Telefon Bağımlılarını Korumayı Amaçlayan Trafik Işıkları 0

Teknolojinin gelişmesi ile akıllı cihazların hayatımızdaki hakimiyet alanı gün geçtikçe artıyor. Hal böyle olunca şehirler daha ‘akıllı’ ve sağlığımızı korur hale gelmeye başlıyorlar diyebiliriz.

Her ne kadar yürürken bir yandan telefonunuza gelen bir bildirime bakmak ya da mesaj atmak her zaman yaptığınız şey olsa da bunun size yeni bir yürüme alışkanlığı kazandırdığını (kötü anlamda) ve kendini koruma içgüdüsü ile artık daha kısa adımlar atmaya başladığınızı sizde gözlemleyebilirsiniz. Sadece yürüyüş tarzınız değil, sağlığınızın da direkt etkilendiği yürürken cep telefonunuzla ilgilenme eyleminizi daha az zararlı bir hale getirmek için Avustralya’nın bir çözümü var.

Sydney telefonunu hiçbir zaman elinden düşürmeyen vatandaşlarını meydana gelebilecek olası kazalardan korumak için zeminin içine gömülü trafik ışığı teknolojisini kullanmaya başladı.

Ülkemizde de sıklıkla meydana gelen yayaların dikkatsizliğinden kaynaklanan kazalar Avustralya da artınca Sydney hükümeti yer içine gömülü trafik ışıkları teknolojisini hayata geçirmeye karar verdi. Bu fikrin tüm şehirlere örnek teşkil edeceği şimdiden gün gibi ortada.

Sydney’in bu yenilikçi fikrinin çok benzerleri hali hazırda Alman şehirleri Cologne ve Ausburn’da uygulanıyor, Stockholm’de ise sürücüler dikkatsiz yayalara karşı ‘dikkatli ‘ olmaları için öğütleyen yol tabelaları kullanılıyor. Hatta Çin’de cep telefonu bağımlıları için özel bir yaya yolu bile var.

Sydney’de geçtiğimiz yıllara nazaran 2014’ten bu yana dikkat dağınıklığı nedeniyle hastanelerin acil servisini ziyaret eden yayaların sayısı 2006’ya göre 10 kat artarak 124’e ulaşmış. 2015’te ise cep telefonunun neden olduğu dikkat dağınıklığı sebebiyle hayatını 61 kişi kaybetmiş.

Özellikle yürürken cep telefonuna odaklanan kişilerin potansiyel tehlikelerden kendini korumak için daha kısa adımlar atarak düz yürüyemediklerini ve yavaşladıklarını keşfeden şehir, bu konuda yapılabilecek en güzel çalışmaya imza atmış durumda.

Kişilerin kendi hayatlarını önemsemeden azami derece dikkatli olmaları gereken yollarda cep telefonları ile olan meşguliyetleri esnasında başlarına gelebilecek ölüm tehlikesini minimuma indirmek isteyen şehir sosyalleşmemizi bir üst seviyeye çıkaran teknolojinin yardımları yayaların can güvenliğini sağlamaya çalışıyor.

Bir şehrin yayalarının can güvenliğini düşünmesi oldukça güzel bir olay ancak biz yayalarında yollarda hem kendi hem de diğer yayaların can güvenliği konusunda daha dikkatli olmamız gerekmiyor mu sizce de?

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Microsoft, İngiltere’deki İlk Perakende Mağazasını Açıyor 1

ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketi Microsoft geçtiğimiz günlerde Ankara’da Kentpark AVM MediaMarkt içinde yer alarak Türkiye’deki ilk mağazasını açmıştı. Şimdi ise Microsoft İngiltere’deki ilk mağazasını Londra’da açmaya hazırlanıyor.

RetailWeek’in haberine göre, Microsoft, Londra’nın merkezinde bulunan popüler alışveriş mekanı Oxford Circus’da mağaza güvenliği için görüşmelerde bulundu ve resmi olarak mağaza açmayı planladığını bildirdi. Oxford Circus’da açılacak olan mağazada şu an Benetton United Colors’ın bulunması nedeniyle, önümüzdeki haftalarda 10 yıllık bir kira sözleşmesi imzalanacak. Seri bir şekilde mağazalarını açmaya devam eden Microsoft’un yeni mağazası ise Regent Caddesi’ndeki Apple’ın mazağasına sadece birkaç kapı uzaklıkta olacak.

Bununla beraber Microsoft, aslında 2013 yılında İngiltere’de bir mağaza açmayı planlıyordu. Ancak bina ve yer sıkıntılarından dolayı sürekli bu süreç erteleniyordu. Nihayet Londra alışveriş bölgesinin merkezinde bir mağaza açmaya karar verildi. Microsoft’un yeni anlaşması ile birlikte, perakende satış yerinin İngiltere ve Avrupa merkez mağazası olacağı açıkça ortada. Ayrıca Microsoft’un ABD genelinde, Kanada, Porto Riko ve Avustralya’da mağazaları bulunmakta.

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link