The Guardian gazetesi, geçtiğimiz günlerde Tesla’nın toplamda 10.000 işçinin çalıştığı fabrikasında, işçilerin yaşadığı zorluklarla ilgili özel bir haber yaptı. Haberde, bazı işçilerin fabrikadaki yoğun baskıdan şikayet ettiği ve bunun Elon Musk’ın agresif üretim hedefinden ve fabrikada yaşanan bazı ciddi yaralanmalardan kaynaklandığını ifade ettikleri belirtildi.

Robot işçilerin yer aldığı ve son derece teknolojik olan fabrikada, bazı işçilerin hayatını olumsuz yönde değiştiren yaralanmaların yaşandığı belirtilirken The Guardian’ın elde ettiği kaza raporlarına göre, 2014 yılından beri baygınlık, baş dönmesi, hastalık nöbetleri, anormal nefes alma ve göğüs ağrısı gibi nedenlerden dolayı fabrikaya 100 defadan fazla ambulans çağrılmış. Üstelik haberde, bunlar haricindeki tıbbi sorunlar ve yaralanmalar nedeniyle de yüzlerce kez ambulans çağrıldığına vurgu yapıldı.

The Guardian’ın Tesla fabrikasındaki çalışma şartlarıyla ilgili olarak şirket CEO’su Elon Musk ile telefon üzerinden gerçekleştirdiği röportajda; Elon Musk, işçilerin zor işlerde, uzun saatler çalıştıklarını ve zor zamanlar geçirdiklerini kabul etti. Ancak Musk, onların sağlıklarını ve refahlarını son derece önemsediğini de belirtmeyi ihmal etmedi. Tesla’dan yapılan açıklamaya göre, fabrikanın güvenlik sicili geçtiğimiz yıl önemli ölçüde iyileştirildi.

Elon Musk’ın Tesla ile ilgili olarak The Guardian’a yaptığı diğer önemli açıklamalarla ilgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın