Telefon Bağımlılarını Korumayı Amaçlayan Trafik Işıkları

Teknolojinin gelişmesi ile akıllı cihazların hayatımızdaki hakimiyet alanı gün geçtikçe artıyor. Hal böyle olunca şehirler daha ‘akıllı’ ve sağlığımızı korur hale gelmeye başlıyorlar diyebiliriz.

Her ne kadar yürürken bir yandan telefonunuza gelen bir bildirime bakmak ya da mesaj atmak her zaman yaptığınız şey olsa da bunun size yeni bir yürüme alışkanlığı kazandırdığını (kötü anlamda) ve kendini koruma içgüdüsü ile artık daha kısa adımlar atmaya başladığınızı sizde gözlemleyebilirsiniz. Sadece yürüyüş tarzınız değil, sağlığınızın da direkt etkilendiği yürürken cep telefonunuzla ilgilenme eyleminizi daha az zararlı bir hale getirmek için Avustralya’nın bir çözümü var.

Sydney telefonunu hiçbir zaman elinden düşürmeyen vatandaşlarını meydana gelebilecek olası kazalardan korumak için zeminin içine gömülü trafik ışığı teknolojisini kullanmaya başladı.

Ülkemizde de sıklıkla meydana gelen yayaların dikkatsizliğinden kaynaklanan kazalar Avustralya da artınca Sydney hükümeti yer içine gömülü trafik ışıkları teknolojisini hayata geçirmeye karar verdi. Bu fikrin tüm şehirlere örnek teşkil edeceği şimdiden gün gibi ortada.

Sydney’in bu yenilikçi fikrinin çok benzerleri hali hazırda Alman şehirleri Cologne ve Ausburn’da uygulanıyor, Stockholm’de ise sürücüler dikkatsiz yayalara karşı ‘dikkatli ‘ olmaları için öğütleyen yol tabelaları kullanılıyor. Hatta Çin’de cep telefonu bağımlıları için özel bir yaya yolu bile var.

Sydney’de geçtiğimiz yıllara nazaran 2014’ten bu yana dikkat dağınıklığı nedeniyle hastanelerin acil servisini ziyaret eden yayaların sayısı 2006’ya göre 10 kat artarak 124’e ulaşmış. 2015’te ise cep telefonunun neden olduğu dikkat dağınıklığı sebebiyle hayatını 61 kişi kaybetmiş.

Özellikle yürürken cep telefonuna odaklanan kişilerin potansiyel tehlikelerden kendini korumak için daha kısa adımlar atarak düz yürüyemediklerini ve yavaşladıklarını keşfeden şehir, bu konuda yapılabilecek en güzel çalışmaya imza atmış durumda.

Kişilerin kendi hayatlarını önemsemeden azami derece dikkatli olmaları gereken yollarda cep telefonları ile olan meşguliyetleri esnasında başlarına gelebilecek ölüm tehlikesini minimuma indirmek isteyen şehir sosyalleşmemizi bir üst seviyeye çıkaran teknolojinin yardımları yayaların can güvenliğini sağlamaya çalışıyor.

Bir şehrin yayalarının can güvenliğini düşünmesi oldukça güzel bir olay ancak biz yayalarında yollarda hem kendi hem de diğer yayaların can güvenliği konusunda daha dikkatli olmamız gerekmiyor mu sizce de?

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Boston Dynamics’in Robotu Artık Kapıları Da Açabiliyor

Yeni bir teknolojik gelişme insanları her zaman heyecanlandırmıştır ancak söz konusu alan yapay zeka ve robotlar olduğunda bu yenilikler bizi tedirgin edecek cinsten olabiliyor.

Robot denildiğinde dünyanın gözü 2016 yılında Alphabet tarafından Japon SoftBank‘e satılan teknoloji devi Boston Dynamics şirketinin üzerine çevriliyor. Zira şirket yeni özellikler taşıyan robotlarının videolarını belirli aralıklarla Youtube kanalına yüklüyor. Bu videolardaki robotların yaptıkları izleyicileri şaşırtırken, yapay zekanın gelecekte ulaşabileceği noktaları düşündürerek endişeledirebiliyor.

İki ay kadar önce takla atabilen robotu hayretle izlemiştik; şirket eklediği 3 boyutlu izleme sistemiyle robotların kabiliyetlerini arttırmıştı. Dün ise şirket, bilim kurgu filmlerini hatırlatan yeni bir modelinin videosunu yayınladı.

Videoda, şirketin SpotMini ismini verdiği modellerden biri arkadaşının gerekli donanıma sahip olmadığını farkediyor ve sırtındaki kol yardımıyla kapıyı onun için açıyor. Kapının arasına ayağını koyması ve ardına kadar açtıktan sonra kenara geçip arkadaşına yol vermesi sizce de biraz ürkütücü değil mi!

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, videonun Netflix’in çok izlenen dizisi Black Mirror’ın son sezonundaki Metalhead bölümünü akıllara getirdiğinden söz ediliyor. Bakalım şirketin gelecekte paylaşacağı videolarda robotlar hangi yeni becerileriyle bizleri şaşırtacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Betty Crocker, Ürününe Müşteri Deneyimi Katarak Satışlarını Nasıl Yükseltti?

ABD merkezli gıda şirketi General Mills, 1950’li yıllarda ünlü Betty Crocker markası altında bir kek karışımı piyasaya sürdü. Bu kek karışımı, bütün kuru malzemeleri içinde barındırıyordu. Öyle ki, içinde toz haline getirilmiş süt ve yumurta bile bulunuyordu. Bu kek karışımını alanların yapması gereken sadece karışıma su eklemek ve bütün malzemeyi bir güzel karıştırdıktan sonra karışımı fırına vermekti.

Bu yenilikçi ürün, meşgul ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyordu. General Mills, bu ürünün satacağından çok emindi. Ancak işler umdukları gibi gitmedi. Bu yeni ürün, birçok faydasına rağmen doğru düzgün satmadı. Hatta ikonik ve güvenilir Betty Crocker markası bile, ev hanımlarını bu ürünü benimseme konusunda ikna etmedi.

Bunun üzerine General Mills, bu beklenmedik durumun altında yatan nedeni anlamak için bir grup psikologu işe aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda psikologlar, Amerikalı ev hanımlarının bu pratik ürünü kullandıklarında kötü hissettikleri sonucuna ulaştılar.

Ürün, normal bir şekilde kek yapmaya göre çok daha az zaman ve emek harcayarak kek yapmaya imkan tanıyordu, ancak ev hanımları bu şekilde eşlerini ve konuklarını kandırmış olduklarını düşündüler. Aslında bu kek karışımıyla yapılan kekin tadı çok iyiydi ve insanlar, ev hanımlarının bu keki yapmak için çokça vakit harcadıklarını düşünüyorlardı. Ev hanımlarının hakkettiklerinden daha fazla takdir alması ise onların suçluluk hissetmelerine neden oldu ve sonuç olarak ürünü kullanmayı bıraktılar.

Ürünün satmamasının ardındaki neden anlaşıldıktan sonra, General Mills şirketi bu suçluluk psikolojisi sorununun üzerine eğilen bir dizi reklam kampanyası hazırladı. Bu reklam kampanyalarında, hazır kek karışımlarıyla mutfakta zamandan tasarruf etmenin, kadınlara aileleri için diğer değerli şeyleri yapmalarına imkan tanıdığına vurgu yapılıyordu. Kısacası reklamlar, böylesi yenilikçi bir ürünü kullanmanın ne kadar akıllıca olduğuna dikkat çekiyordu.

Bu reklam kampanyalarına rağmen, General Mills ürünü değiştirerek daha az pratik hale getirdi. Ev hanımlarının, yeni kek karışımına suyun yanı sıra gerçek yumurta katmaları gerekiyordu. Bu da karışımdan toz haline getirilmiş yumurtanın çıkartıldığı algısını oluşturdu. General Mills, ürünü yenilenmiş halini “Bir Yumurta Ekle” sloganıyla yeniden piyasaya sürdü ve bunun ardından Betty Crocker hazır kek karışımının satışları hızla yükseldi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link