Teknoloji Günlük Hayata Ne Derece Entegre ? 0

Teknoloji olağan hızıyla değişiyor, gelişiyor. Her yeni teknoloji eninde sonunda günlük yaşama entegre oluyor ve günlük hayatı yani bir anlamda insanların yaşayış biçimlerini etkiliyor. Şöyle bir düşünün, bundan 15 yıl önce kaç kişi cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve yüksek hızlı internete sahipti ? Bir gün kalktınız ve tüm iletişim araçlarının bir gecede, geri döndürülemeyecek bir şekilde yok olduğunu düşünün. Bu olay karşısında, insanlar arasında yaşanacak büyük kargaşayı görebiliyorsunuz değil mi ? Oysa ki bu teknolojilerin büyük bir çoğunluğu on yıl öncesine kadar hayatımızda bile değildi.

Şimdi size teknolojinin günlük hayata ne denli büyük oranlarda dahil olduğunu araştırma sonuçlarına dayandırarak göstermeye çalışacağım. Birkaç gün öne Pew Research Center’s ın yayınlamış olduğu araştırmanın sonuçlarına göre, Amerika’da yaşayan her 100 insandan 85’i cep telefonuna sahip. Peki kullanıcılar, cep telefonlarını yalnızca arama yapmak için mi kullanıyor ? Elbette hayır ! Kullanıcıların %82’si arama yapmanın yanında cep telefonlarıyla fotoğraf çekerken, %80’i mesaj alıp gönderiyor. Araştırmanın dikkat çeken bir diğer noktası ise internet erişimi. Her 100 kullanıcıdan 56’sının cep telefonlarından internete erişmesi, akıllı telefon kullanımının ne denli yüksek olduğunun göstergesi.

Peki her geçen gün artan internet erişim oranına rağmen, internette geçirilen süre artıyor mu ? Nielsen’in yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre evet.

Sosyal medya şüphesiz hayatın bir gerçeği. Bir sonraki nesilin internet denildiğinde, Facebook ve Twitter’ı anlaması muhtemel. İnternet kullanıcılarının tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde bir kaç mecra çerçevesinde kutuplaşması, bu savı destekler nitelikte.  Nielsen’in yaptığı, Haziran 2011 – Haziran 2012 döneminin baz alındığı araştırmada sonuçlar gösteriyor ki, 2011 yılında sosyal medyada geçirilen süre 88 dakika iken, bu rakam 2012 yılında 121 dakikaya ulaşmış durumda. Grafik detaylı incelendiğinde görüleceği gibi, bilgisayar üzerinde  harcanan zaman, cep telefonu üzerinde harcanan zamandan neredeyse iki kat daha fazla. Geleceğin mobil cihazlar üzerine kurulu olacağını göz önüne alırsak, mobilin önünde alınması gereken daha çok yol olduğu görülebilir ve bu alanda yatırıcımları birçok fırsatın beklediğini söyleyebiliriz.

Toparlamak gerekirse, insanlık tarihi son 15 yılda, geri dönüşün pek mümkün olmadığı bir yola girmiş durumda. Piyasaya sürülen her yenilik, kolayca kabul görebiliyor ve günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelebiliyor. Bunun en güncel örneği mobil cihazlar ve sosyal medya. Bu iki olguyu, günlük yaşamdan ayrı tutmak neredeyse imkansız. Yükselen bir ivmeyle artan entegre yüzdesi, önümüzdeki yıllarda bizi daha çok yeniliğin beklediğinin işareti.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

iPhone 8 ve iPhone X IKEA Masa Lambalarıyla Şarj Edilebilecek 0

Apple’ın kablosuz şarj özelliğini destekleyecek ilk telefonları olan iPhone 8 ve iPhone X birçok markaya da müşterilerine hitap etmek için yeni kanallar açmalarında yardımcı oldu. Bu konuda ilk adımı geçtiğimiz günlerde Starbucks atarak müşterilerine mağazalarında kablosuz şarj imkanı sunacağını duyurmuştu.

Starbucks’tan sonra IKEA’da müşterilerine kablosuz şarj ile ilgili çalışmalarına başladı. IKEA’nın en sevilen ürünlerinden biri olan masa lambası RIGGAD artık iPhone kullanıcılarına da kablosuz şarj desteği verebilecek.

IKEA 2015 yılından beri kablosuz şarj desteği verse de bu özelliği kullanmak için müşteriler ekstra materyaller satın almaya ihtiyaç duyuyordu. Yeni iPhone modelleri bu ihtiyacı tamamen ortadan kaldırarak direkt olarak telefonlarını RIGGAD ile şarj etme imkanına kavuşacak.

IKEA Creative Hub’ın Kreatif Direktörü Morten Kjær yaptığı açıklamada ”IKEA kablosuz şarj sistemlerinde oldukça ileri düzeyde çalışmalar gerçekleştiriyor, bu çalışmalarımızın artık Apple ile uyumlu olmasından dolayı heyecan duyuyoruz” dedi.

IKEA’nın iPhone 8 ve iPhone X’i kablosuz olarak şarj edebilen çok yönlü masa lambasını IKEA’nın uluslarası mağazalarından 69.99$’a satın alabilirsiniz.

 

 

Elon Musk Uydular Aracılığıyla Dünyanın Her Yerine İnternet Sağlayacak 0

Dünyanın en çılgın ve zeki girişimcilerinden biri olarak insanlığın gidişatını yön vermeye başlayan isimlerden biri olan Elon Musk şimdi de tüm dünyaya internet bağlantısı sağlayacak. PayPal, Tesla, SolarCity, Hyperloop gibi insan hayatını kolaylaştıran birçok şirketin kurucusu olan Elon Musk’ın yapacakları her geçen daha çok merak uyandırmayı başarıyor.

Elon Musk yeni projesi için ise kurucu olduğu SpaceX ile bir proje yürütüyor. SpaceX’in üreteceği çok sayıda küçük uydunun dünya yörüngesine yerleştirilerek internet bağlantısını dünyanın her yerine yayılması planlanıyor. Bu çalışmanın ilk adımı olarak ise SpaceX’in ürettiği ”Starlink” uydusunun patentini alması oldu.

Starlink uyduları dünyanın yörüngesinde bulunmaları nedeniyle okyanuslar, dağlık alanlar, çöller gibi aklımıza gelebilecek internet kullanmayı düşünemeyeceğimiz birçok alana yüksek kapasiteli bağlantı sağlayabilecek. Dünyanın tamamını kapsayacak bu ağ sayesinde çölde kaybolduğunuzu düşündüğümüz anda bile navigasyon kullanabilecek ya da bir telefon görüşmesi yapabileceğiz.

Mevcut durumda bazı uydu şirketleri gemilere veya çölde inşaat yapan şirketler gibi müşterilerine, çok yüksek fiyatla telefon veya internet hizmeti veriyor. Bu sayede kullanıcılar bazı hayati veri alışverişlerini “yüksek ücretler” ödeyerek gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bunun için bile yüksek maliyetli bazı donanımlar satın almak ve bağlantıyı bu cihazlar üzerinden kurmak gerekiyor.

Şu an için bazı uydu şirketleri bu hizmetleri sağlasa da bu şirketlerin bağlantı bedelleri oldukça yüksek ve herkesin kullanımına da açık değil. Aynı zamanda bu uydulara bağlanabilmek için yüksek maliyetli bazı donanımlar satın alıp o donanımlar üzerinden bağlantı kurmak gerekiyor. SpaceX’in projesinde ise uydu maliyetleri minimize edildiği için bu sistemin kullanım ücretlerinin oldukça düşük olması bekleniyor. Starlink uyduları sayesinde ise günlük hayatta kullandığımız akıllı telefonlar ya da kablosuz modemler bu sisteme bağlanmamızı sağlayabilecek.

Elon Musk’ın bu projeleri hayata geçirmek için nasıl çalıştığını ve onun öğrenme sırlarını merak ediyorsunuz buradaki haberimize de göz atabilirsiniz.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link