Tesla Model 3, Neden Y Kuşağının Favori Arabası?

Ürettiği elektrikli ve otonom araçlarla son birkaç senede hızla yükselen bir otomotiv markası olan Tesla, son zamanlarda ciddi problemlerle uğraşsa da birçok kişinin gözde otomotiv markası konumunda. Tesla’nın geçmişinin çok fazla olmadığını göz önüne alacak olursak, bu, çok sayıda köklü şirketin bulunduğu böylesi bir endüstride başarılması gerçekten zor olan bir iş.

Tesla’nın en çok güvendiği arabalarının başında ise tabii ki Tesla Model 3 geliyor. Bunun en önemli sebebi, Tesla Model 3’ün, şirketin en son geliştirdiği otomobil olması. Tesla markasının son birkaç senedeki hızlı yükselişi nedeniyle, Tesla Model 3’e gösterilen ilgi o kadar fazla oldu ki, şirket hala siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde, sizlerle Tesla Model 3’ün üretiminde yaşanan darboğaz ile ilgili bir haber paylaşmıştık.

Bunların yanı sıra, Tesla ve Tesla Model 3 ile ilgili bir başka önemli detay daha var. Moosylvania isimli reklam ajansının geçtiğimiz sene yaptığı araştırmaya göre Tesla, Y kuşağının en sevdiği otomobil markalarında biri konumunda. Bununla birlikte Tesla Model 3 ise Y kuşağının favori arabası olarak tanımlanıyor. Tabii ki, Tesla’nın ve Tesla Model 3’ün Y kuşağına çekici gelmesinin belli başlı sebepleri var.

Tesla’nın Vizyonu

Piyasada bulunan araçların satış fiyatlarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Kelley Blue Book isimli şirkette analist olarak görev yapan Akshay Anand, Business Insider’a yaptığı açıklamada, Tesla markasının Y kuşağına çekici gelmesinin sebebinin, şirketin yaptığı yenilikçi hamleler olduğunu ifade etti. Bu yenilikçi hamlelerin başında, elbette ki şirketin elektrikli ve otonom arabalara yatırım yapması geliyor. Bununla birlikte Tesla’nın solar çatı panellerini piyasaya sürerek yenilenebilir enerji alanında yaptığı atılımın da bunda payı büyük. Hatta şirketin, geçtiğimiz günlerde SpaceX iş birliğiyle bir Tesla Roadster’ı uzaya göndererek yaptığı ilginç reklam bile, Tesla’nın Y kuşağı tarafından ilgi görmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

Tesla Model 3’ün Uygun Fiyatı

Tesla’nın Model 3’ten önceki araçları Roadster, Model S ve Model X nispeten yüksek fiyatlara sahiplerdi. Bu araçların fiyatları genel olarak 70.000 doların üzerindeydi ve opsiyonel özelliklerle birlikte, bu fiyat 100.000 doları bulabiliyordu. Yani bu araçların fiyatları, Y kuşağının karşılayabileceği seviyede değildi.

Şirketin son otomobili Tesla Model 3’ün satış fiyatı ise 35.000 dolardan başlıyor ve araç, sahip olduğu bu uygun fiyat nedeniyle Y kuşağının gözdesi haline geldi. Aracın fiyatı haricinde, Y kuşağının ilgisini çeken en önemli yönü ise teknolojik özellikleri. Tesla Model 3’ün en çok öne çıkan teknolojik özelliği, tabii ki otopilot özelliği. Ayrıca araçta bazı durumlarda kullanılabilen yarı otonom özellikler de bulunuyor. Bununla birlikte şirket, Tesla Model 3’ün 15 inç boyutundaki dokunmatik ekranına daha fazla dikkat çekmek için araçta gösterge paneline yer vermedi. Bu 15 inçlik dokunmatik ekran sayesinde, aracın iç özelliklerinin birçoğu kontrol edilebiliyor.

Elon Musk

Tesla’nın en büyük şansının Elon Musk gibi bir kurucu ortağa ve CEO’ya sahip olması olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz. Başarılı girişimci Elon Musk, bu zamana kadar Tesla dışında SpaceX ve The Boring Company şirketleriyle de çok önemli işler başardı. Ve Elon Musk, yaptığı bu hamlelerle birçok insanın takdirini kazanmış durumda. Bu insanların büyük bir kısmının da teknolojiyle içli dışlı olan Y kuşağı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Bunların yanı sıra, Elon Musk’ın yaptıklarından çok vadettikleri insanları son derece heyecanlandırıyor. Mars’ta koloni kurma hayali, ulaşımda çığır açabilecek hyperloop projesi ve trafiğe çözüm getirmek amacıyla Los Angeles’ın altında tüneller inşa edilmeye başlanması; Elon Musk’ın şimdiye kadar ortaya çıkan projelerinden bazıları. İşte Elon Musk’ın şimdiye kadar başardığı tüm işler ve vaatleri, insanların kafasında Tesla markasıyla ilgili olumlu düşünceler oluşmasını sağlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Konuşarak Ticaret (Conversational Commerce) Nedir?

Konuşarak ticaret kavramına bir Uber yöneticisi tarafından popüler hale getirilen, geleceğin trendi olarak bakılıyor.

Aslına baktığımızda konuşmak her zaman ticaretin bir parçasıydı hem de önemli bir parçasıydı. Eskiden de bir tüccar önemli bir müşteri ile özel bir diyaloğa girmeye çalışırdı veya yeni bir müşteriyi konuşarak bağlamaya çalışırdı şimdi de mağazalarda, butiklerde, pazarlarda aynı durumu görebilirsiniz. Konuşmak ticaretin doğasında var olan bir durum.

Ancak Uber yöneticisi Chris Messina’nın ortaya attığı konuşarak ticaret (Conversational Commerce) kavramı mesajlaşma uygulamaları ile ticaretin kesişimine işaret ediyor. Yani bugün pek çok konuşma otomatik hale geldi ve “Conversational Commerce” (Konuşarak ticaret) terimi ile bahsedilen de işte bu otomatik deneyimler.

Facebook Messenger, WhatsApp, Talk ve WeChat gibi mesajlaşma ve sohbet uygulamaları yoluyla işletmelerle etkileşim kurma eğilimi alışveriş deneyimleri için de kullanılıyor ve bu durum aslında tamamen iletişim kurmak ve konuşmaktan geliyor. Bu uygulamaların yanı sıra ses ve komutlar ile benzer şeyleri daha geniş kapsamlı yapan sesli asistanlar da bu gruba girebilir. Bu sayede tüketiciler, şirket temsilcileriyle sohbet edebilir, müşteri desteği alabilir, soru sorabilir, kişiselleştirilmiş öneriler alabilir, yorumları okuyabilir ve mesajlaşma uygulamalarının içinde satın almak için yönlendirilen yerlere tıklayabilirler. Bu işlemlerin büyük bir çoğunluğu da günümüzde chatbotlar tarafından uygulanıyor.

Chatbot’un ne olduğunu geçen hafta sizlerle paylaşmıştık. Yazıyı buradan inceleyebilirsiniz.

Chatbot’lar  insanlar tarafından da oldukça benimsendi. Mesaj uygulamalarının benimsenmesi sosyal ağların benimsenmesinden bile daha hızlı gerçekleşiyor. Örneğin; dünya nüfusunun %37’si mesajlaşma uygulamaları kullanıyor. 40 Milyon kişi şu anda akıllı bir sesli asistana sahip.

Konuşarak Ticaretin Avantajları Neler?

  •  Konuşarak ticaret sadece marka ve tüketici arasındaki otomatik etkileşimler ile çok daha fazla insana ulaşabildiği için değil, aynı zamanda müşterinin bir eylemi tamamlamak için atılması gereken adım sayısını azalttığı için de güçlüdür.
  •  Konuşarak ticaret, müşteri ile iki yönlü iletişim sağlar. Sadece onlara bir şey anlatmaz, aynı zamanda onlardan öğrenir, sorularını ve şikayetlerini duyar ve onlarla bir ilişki kurar.
  •  Konuşarak ticareti doğru şekilde kullanan mağazalar, yıllık gelirlerini %7 ila  %25 oranında artırmaktadır.

 Konuşarak Ticaret Nasıl Çalışır?

Konuşma ticaretini ve işinize nasıl uygulanacağını düşünürken, dört farklı deneyim türü üzerinde düşünmeniz gerekir.

1)   Proaktif / Otomatik. Örnek: Bir müşteri ilk satın alımını yapar ve ertesi gün mağaza otomatik olarak onlara bu mağazada alışveriş yaptığı için teşekkür eden güzel bir mesaj gönderir.

2)   Reaktif / Otomatik. Örnek: Bir müşteri yeni bir kamera satın aldı, ancak doğru çalışmıyor, bu nedenle mağazadan yardım istemek için mesaj gönderir. Mağaza, sorularını otomatik olarak tanır ve müşteriye doğru yönlendirmeyi gönderir.

3)   Manuel / Birden Çoğunluğa. Örnek: Mağaza10 yeni yer açtı ve yakınlardaki insanları bilgilendirmek istiyor. Yeni konumların 10 mil yakınında yaşayan, hedeflenen müşteri segmentine özel bir mesaj gönderir.

4)   Manuel / Bire Bir. Örnek: Twitter’da olumlu bir inceleme veya fotoğraf paylaşan bir müşteriye teşekkür mesajı veya kupon gibi bir şey gönderilir.

Önümüzdeki dönemlerde chatbot’ların hayatımıza entegre oluşunu daha derinden incelemeye devam edeceğiz. Takipte kalın!

SOR’UN Kimdir?

SOR’UN, şirketlere entegre ve dijital müşteri deneyimi yönetimi konusunda özelleştirilebilir çözümler sunar.  Yapay zeka ve doğal dil işleme destekli ChatBot’lar ile müşteri iletişimi süreçlerinde dijital dönüşümünün hızlanmasına ve bu sayede iletişim merkezi maliyetlerini azaltma konusunda yardımcı olmaktadır.

Hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki onlarca şirketin müşterileri ile yaptığı milyonlarca görüşmenin altyapısı sağlayan SOR’UN finans, sigorta, e-ticaret, kamu, otomotiv ve daha birçok sektörde yer alan kurumsal müşterilerine ihtiyaçlarına göre geliştirdiği çözümler ile bölgesel ölçekte müşteri deneyiminde dijital dönüşümün öncüsü olmaktadır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple Artık E-Postaları ve Telefon Aramalarını Takip Altına Alıyor

  • Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde yeni  iPhone’ları tanıtmasının ardından birçok marka, Apple’ın yeni telefonlarını çeşitli açılardan eleştirmişti.
  •  Apple, kullanıcıların arama ve e-posta verilerini kullanarak güven puanını hesaplamaya başlayacak. 
  • İlgili yazı: Feminist Gruplar Apple’a Neden Kızgınlar?

Dolandırıcılıkla mücadele kapsamında atağa geçen Apple, artık aramaları ve e-postaları kontrol altına alacak söz konusu veriler kalıcı olarak değil, geçici bir süre için saklanacağını duyurdu. Apple’ın bu hamlesi, iOS 12’nin gelişi ile birlikte güncellenen iTunes Store gizlilik sayfasında şöyle ifade ediliyor:

“Dolandırıcılığı belirlemeye ve önlemeye yardım etmek için, gönderdiğiniz ve aldığınız telefon aramalarının veya e-postaların yaklaşık sayısı da dahil olmak üzere aygıtınızı nasıl kullandığınız hakkındaki bilgiler, bir satınalma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda aygıt güven puanı hesaplamak için kullanılır. Gönderilen veriler, Apple’ın aygıtınızda ki gerçek değerleri öğrenemeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Puanlar, sunucularımız da belirli bir süre saklanır.”

Aygıtlara verilecek olan bu güvenin puanını telefon aramaları ve e-posta verileri oluşturmaktadır. Bu adımın ise Apple’a; satın alma, yorum ve hesap konularında dolandırıcılıkla mücadelede konusunda yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?