Teknoloji Günlük Hayata Ne Derece Entegre ? 0

Teknoloji olağan hızıyla değişiyor, gelişiyor. Her yeni teknoloji eninde sonunda günlük yaşama entegre oluyor ve günlük hayatı yani bir anlamda insanların yaşayış biçimlerini etkiliyor. Şöyle bir düşünün, bundan 15 yıl önce kaç kişi cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve yüksek hızlı internete sahipti ? Bir gün kalktınız ve tüm iletişim araçlarının bir gecede, geri döndürülemeyecek bir şekilde yok olduğunu düşünün. Bu olay karşısında, insanlar arasında yaşanacak büyük kargaşayı görebiliyorsunuz değil mi ? Oysa ki bu teknolojilerin büyük bir çoğunluğu on yıl öncesine kadar hayatımızda bile değildi.

Şimdi size teknolojinin günlük hayata ne denli büyük oranlarda dahil olduğunu araştırma sonuçlarına dayandırarak göstermeye çalışacağım. Birkaç gün öne Pew Research Center’s ın yayınlamış olduğu araştırmanın sonuçlarına göre, Amerika’da yaşayan her 100 insandan 85’i cep telefonuna sahip. Peki kullanıcılar, cep telefonlarını yalnızca arama yapmak için mi kullanıyor ? Elbette hayır ! Kullanıcıların %82’si arama yapmanın yanında cep telefonlarıyla fotoğraf çekerken, %80’i mesaj alıp gönderiyor. Araştırmanın dikkat çeken bir diğer noktası ise internet erişimi. Her 100 kullanıcıdan 56’sının cep telefonlarından internete erişmesi, akıllı telefon kullanımının ne denli yüksek olduğunun göstergesi.

Peki her geçen gün artan internet erişim oranına rağmen, internette geçirilen süre artıyor mu ? Nielsen’in yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre evet.

Sosyal medya şüphesiz hayatın bir gerçeği. Bir sonraki nesilin internet denildiğinde, Facebook ve Twitter’ı anlaması muhtemel. İnternet kullanıcılarının tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde bir kaç mecra çerçevesinde kutuplaşması, bu savı destekler nitelikte.  Nielsen’in yaptığı, Haziran 2011 – Haziran 2012 döneminin baz alındığı araştırmada sonuçlar gösteriyor ki, 2011 yılında sosyal medyada geçirilen süre 88 dakika iken, bu rakam 2012 yılında 121 dakikaya ulaşmış durumda. Grafik detaylı incelendiğinde görüleceği gibi, bilgisayar üzerinde  harcanan zaman, cep telefonu üzerinde harcanan zamandan neredeyse iki kat daha fazla. Geleceğin mobil cihazlar üzerine kurulu olacağını göz önüne alırsak, mobilin önünde alınması gereken daha çok yol olduğu görülebilir ve bu alanda yatırıcımları birçok fırsatın beklediğini söyleyebiliriz.

Toparlamak gerekirse, insanlık tarihi son 15 yılda, geri dönüşün pek mümkün olmadığı bir yola girmiş durumda. Piyasaya sürülen her yenilik, kolayca kabul görebiliyor ve günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelebiliyor. Bunun en güncel örneği mobil cihazlar ve sosyal medya. Bu iki olguyu, günlük yaşamdan ayrı tutmak neredeyse imkansız. Yükselen bir ivmeyle artan entegre yüzdesi, önümüzdeki yıllarda bizi daha çok yeniliğin beklediğinin işareti.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link