Tesla Model 3, Neden Y Kuşağının Favori Arabası?

Ürettiği elektrikli ve otonom araçlarla son birkaç senede hızla yükselen bir otomotiv markası olan Tesla, son zamanlarda ciddi problemlerle uğraşsa da birçok kişinin gözde otomotiv markası konumunda. Tesla’nın geçmişinin çok fazla olmadığını göz önüne alacak olursak, bu, çok sayıda köklü şirketin bulunduğu böylesi bir endüstride başarılması gerçekten zor olan bir iş.

Tesla’nın en çok güvendiği arabalarının başında ise tabii ki Tesla Model 3 geliyor. Bunun en önemli sebebi, Tesla Model 3’ün, şirketin en son geliştirdiği otomobil olması. Tesla markasının son birkaç senedeki hızlı yükselişi nedeniyle, Tesla Model 3’e gösterilen ilgi o kadar fazla oldu ki, şirket hala siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde, sizlerle Tesla Model 3’ün üretiminde yaşanan darboğaz ile ilgili bir haber paylaşmıştık.

Bunların yanı sıra, Tesla ve Tesla Model 3 ile ilgili bir başka önemli detay daha var. Moosylvania isimli reklam ajansının geçtiğimiz sene yaptığı araştırmaya göre Tesla, Y kuşağının en sevdiği otomobil markalarında biri konumunda. Bununla birlikte Tesla Model 3 ise Y kuşağının favori arabası olarak tanımlanıyor. Tabii ki, Tesla’nın ve Tesla Model 3’ün Y kuşağına çekici gelmesinin belli başlı sebepleri var.

Tesla’nın Vizyonu

Piyasada bulunan araçların satış fiyatlarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Kelley Blue Book isimli şirkette analist olarak görev yapan Akshay Anand, Business Insider’a yaptığı açıklamada, Tesla markasının Y kuşağına çekici gelmesinin sebebinin, şirketin yaptığı yenilikçi hamleler olduğunu ifade etti. Bu yenilikçi hamlelerin başında, elbette ki şirketin elektrikli ve otonom arabalara yatırım yapması geliyor. Bununla birlikte Tesla’nın solar çatı panellerini piyasaya sürerek yenilenebilir enerji alanında yaptığı atılımın da bunda payı büyük. Hatta şirketin, geçtiğimiz günlerde SpaceX iş birliğiyle bir Tesla Roadster’ı uzaya göndererek yaptığı ilginç reklam bile, Tesla’nın Y kuşağı tarafından ilgi görmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

Tesla Model 3’ün Uygun Fiyatı

Tesla’nın Model 3’ten önceki araçları Roadster, Model S ve Model X nispeten yüksek fiyatlara sahiplerdi. Bu araçların fiyatları genel olarak 70.000 doların üzerindeydi ve opsiyonel özelliklerle birlikte, bu fiyat 100.000 doları bulabiliyordu. Yani bu araçların fiyatları, Y kuşağının karşılayabileceği seviyede değildi.

Şirketin son otomobili Tesla Model 3’ün satış fiyatı ise 35.000 dolardan başlıyor ve araç, sahip olduğu bu uygun fiyat nedeniyle Y kuşağının gözdesi haline geldi. Aracın fiyatı haricinde, Y kuşağının ilgisini çeken en önemli yönü ise teknolojik özellikleri. Tesla Model 3’ün en çok öne çıkan teknolojik özelliği, tabii ki otopilot özelliği. Ayrıca araçta bazı durumlarda kullanılabilen yarı otonom özellikler de bulunuyor. Bununla birlikte şirket, Tesla Model 3’ün 15 inç boyutundaki dokunmatik ekranına daha fazla dikkat çekmek için araçta gösterge paneline yer vermedi. Bu 15 inçlik dokunmatik ekran sayesinde, aracın iç özelliklerinin birçoğu kontrol edilebiliyor.

Elon Musk

Tesla’nın en büyük şansının Elon Musk gibi bir kurucu ortağa ve CEO’ya sahip olması olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz. Başarılı girişimci Elon Musk, bu zamana kadar Tesla dışında SpaceX ve The Boring Company şirketleriyle de çok önemli işler başardı. Ve Elon Musk, yaptığı bu hamlelerle birçok insanın takdirini kazanmış durumda. Bu insanların büyük bir kısmının da teknolojiyle içli dışlı olan Y kuşağı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Bunların yanı sıra, Elon Musk’ın yaptıklarından çok vadettikleri insanları son derece heyecanlandırıyor. Mars’ta koloni kurma hayali, ulaşımda çığır açabilecek hyperloop projesi ve trafiğe çözüm getirmek amacıyla Los Angeles’ın altında tüneller inşa edilmeye başlanması; Elon Musk’ın şimdiye kadar ortaya çıkan projelerinden bazıları. İşte Elon Musk’ın şimdiye kadar başardığı tüm işler ve vaatleri, insanların kafasında Tesla markasıyla ilgili olumlu düşünceler oluşmasını sağlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Tesla İşten Çıkarmalara Başlıyor

Elektrikli araba üreticisi Tesla, çalışanlarının yaklaşık yüzde 9’unu işten çıkaracaklarını açıkladı. ABD’li girişimci Elon Musk, “Tesla’da zor ama gerekli bir yeniden yapılandırma yolda” sözleriyle haberi duyurdu.

2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar eden Tesla, Model 3’ün bir türlü seri üretime geçememesi nedeniyle nakit sıkıntısı yaşıyor. Şirket, 3. çeyrekten sonra kâr getirebilmeye çabalıyor.

Model 3‘ün üretimi

İşten çıkarmalar sadece maaşlı çalışanları etkileyecek ve üretim bölümlerine uzanmayacak. Bu da Tesla’nın önceliğinin her şeye rağmen Model 3’ün üretimi olduğunu gösteriyor.

Elon Musk, küçültme kararını şirket çalışanlarına da e-maille duyurdu.

Musk Twitter’dan yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

“Son 15 yılda, neredeyse başladığımız günden beri Tesla’nın hiç yıllık kâr getirmediği düşünülürse derdimiz elbette kâr değil. Bizi harekete geçiren dünyanın sürdürülebilir ve temiz enerjiye geçişini hızlandırma misyonumuz ancak nihayetinde sürdürülebilir bir şekilde kârda olduğumuzu göstermediğimiz sürece, asla bu hedefe ulaşamayız.” 

Kararın aynı işi birden fazla kişinin yaptığı pozisyonları azaltmayı hedeflediğini söyleyen Musk, şirketin üretim faaliyetlerinin etkilenmeyeceği güvencesini de verdi.

Musk’ın açıklamasına göre işten çıkarılanların çoğuna Tesla’nın satış tarafında pozisyonlar teklif edilecek.

Milyarder girişimci Elon Musk, geçen ay Tesla’nın yeniden yapılandırmaya gideceğini açıklamıştı. Şirket yönetiminde hiyerarşinin yataylaştırılması da, planlardan biriydi.

Yorumcular gelişmelerin pek de sürpriz olmadığı görüşünde. Hem Musk hem de Tesla yönetimi, şirketin bu kadar yıl sonra kâra geçmesi gerektiği konusunda baskı altında.

Geniş kitlelere satılması hedeflenen Model 3 elektrikli aracının seri imalatı bir türlü başlayamadı ve şirket üretim maliyetlerini düşürmenin yollarını arıyor.

Tesla hissedarları son olarak Elon Musk ve kardeşi Kimbal Musk’ı görevden almayı oyladı ancak iki kardeş galip geldi.

Kaynak: Hürriyet

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

3B Yazıcıyla Yapılmış Evler İlk Kez Birilerine Yuva Olacak

  • Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilen evler, sadece yakın geleceğe yönelik bir konsept çalışması niteliğindeydi, ancak bu yıl içerisinde bu durum değişecek gibi görünüyor.
  • Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde, dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evlerini inşa edecekler.
  • İlk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.
  • İlgili Yazı: Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilmiş, Seri Üretim Elektrikli Arabası: LSEV

Üç boyutlu yazıcılar, son birkaç yıla damgasını vuran teknolojilerin başında geliyor. Son dönemde sürekli olarak üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen otomobillerin ve evlerin haberleri gündeme taşınıyor. Hatta biz de geçtiğimiz dönemde bu tarz haberlere yer verdik. Örneğin üç boyutlu yazıcı ile 8 saatte basılan ev bunlardan biriydi.

Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilen evlerin birçoğu, tanıtım amacıyla yapılmıştı. Yani en azından biz öyle biliyoruz, çünkü bu evlerin yakın gelecekte birilerinin barınma ihtiyacını karşılayacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. Başka bir deyişle, üç boyutlu yazıcıyla yapılan bu evler bir konsept çalışması niteliğindeydi. Şimdi bahsedeceğimiz haber ise üç boyutlu yazıcılar kullanılaran inşa edilen evlerin yakın zamanda hayatımıza gireceğine işaret ediyor.

Quartz’ın paylaştığı habere göre, Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, gerçek anlamda kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı aracılığıyla yapılmış evlerin inşası için kolları sıvadılar. Bu grubun başlattığı “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde “dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evleri” inşa edilecek. Proje organizatörlerinin belirttiğine göre, ilk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.

Projenin internet sitesinde belirtildiğine göre, üç boyutlu yazıcıyla inşa edilecek olan bu evlerin görüntülerinin paylaşıldığı ilk hafta içerisinde, 20 aile bu postmodern kapsüllere ilgi gösterdi. Proje sahipleri, bu projeyle birlikte üç boyutlu beton baskı bilimini ve teknolojisini daha geniş bir kitleye tanıtmayı umut ediyorlar ve üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilmiş evlerin yakın gelecekte yaygın olarak benimseneceğine inanıyorlar.

Evlerin Yapımında Kullanılan Robot Kol

Bu evlerin inşasında kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı, aslında hafif krem şanti kıvamındaki betonu şekillendirecek olan büyük bir robot kol. Bu robot kol aracılığıyla çimento, dayanıklı olması için kat kat yapılıyor. Proje geliştiricileri, bu betonun kıvamının ve yazıcı hassasiyetinin, çimentoyu karıştırmayı ve sadece gerektiği kadar çimento kullanmayı mümkün kıldığını ve bunun da onu, klasik inşa metotlarından daha ucuz ve çevre dostu hale getirdiğini ifade ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link