Tek Tuşla Dava Açmayı Sağlayan Mobil Chatbot Uygulaması

  • DoNotPay, yapay zeka destekli hukuki danışmanlık sunan ücretsiz bir chatbot uygulaması.
  • Daha önce sadece internet sitesi üzerinden erişilebilen DoNotPay için geçtiğimiz günlerde bir iOS uygulaması yayımlandı.
  • DoNotPay, kurumları dava etmeye ve haklarını arayan insanları karmaşık bürokratik işlemler içerisinde yönlendirmeye odaklanıyor.
  • İlgili Yazı: Dünyanın İlk Avukat Robotu, ABD’de Hizmet Vermeye Başladı

Yapay zeka destekli hukuki danışmanlık hizmeti sunan ücretsiz bir chatbot uygulaması olan DoNotPay, bu hizmetine erişim sağlamak için kullanılabilen bir iOS uygulaması yayımladı. Bu mobil uygulamanın, tek bir tuşa basarak herhangi bir kişiyi dava etmek için kullanılabileceği lanse edilse de; uygulama, kurumları dava etmeye ve haklarını arayan insanları karmaşık bürokratik işlemler içerisinde yönlendirmeye odaklanıyor. Bu mobil uygulama kullanıma sunulmadan önce bu hizmete sadece internet sitesi üzerinden erişilebiliyordu.

The Verge’ün paylaştığı habere göre, bu chatbot, durumunuzla ve kimi dava etmek istediğiniz ile ilgili olarak bir dizi temel soru sorarak işe başlıyor. Daha sonra şikayetçi olmanız için adliyeye göndermeniz gereken belgeleri ayarlıyor ve eğer duruşmaya şahsen katılmanız gerekiyorsa, okumanız için bir senaryo hazırlıyor.

DoNotPay, başlangıçta Joshua Browder tarafından 18 yaşına girdikten sonra yediği düzinelerce park cezasına itiraz etmek için geliştirilmiş bir chatbot uygulamasıydı. Ancak zamanla DoNotPay daha kompleks bir yapıya büründü ve chatbot’un yasal tavsiye verme konusundaki yetenekleri arttı. Şu anda ABD’nin 50 eyaletinin yasalarına da uygun olarak hizmet verebilen chatbot; değişken uçak bileti fiyatları, veri ihlalleri, geç yapılan paket teslimatları ve adil olmayan banka ücretleri de dahil olmak üzere son derece geniş bir alandaki sorunlar konusunda yasal danışmanlık hizmeti sunabiliyor.

Bu kadar geniş çapta bir yeterliliğe sahip olmasına rağmen, şu anda bu hizmet hala ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor. Üstelik kullanıcıların mahkemede kazandıkları para üzerinde herhangi bir hak talep edilmiyor. Bununla birlikte DoNotPay’in fikir babası Joshua Browder, gelecekte daha özel hukuki danışmanlıklar için ücret almayı düşündüğünü ifade etti.

Aslında DoNotPay, adalet sistemi ile ilgili büyük bir soruna da dikkat çekiyor. Bu da farkında olmamanız durumunda, yasanın ne kadar koruma sağladığının bir önemi olmadığıdır. Uzmanlık alanınız hukuk olmadığı takdirde ya da hukuk alanında çalışan arkadaşlara sahip olmadığınız sürece, belirli durumlardaki yasal haklarınızın neler olduğunu bilmeniz pek de yüksek bir ihtimal değildir. DoNotPay ise insanlara sadece yasal danışmanlık hizmeti vermekle kalmıyor, aynı zamanda onları sahip oldukları haklar konusunda bilgilendiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Chatbotların Bir Karakteri Olmalı Mı?

30 Eylül’de California’da onaylanan yasaya göre chatbotlar insanlarla iletişim kurmaya başladıklarında chatbot olduklarını belirtmeleri gerekiyor. Yasa 1 Temmuz 2019’da yürürlüğe girecek. Bu yasa öncelikle aldatıcı siyasi botları hedef alıyor.

Böyle bir yasaya ihtiyaç duyulmasının temel sebebi tabii ki günümüzde oldukça yaygınlaşan chatbotların insanlar gibi konuşabiliyor ve hizmet verebiliyor olması. Chatbotların öğrenim süreci kendi kendine gelişebileceği gibi genelde botlara konuşmayı ve yazışmayı insanlar öğretiyor ve diyaloglar insanlar tarafından oluşturuluyor bu durum da chatbotların bir karakterleri olmalı mı sorusunu doğuruyor. Sonuçta chatbotların yaptığı işleri öncesinde insanlar yapıyorlardı ve her insanın bir karakteri var…

Peki Chatbotların Bir Karakteri Olmalı mı?

İşe yeni başlayanların girdiği oryantasyon  süreçlerini bir düşünün. İşi öğrenmeden önce girdikleri yeni iş yerini tanımaya çalışırlar, iş arkadaşlarıyla tanışırlar ama hepsinden önce bundan böyle mensubu olacakları kurumu/kuruluşu tanıyarak onun kişiliğine ve karakterine bürünürler, çalıştıkları yerle bütünleşirler.

Chatbotların insanlar gibi bir uyum süreçleri yoktur ancak insanlar marka ile iletişimlerini chatbot üzerinden gerçekleştirseler bile bunun doğal bir süreç olmasını isterler. Yapay zekayı insanlara kabul ettirebilmenin ve sevdirmenin yolu chatbotların onların “insancıl” taraflarına dokunmalarından geçer. Bu bağlamda diyalogların samimi, doğal ve gerçekçi olması tercih edilir. Chatbotların bir karakterlerinin olması da işte bu noktada önemlidir. Chatbotlara bir karakter oluşturarak işlerini insanlardan daha profesyonel yapmalarını sağlayacak bir sistemi aynı zamanda insancıl bir şekilde tasarlamış olursunuz.

Bu konuda yapılmış bir deneyde Apple’ın kişisel asistanı Siri’ye Cortana olup olmadığı sorulmuş. Siri bu soru karşısında kıskançlık göstermiş ve başka bir markanın asistanı ile karıştırılmaktan hiç hoşlanmamış. Bu deney sonucunda Siri’nin kesinlikle bir karakterinin olduğunu söyleyebiliriz ve bu karakter Apple’ın marka kimliği ile de uyumlu bir karakter.

Kişilik, botun nihai hedefi hakkında daha derin bir anlayış ve kavrayış sağlarken; dil, ruh hali, ton ve stil seçimi yoluyla nasıl iletişim kuracağını çok daha iyi oturtur. Bu noktada bir botun cansız bir teknoloji parçası olarak görülmesi hatadır.  Chatbotlar için oluşturulacak karakterler, onların insanlarla duygusal bir bağ kurmalarını sağlayacak ve kurum/marka kimliğini müşterilere yansıtarak tıpkı bir kurum çalışanı görevini üstlenecektir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link