirketin bulunduğu böylesi bir endüstride başarılması gerçekten zor olan bir iş.

Tesla’nın en çok güvendiği arabalarının başında ise tabii ki Tesla Model 3 geliyor. Bunun en önemli sebebi, Tesla Model 3’ün, şirketin en son geliştirdiği otomobil olması. Tesla markasının son birkaç senedeki hızlı yükselişi nedeniyle, Tesla Model 3’e gösterilen ilgi o kadar fazla oldu ki, şirket hala siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde, sizlerle Tesla Model 3’ün üretiminde yaşanan darboğaz ile ilgili bir haber paylaşmıştık.

Bunların yanı sıra, Tesla ve Tesla Model 3 ile ilgili bir başka önemli detay daha var. Moosylvania isimli reklam ajansının geçtiğimiz sene yaptığı araştırmaya göre Tesla, Y kuşağının en sevdiği otomobil markalarında biri konumunda. Bununla birlikte Tesla Model 3 ise Y kuşağının favori arabası olarak tanımlanıyor. Tabii ki, Tesla’nın ve Tesla Model 3’ün Y kuşağına çekici gelmesinin belli başlı sebepleri var.

Tesla’nın Vizyonu

Piyasada bulunan araçların satış fiyatlarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Kelley Blue Book isimli şirkette analist olarak görev yapan Akshay Anand, Business Insider’a yaptığı açıklamada, Tesla markasının Y kuşağına çekici gelmesinin sebebinin, şirketin yaptığı yenilikçi hamleler olduğunu ifade etti. Bu yenilikçi hamlelerin başında, elbette ki şirketin elektrikli ve otonom arabalara yatırım yapması geliyor. Bununla birlikte Tesla’nın solar çatı panellerini piyasaya sürerek yenilenebilir enerji alanında yaptığı atılımın da bunda payı büyük. Hatta şirketin, geçtiğimiz günlerde SpaceX iş birliğiyle bir Tesla Roadster’ı uzaya göndererek yaptığı ilginç reklam bile, Tesla’nın Y kuşağı tarafından ilgi görmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

Tesla Model 3’ün Uygun Fiyatı

Tesla’nın Model 3’ten önceki araçları Roadster, Model S ve Model X nispeten yüksek fiyatlara sahiplerdi. Bu araçların fiyatları genel olarak 70.000 doların üzerindeydi ve opsiyonel özelliklerle birlikte, bu fiyat 100.000 doları bulabiliyordu. Yani bu araçların fiyatları, Y kuşağının karşılayabileceği seviyede değildi.

Şirketin son otomobili Tesla Model 3’ün satış fiyatı ise 35.000 dolardan başlıyor ve araç, sahip olduğu bu uygun fiyat nedeniyle Y kuşağının gözdesi haline geldi. Aracın fiyatı haricinde, Y kuşağının ilgisini çeken en önemli yönü ise teknolojik özellikleri. Tesla Model 3’ün en çok öne çıkan teknolojik özelliği, tabii ki otopilot özelliği. Ayrıca araçta bazı durumlarda kullanılabilen yarı otonom özellikler de bulunuyor. Bununla birlikte şirket, Tesla Model 3’ün 15 inç boyutundaki dokunmatik ekranına daha fazla dikkat çekmek için araçta gösterge paneline yer vermedi. Bu 15 inçlik dokunmatik ekran sayesinde, aracın iç özelliklerinin birçoğu kontrol edilebiliyor.

Elon Musk

Tesla’nın en büyük şansının Elon Musk gibi bir kurucu ortağa ve CEO’ya sahip olması olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz. Başarılı girişimci Elon Musk, bu zamana kadar Tesla dışında SpaceX ve The Boring Company şirketleriyle de çok önemli işler başardı. Ve Elon Musk, yaptığı bu hamlelerle birçok insanın takdirini kazanmış durumda. Bu insanların büyük bir kısmının da teknolojiyle içli dışlı olan Y kuşağı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Bunların yanı sıra, Elon Musk’ın yaptıklarından çok vadettikleri insanları son derece heyecanlandırıyor. Mars’ta koloni kurma hayali, ulaşımda çığır açabilecek hyperloop projesi ve trafiğe çözüm getirmek amacıyla Los Angeles’ın altında tüneller inşa edilmeye başlanması; Elon Musk’ın şimdiye kadar ortaya çıkan projelerinden bazıları. İşte Elon Musk’ın şimdiye kadar başardığı tüm işler ve vaatleri, insanların kafasında Tesla markasıyla ilgili olumlu düşünceler oluşmasını sağlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Bilinç Aktarımı Yoluyla Ölümsüzlük Vadeden Girişim: Nectome

Bilinç aktarımı, birçok bilim-kurgu filminde ya da dizisinde karşılaştığımız bir teknoloji. Ancak bugüne kadar, bu teknolojinin gerçeğe dönüştürülmesi için ciddi bir adım atıldığına dair herhangi bir haber kulağımıza gelmemişti. Ve şimdi bir girişim şirketi, bilinç aktarımını kısmen de olsa gerçeğe dönüştürebileceğini iddia ediyor.

Nectome isimli girişim, günün birinde insan beynini tarayarak ve muhafaza ederek bir ihtimal ölmüş bir insanın zihnini bir bilgisayar simülasyonu olarak çalıştırabileceğini açıkladı. Bununla birlikte, bu süreci gerçekleştirmek için taze bir insan beyni gerekiyor. Bu fikrin arkasındaki ekibin MIT Technology Review’e yaptığı açıklamaya göre, bu ürün %100 ölümcül.

ABD merkezli girişim hızlandırma programı ve şirketi olan Y Combinator tarafından desteklenen Nectome, ilerleyen zamanlarda beynin konektomunu (beyin içerisindeki sinirsel bağlantıların kapsamlı haritası) incelemenin mümkün olacağını ve bu sayede kişi öldükten sonra bile anılarının yeniden inşa edilmesinin sağlanabileceğini iddia ediyor.

Girişim şirketinin internet sitesinde, bu teknoloji ile ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor:

“Beyniniz içerisindeki belirli bir anıyı başarılı bir şekilde haritalandırabildiğiniz ve yerini belirleyebildiğiniz bir dünya hayal edin. Günümüzün önde gelen nörobilim araştırması, konektomunuz muhafaza edilerek bunun mümkün olduğunu ileri sürüyor.”

BBC’nin yaptığı habere göre, bu girişim daha önce ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’nden 960.000 dolar tutarında bir bağış aldı ve ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, beyin muhafazasında ticari bir fırsat gördüğünü ifade etti.

Nectome, test aşamasında ölümcül derecede hasta insanlarla çalışmayı planlıyor. Şirket, mikroskobik ayrıntıda beynin dakika ayrıntılarını muhafaza etmek için bir “anı yaşatma süreci” kullanıyor. Bununla birlikte şirket, beyin muhafazasının çalışma alanını genişletmek için bu yöntemi bir tavşan üzerinde denedi ve bu çalışmasıyla bir ödül kazandı.

Ayrıca ekip, bu tekniğin daha önce yeni ölmüş bir kadın üzerinde de denendiğini de belirtti. Ancak kadının ölümünün üzerinden sadece birkaç saat geçmesine rağmen, beyin önemli ölçüde zarar görmüştü ve bu nedenle deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Bu deneylerin bir sonraki aşamasının ise doktor destekli intihar yoluyla ölmeyi planlayan birini bulmak olduğu ifade ediliyor.

Şirket, finansman sağlama amacıyla bir bekleme listesi oluşturdu. 10.000 doları gözden çıkaran kişiler, bu bekleme listesine ekleniyorlar ve bu para, kişi istediği zaman iade edilebiliyor. MIT Technology Review’in paylaştığı bilgiye göre, şimdiye kadar 25 kişi bu parayı ödeyerek bekleme listesine adını yazdırdı.

Nectome’un gerçekleştirmek istediği şeyin yapılabilirliği konusunda derin şüpheler olsa da, şirket bu konuda epey iddialı ve kararlı görünüyor. Bunu başarıp başaramayacaklarını ise zaman gösterecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Black Mirror’daki Robot Arılar Gerçek Oluyor

Daha önce sizlere Black Mirror‘da gördüğümüz ve gerçek hayata taşınan birçok teknolojiden bahsetmiştik. Geçtiğimiz sene distopik bilim kurgu dizisinde konu alınan sosyal skor uygulamasının Çin’de gerçeğe dönüşeceğinden ve mikroçip implantlarının İsveçli bir seyat şirketi tarafından kullanılmaya başlandığından söz etmiştik. Yılın başında, ABD’nin Las Vegas şehrinde gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuarı CES 2018‘de ise Black Mirror’ın son sezonunda yer alan otonom pizza teslimat aracının bir benzeri Pizza Hut tarafından tanıtılmıştı.

Gün geçmiyor ki, Black Mirror dizisinde sergilenen bir teknolojinin gerçek hayattaki yansımasını görmeyelim. Şimdi de Black Mirror’ın son sezonunda yer verilen ve bitkilerdeki tozlaşmayı sağlayan otonom robot arıların gerçeğe dönüşmesine yönelik çalışmalar yapıldığı ortaya çıktı. Business Insider’ın yaptığı habere göre, ABD’nin en büyük perakende şirketlerinden biri olan Walmart, teknik olarak tozlaşma drone’ları şeklinde adlandırılan otonom robot arıların patentini aldı.

Bu otonom robot arılar gerçeğe dönüştükleri takdirde, sahip oldukları sensörleri ve kameları kullanarak mahsullerin lokasyonlarını belirleyecek ve bir bitkiden diğerine polen taşıyacaklar. CB Insights’ın belirttiğine göre; Walmart, robot arı patentiyle birlikte, tarım drone’ları ile alakalı beş başka patent daha aldı. Bu patentlerden biri, bitkilere zarar veren böcekleri tespit etmeye yönelikken bir başkası ise mahsullerin sağlık durumunu takip etmeye yönelik.

Walmart’ın bu patentlerle ne yapmayı planladığı şimdilik belirsiz olsa da; şirket, tarım sektörüne yatırım yapmayı ve gıda tedarik zinciri üzerinde daha fazla kontrol elde etmeyi planlıyor olabilir. Şirketin son zamanlarda market alıverişi teslimatı işini ilertmeye odaklandığını göz önünde bulunduracak olursak, bu çıkarım gayet mantıklı hale geliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link